Antonov 225 Mrija 💛💙

čas přidán 14. 05. 2019
Francouzský dokument (2014) - Tento unikátní stroj váží stejně jako tisíc osobních aut, jeho rozpětí dosahuje 88 metrů. Při pohledu na něj se tají dech. Ukrajinci mu říkají Mrija - Sen. Značku založil Rus Oleg Antonov, geniální vynálezce a letecký konstruktér. Jeho jmenovec Dimitrij Antonov v současnosti pilotuje jediný exemplář obdivovaného letadla. Podívejte se na palubu stroje, který má řadu příznivců mezi odborníky i laiky z celého světa. Úkolem sledované mise je přepravit během několika dalších dnů z chorvatského Záhřebu na Filipíny elektrický transformátor, který váží 136 tun. Během letu je v plánu několik mezipřistání. V Baku v Ázerbájdžánu, v Almaty v Kazachstánu a v Číně. (Zdroj: ČT2) Obrovský letoun, který budí rozruch, kdekoli se objeví.
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Exceptional Planes: Antonov, cca 52 min.

Komentáře

 • Mrija může mít celkovou vzlet. hmotnost 600 tun. Dosáhla několika světových rekordú ve hmotnosti nákladu. Pan Mourek píše o přepravě transformátoru; viděl jsem ten dokument. Musel být (pro trafo) zhotoven nosný rám, kvůli rozložení hmotnosti, jinak by se letoun mohl rozlomit. Fascinující! Antonov zkonstruoval i An-2, dvojplošník létající dodnes. „Andula“ je nezmar, podobně jako DC-3 nebo kanadský Beaver :) Firma Antonov podepsala dohodu s čínským výrobcem AICC, který pomůže dostavět druhý letoun. Pak by Číňané chtěli další stroje vyrábět v licenci.

 • Úžasné! Ale všimli ste sii, že navigátor použil logaritmické pravítko? No ale je to lepšie ako sčot. No nie?☺

  • @Ivan Hruška Třeba na lodích je (logáro) pro výpočty dodnes jako pojistka pro případ nouze. Včera jsem to četl. Také se pomocí něho dá nakreslit rovná čára :) :D

  • @Zdeněk Kopečný V takom ultramodernom lietadle mi to logaritmické pravítko pripadalo veľmi nekonvenčné.

  • @martina seifertova Na logaritmickém pravítku se násobilo a dělilo (běžně nesčítalo a neodčítalo; to šlo pomocí vzorce). Dražší typ umožnil i výpočet druhé a třetí mocniny, odmocniny, převrácené hodnoty (1/x), trigonometrii, měl stupnici, s níž šlo (od)logaritmovat. Já jsem ho ještě používal, je mi 72 :) Např. Faber-Castell vyráběl hybridní logáro, mělo vzadu mechanickou sčítačku. Ale to už jsme hodně mimo Mriju, že?

  • Správně je sčoty (счоты). Když do Ruska přišly patentované západní mechanické kalkulátory, tak neuspěly. Ruský počtář na sčotech je překonal v rychlosti. Na sčotech se dalo i násobit a dělit, počítání se učilo i ve škole až do příchodu elektronických kalkulaček. Sčoty nejsou nic hanlivého, v Číně i jinde byly také.

  • Logáro je zcela seriosní výpočetní pomůcka. Umožňuje rychle a přesně sčítat, odčítat, násobit, dělit, umocňovat, odmocňovat, logaritmovat a odlogaritmovávat. Mohou být i složitější, s více jezdci a stupnicemi. Přesnost - několik desetinných míst. Naprosto vyhovující.

 • Fascinující letadlo, neskutečné!

 • Parádni dokument...pro nadšence letecké techniky skoro "povinnost" shlédnout..😉😉😉

 • pecka