Duše K - tentokrát o poslední návštěvě Peru s Mnislavem Zeleným Atapanou - 8.12.2019

čas přidán 9. 12. 2019
Mnislav Zelený je český etnolog, spisovatel a publicista. Hlavním předmětem jeho zájmu jsou indiánské kmeny Latinské Ameriky, především Amazonie. Kromě kulturní antropologie ho zajímá též archeologie, historie a současné poměry v zemích Jižní Ameriky, kam podnikl řadu poznávacích i badatelských cest, při nichž pořídil i mnoho fotografií. Při svém pobytu mezi indiány v roce 1989 byl adoptován do kmene Jawalapiti a získal indiánské jméno Atapana (česky List zelené palmy), které používá jako součást jména i ve své publikační činnosti. V letech 1996-2001 byl velvyslancem České republiky v Kolumbii a Ekvádoru.

Komentáře

 • Družka a tchán jsou Indiáni. Nikdy nás nevítají 🙂.Maruška sedí u televize a Tonda indián běhá po venku. A my si sedneme na lavici čekáme až si nás všimnou. Někdy si nás všimnou až když odcházíme.

 • 😂😂😂💗 jako vždy 👍👍👍eňoňuňo

 • Na konci se pan Mnislav s názory na ženy po třicítce, kyslík z pralesa, Bolsonára, mládež a svou stařeckou vilností tak strašně odkopal, že zabil úplně vše.

 • Chtěla bych s Vámi hrát divadlo

 • ... tak starej nechutnej senila si lítá eko-tryskáčem užívat s malejma indiánkama, ezo-Dušek mu statečně přizvukuje a pak se někdo diví, že se tady mažou videa ...👉🤕

 • Naše milijada...milující, moudrý a milovaný. Agapeeee nám Všem💟💟💟

 • Za mna.Vynikajuce perfektne.Tu nie je co dodavat.Je to celistve.

 • ..normalne mam vycitky ,ze nie som indianka z Amazonie..zijem hrozny zivot v civilizovanom svete..hanbim sa..a nemam 13 deti,saman ma nepretiahol a teraz na stare kolena ani zajacika,co by ma obstastnil😂to len na odlahcenie..inak obdivujem ich mudrost a vztah k prirode..😊

 • ❤️ 76 ❤️

 • Pekné vtipné múdre

 • Moderní lide žijí nevědomě a proto co říká Mnislav jim není po srsti. Atomová rodina je náš životní styl. Každý sám na sebe a falešna morálka. V republice kde se točí nejvíc porna na světě.

 • Pekné video zaujímavé informácie .... mňa len udivuje a rozosmutňuje že takéto video o starých Slovanských zvykoch liečebných postupov som ešte na youtube nevidel ak niekto vie nech sem šupne odkaz ďakujem

 • Má to všechno nějakou chybu? Jasně, že se člověk nenarodil a nežije mimo tuhle civilizaci. Demokracie je vláda plebsu, plebs je většina a zvolí idiota 😄 Samozřejmě je to starší pán a nemá tzv. moderní názory, které jsou současně v kurzu. Že průměr je většina a většina je hloupá, to je celkem logická věc. Za pádem civilizací budou bohužel stát ženy. Muž chce ženu a klid ve vztahu, žena chce pokrok, materiálno, bohatství, moderní věci. Ženy doženou tuhle civilizaci do konzumní zkázy. Paradoxem doby je, že ve vztazích jsou šikanování, utiskovaní především muži, hádavýma, kritickýma, nespokojenýma, agresivníma ženama.

 • skvělý díl..dobře jsem se nasmál :)))

 • Mě by zjímalo,proč vlastně vývoj té západní civilizace došel až sem?Dejme tomu před dvaceti tisíci lety jsme museli žít stejně a dokonce i sběr a lovení muselo být snadnější vzhledem k počtu obyvatel,než plahočení se na zemědělské půdě a tedy asi i prvotního vzniku obchodu.Ač o tom nejsou smozřejmě žádné pisemné záznamy naši předci museli žít podobně, také v lůně přírody vlastně v jednom obrovském lese.

 • Vousatý šašek a senilní děd... No, nic moc...

 • Úžasně groteskní závěr, kdy máme jedinečnou šanci opět pozorovat zákony přírody. A totiž staršího bílého muže odsuzujícího mladou a živou generaci žen, které se snaží bojovat proti ničení přírody, bojovat i za svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Atapanovi neprojde svalování viny na tyto bojovnice (aktivistky, které znám, nelétají letadlem, nejí živočišné výrobky a technologie omezují na nejnižší možnou míru) a zcela na závěr se ukáže, že on sám rozhodně není hlasatelem čistého zodpovědného přístupu když si frčí tryskáčem přes celou zeměkouli. Tedy - i on nese nezpochybnitelný díl viny za destrukci biosféry, ničení původní kultury i změnu klimatu, stejně jako celá jeho generace, která ignorovala varování klimatologů od 60. let. Předešlá část povídání je nicméně nesmírně zajímavá a také obohacující.

 • No jo no. M. Je n

 • Pan Zeleny by si mel precist par faktu o Feminismu. Mluvi o zenach dosti pohrdave a pritom system ktery popisuje je matriarchalni, kde skutecne neni feminismu potreba. Zatimco Evropa zije v prisnem a zastaralem patriarchatu.

 • paráda..už Vás pozerám a počuvam tretí krát

 • Nová mládež Gotwaldova-trefné😀✌

 • Kde co vyroste, tam to patří... Tak pojďme na ty lysohlávky :D

 • Poprvé zneklidněna při poslechu tohoto pořadu, vadí mi jednostranný pohled pana Zeleného. Vážím si jeho práce a přijde mi úžasné, co udělal pro spříznění našich kultur, ale vadí mi černobílý pohled - civilizace bílého člověka - to špatné, indián - to dobré. Dále potom obviňování mladých lidí. Moc obdivuji svět a filosofii indiánů, ale narodila jsem se do komplexního světa, který už byl nějak nastaven, nemyslim si, že řešením problémů odtržení se od matky přírody je zahodit smartphone. Indiánův svět je tomu velmi pevně daný, není snadný ale je mnohem jednodušší. Myslím si, že cesta je dopředu, pokrok který je neodtrzitelny od prirody. Pan Zelený zobecňuje a mluví trochu zase jako bílý muž, nadřazeně, nad feminismem, nad mladými, nad západní civilizací. Nevim jestli tyto komentare nekdo čte, ale chtela jsem, aby ostatní, kteří úplně všemu netleskaji věděli že nejsou sami.

  • @TheObelka dnes byla u nás na škole sešlost se jmenem Umprum za dob ekologicke krize, kde''mladí'' diskutují o takovych tématech...mojí spolužáci z Anglie jezdí do Londýna v rámci Extincion rebelion a protestují, můj instagram je plný příspěvků, které jsou o slow fashion, veganstvi, ekologii...na škole mame temer porad zadani pracovat na projektech, ktere mají udržitelnost jako jeden z hlavních cílů. Můj kamarad zrovna navrhuje helmu, která bude vypěstovaná z hub! Váš pohled je omezen vašim spolecenskym okruhem, já se pohybuji ve spolecnosti...mladých...lidi 17-28 a na druhou stranu bych rekla, že se mnohem vice zajimaji o ekologii nez starsi ktere znám. Znovu, můj pohled a je pravda ze se pohybuji mezi inteligentnimi a kreativnimi lidmi. Vidíme na co se zaměřujeme a věříme tomu, cemu chceme věřit. Ja chci veit v to, že spějeme k více k přírodě ohleduplnému zpusobu života.

  • Není to tak jednostranný pohled, je to reálný pohled na mnohdy zkaženou a rozežranou (zejména) západní civilizaci. Je tu velice slabá až žádná odpovědnost k budoucnu a udržitelnosti zdrojů naší "modré" Planety od našich světových vládců. Stačí to vidět kolem sebe. A mladí lidé? Nechci určovat procento závislosti na mobilech atp. to je ale věcí rodičů do určité míry, stejně jako jejich (elementární, obecné)neznalosti vztahu k přírodě, kultuře i ke starším lidem apod. Jako IT experti ale zase krásně zapadnou do "moderního systému".. Platí tady známé rčení- ryba smrdí od hlavy.

 • Ha ha a jsem ze Stare Paky 😃😋😍

 • Nechapu proc tak ponizujete a snizujete "bileho cloveka" .... ja jezdim do dzungle a zcela chapu dzungli Amazonky .. i v noci. Mame to v DNA!! Jen si vzpomenout! Tak nas neponizujte prosim.. jsou mezi bilyma, kteri vedi .... a jsou v dzungli jako doma .... 🌍🐸🌏🌟🙏🤲❤

 • Krásnej pořad, jen jsem udělal klasickou chybu a juknul sem do komentů :) Myslel jsem, že tady můžu, naivka.

  • well, to je jako s tim hlasovacim pravem... zpátky na stromy !!

 • Chtěl bych vidět, jak by se sebestředný Mnislav Zelený tvářil, kdyby se k životu stejně stavěla jeho manželka jako se staví on... ze všeho mám pocit, že je to sebestředný úchyl, který pro ukájení svých choutek těží na tom, že našel komunitu, která vyhovuje jeho perverzním představám...nevím, jestli je správný život podle Minislava Zeleného nebo podle evropského typu...já preferuji evropský typ...

 • Proč mám takový nutkavý pocit, že my Evropané tu žijeme tak nějak špatně?! Zdá se mi, že pan Zelený nám tu předhazuje jak žijeme jinak, než by jsme měli žít. Ale to není naše chyba, to je dáno podmínkami, geografickou polohou a finančním systémem, a na nás je, se tomu přizpůsobit, abychom tu přežili. Roďte děti, roďte děti, ale tady není problém v rození dětí, pokud jsou oba zdraví, ale v tom, že stát nepodporuje mladé lidi, nevytváří dostatečné podmínky pro vícečetnou rodinu. Lidi by rádi měli více dětí, ale to prostě finančně nejde utáhnout, dnes jsou už dvě děti docela zápřah. A muž/manžel se musí sakra otáčet, aby vše uživil a vydělal dost peněz. Když budu v pralese, tak prostě ulovím více zvířat, postavím větší chýši, a nepotřebuju peníze a stavební povolení, nakoupit jen doporučené lepší ekologické stavební materiály, dodržovat různé předpisy a nařízení, kolaudaci a souhlas sousedů, zkontrolování komínů od kominíků, rok co rok různé kontroly od plynařů, hasičů, atd, atd. A to vše se platí, a to nejsme u toho, co vše potřebují naše děti, které začínají chodit do školy,že? Nákup pomůcek, obědů, zájmových kroužků, škol v přírodě a další aktivity ve škole,hm? A také auto něco stojí, údržba, výměna pneu, výměny olejů, pravidelné servisní prohlídky, STK! Všechno tohle se musí pořídit, zaplatit, a nikoho příliš nezajímá, jestli na to máte nebo ne!! Je to finančně dost náročné, takže tady jsou určité limity, které Indiáni nemusí řešit. Oni zkrátka mají jiné podmínky a nejsou limitováni, ale mají také těžký život, taky se musejí ohánět, ale vše co potřebují mají zkrátka dostupnější a záleží jen na nich, kolik zvládnou. Nejde to srovnávat ani určovat, že by jsme měli převzít jejich způsoby života nebo tak něco. Ano ztratili jsme jakousi moudrost přírodních sil a zákonů, spojení s přírodou, v tom souhlasím, ale to ostatní, to prostě nebude fungovat. To že pan Zelený poznal jiný život, podle něj možná lepší, přirozený, snazší, to podle mě neznamená, že bychom tak měli začít žít i my, ne? Oni mají svůj způsob a my zase svůj, v tom je krása, v té odlišnosti, originalitě, co by to byl za svět, kdybychom byli všichni stejní, nebyla by to nuda? Můžeme se od sebe něco naučit a využít to ku prospěchu, ale tím to asi končí,ne?

 • A do tretice: at se Zeleny podiva na film "Nadherna zelena", tam je dost podnetu k tomu a navod na to, jak MY tady mame zit. Misto zavislosti na sexu, instinktech a zneuzivani zen je tam planovane rodicovstvi, sdileni a meditace a predevsim rozvoj osobni tvorivosti a pohybovych nadani jako smysl zivota. K tomu neni co dodavat...

 • prva duse k ktoru som nepozerala do konca.pedofilia na ktorej sa ludia smeju a tlieskaju jej.

  • Naprostý souhlas, pan Zelený je mi silně nesympatický

 • Vydarene, hezke, zajimave, prinosne a zabavne. (Y) Dotazy? :)

 • aj tam chodi olizovat deckam pindurky... uplne to z neho cisi🐶

 • Podle všeho si tam jezdil užívat s dospívajícíma indiánkama

  • @Uchiha Madara Protože potom ztrácí smysl polemiky o jakýchsi pudech lidí které ji směřují k této moderně....jinak taky říkám proč by ne

  • No jo a proč by ne :D

 • Nadherne poznatky od indianu akorat deset preletu nad atlantikem moc nepomuze zemi... Kniha vsude vyprodana :)

 • 30:22 Od pravěku se naše hlavní priority nijak nezměnily... Jsme pořád stejní, motivace je stejná, jenom k tomu potřebujeme čím dál složitější dokonalejší prostředky (klidně proto drancujeme přírodu - prostě ta laťka je výš a nějaká chatrč někde za městem už nestačí), aby bylo vidět kdo je tu jak velký zvíře a konečně zaskóroval. Žádnej kluk v rezavý Felicii si dneska u holky ani neškrtne. To je taky odpověď na 2:36:19 a bohužel nevím jak z toho jako společnost ven, zpátky k jednoduchosti, když baby tohle mají v podvědomí už od pravěku a vybírají si jen samce s nejlepším vybavením a nejhezčím hnízdečkem - i tím mobilním na čtyřech kolech.

  • Ano, nase instinkty se moc nezmenily, ale my jsme zvire a Buh v jedne osobe /ti Indiani taky/ a je jen na nas, jestli chcem videt toho Boha nebo to zvire a jednat podle nej. Cesta ven? Duchovni kolektivy a ekovesnice, kde jde o kvalitu zivota a sdileni, ne o ubohy konzum a "lasku" z mobilnich aparatu..Jednoduche ;.) A nemusim proto mit 10 deti a vymenu sexu za jidlo, to at si nechaji tam! :-)

  • To je právě velký omyl mnoha mužů - že si žena vybírá podle nejlepšího vybavení a majetku. Dobře to vysvětluje například Jordan Peterson - že hierarchie ve společnosti není závislá na tom, kdo má kolik majetku a vybavení, ale je přímo závislá na psychické pohodě člověka (na množství vyplavovaného serotoninu). Je to logické - muž, který je psychicky v pohodě a vyrovnaný, má více energie, je schopnější, snáze se ubrání, více toho vydrží, žije déle, lépe zvládne vychovávat děti, překonávat různé náročné situace, být oporou atd. Samozřejmě že pro člověka psychicky v pohodě může být také mnohem snazší vydělávat a rodinu zaopatřit, ale majetek opravdu není podmínka. Zvlášť v dnešním trendu ekologického životního stylu. Takže muži by měli spíš dbát na své psychické zdraví a rovnováhu, své sebevědomí a pozitivní naladění. Ostatní pak jde skoro samo.

  • proč takto globalizovat? jde přece o to žít ve svobodném světě , ať si každý vybere to svoje! Cheš žít bio? Klidně..pronajmy nebo kup si pár hektarů polí a hospodař si, jak umíš..! potřebuješ pohodlí, jsi líná lemra-nech se očipovat, voz si zadek v SUV , buď závislý na netu..tvoje volba! ale ať nás probůh nikdo netlačí do jediného správného nového světového řádu, který bude fungovat dle nějakých elit-jelit, který už nevědí, co z prachama!

 • Děkuji, stačila část a jsem zase moc ráda, že žiji zde v civilizaci..ani to nedokoukám

  • @Marek Švihel souhlasím, až na slovo fascinovat..skrývá se za ním určitý obdiv

  • @Kdelesy nikdy mě nepřestane fascinovat namyšlenost, nadřazenost a arogance bílých lidí, přitom se v podstatě nemáme čím chlubit, spíš naopak

  • @Marek Švihel když už tam mají ty tři mísy tak snad trochu jsou

  • jakože Indiáni nejsou civilizace?

 • k zamysleni - zabijeni se kvuli zenskym, starec-mladice, hygiena aj., jiny svet..

  • @Jaromír Sádovský Ale on je I.D. fakt podobný Agapitovi...

 • Mnohem lepe by bylo povidani o prirodnim kmeni Kogi. Ale Duse K o jinych modernich zdegenerovanych lidech, vydavanych za ty prirodni, jen proto, ze jsou rude pleti, to je jen vylet do nitra duse pana Mnislava.

 • Na Duše K se většinou dívám ráda, ale z tohohle je mi na zvracení :-/.

  • @firnsternis Mě spíš trápí, že někteří lidé se na pana Zeleného i na pana Duška dívají jako na polobohy a nekriticky uctívají každé jejich slovo. Ale to je jejich volba... Jen bych chtěla, aby byla více šířena pravda, místo bludů.

  • Jsem ráda,že aspoň někdo je tu normální a kouká na celý rozhovor podobně jako já.

  • Mnohem lepe by bylo povidani o prirodnim kmeni Kogi. Ale Duse K o jinych modernich zdegenerovanych lidech, vydavanych za ty prirodni, jen proto, ze jsou rude pleti, to je jen psychoanalyza do nitra duse pana Mnislava.

  • Oni maji podobne zdegenerovany zivotni styl jako my. Nejsou to prirodni kmeny. To je jen zbozne prani Mnislava. Proto se nijak vypovedi pana Mnislava netrapte.

 • ten Zelený by vůbec neměl otvírat pusu.

 • www.revolut.com/en-CZ/referral/josefvjci!a13221?fbclid=IwAR3ilnIYcmYUjRa5soHOSFajLz6PHkqD87iOfAL6kROjU7rdauiLeqJf0-s

 • dyť my taky lozíme na Říp a chodíme po Šumavě tísíce let...

 • super

 • Pěkné, zajímavé povídání. A k tomu závěru : Neházejme vinu jen na ty mladé a jejich mobily. To my jsme pro ně připravili ten kapitalismus a demokracii, do které se narodili a oni se s tím teď musí vypodářat, zatímco my si žijeme pěkně v ústraní a už nic nepotřebujeme. My jsme je naučili myslet si, co všechno potřebují. Zdravím a už se těším na další Duši K!

 • Strašně rád, poslouchám pana Atapanu. Rád bych se s ním setkal, myslím si, že to je velice dobrá osobnost.

  • Tomas Werwolf si pašák ,vyborne Jen do toho ,taky preju ti odvahu kteru máš ,jen ju používej ,odvažnemu štestí preje Namaste peace & love

  • @Peter Romža Máte pravdu, pěkný komentář, pokusím se s ním tedy navázat kontakt. Ještě jednou díky za povzbuzení, a přeji vám, ať se vám v životě daří :) Namaste.

  • @Tomas Werwolf ahoj ,jenom to udelej! Necekej on ma uz sve leta vys ,plus vsichni tady jsme bratri a sestry ,ne cidzi ,to se tak jenom hrame ze jsme cidzi vsichni jsme Svetlo !! A to vychadzi jenom z jednoho zakladu a to je source ,nestid se a Jed uvidis ze se ti to podari ,ja jsem si nikdy nemyslel v zivote ze budu jednou skylovat z doctorem a ethnobotanikem Mr Dennis Mc Kenna ,po anglicky a dokazal jsem to jenom mi moja manzelka pomohla z emailem a bylo to ,je nadherne ze clovjek skousi ,tak skusaj amigo hezky den pro Vas vsechni a pro tebe taky Namaste

  • @Peter Romža Děkuji za povzbuzení :) Zkusit to můžu, ale myslím si, že bude mít asi důležitější věci na práci, než se bavit s někým cizím :) Každopádně jsem rád, že člověk jako jje on, existuje. Jeho vnuci, můžou být rádi, že mají takového dědu :)

  • Tomas Werwolf ahoj tak mu skus jenom napsat email o tom setkani a Je to! On Je taky jenom človek 😍 a kdyz to nevide poprve skus vic krát... Where is the will there is the way ❤️ namaste

 • Formidable video, I like it to much ... Highest part is 0:46. *I upload 1 twerk, Pls check it out and tell me what you think* 🖤 💜 💖

 • K jadru veci: on neprovokuje tim, ze povida o jine kulture, ale tim, ze vyzyva nas zapadanky: rodte rodte atd a za 10 let propustte bez reci otce deti k jine zene a chovejte se jako samice. M.Z. totiz zna potreby nas zen, zatimco my sami je nezname..:-)

  • @oiris2011 tak podle pravopisu jste chlap ne? My sami...

  • Já to chápu úplně jinak. Že jsou ženy určené k porodu, o tom snad nemůže být diskuze. Že se rodí dětí v ČR málo, o tom taky ne. Nevšimli jste si, že ačkoli je počet obyvatel ČR od sametové revoluce stejný, žije mezi námi stále více cizinců (počítáno na statisíce)? V obchodě se už nedomluvíte, pokud nejste Ukrajinec nebo třeba Bělorus. Mě třeba tohle znervózňuje víc než údajná islámská invaze (kterých se sem dostaly jednotky). Podle mě se Zelený snažil jen říct prostě to, abysme rodily více (stačilo by dvě tři děti na každou rodinu). Samozřejmě propustit muže k jiné, no nic příjemného to pro ženu není, ale já bych muže, který už o mě nemá zájem, propustila určitě. Nebo vy máte pocit, že muži ženy v Čechách neopouští? Neříkám, že je to ideální, je to prostě tak.

  • @Roman Černý Uz chapu a pojmu to tak: myslim, ze potreba vestiny zen je napr. kvalitni sex, stabilni rodina/s detma ci bez deti/, rovnovaha, velka tvorivost na mnoha urovnich, vyvoj a vzdelavani, harmonie, davani v rovnovaze, vyrovnanost, komunikace. Potreba neni napr. zavislost na muzi, podrizenost, poslusnost vuci partnerovi a sex nebyva nejvetsi prioritou..:-)

  • @Roman Černý Nechapu, jak to myslite ? To ze M.Z. zna potreby zen byla ironie.. :-)

  • "Mee too"...myslíte , že většina žen má takové potřeby? Tedy si musí po mnoha letech "vzpomenout" , že to "vlastně nechtěla" ?

 • Tentokrat byl pan Mnislav svou bezprostrednosti naramne vtipny :-)

 • Hlasití a nabubřelí lidé, jimž by prospěla trocha pokory a dhjána-jógy.

 • Na pana Duška jsem už narazil dříve v souvislosti s eko domy. zajímavej projekt. Ale Duše K mě uplně odrovnala. Ten je tak neuvěřitelně přímej a skvěle se ho poslouchá a po pravdě některý věci mě přestávají bavit po 10 minutách ale jeho si poslechnu celej čas... a je to trochu k zamyšlení :-)

  • to je přesně ono! Je přímý-nemusí si na něco hrát-není politik! :-)

 • cs-tv.org/tv/video-tqQDm4uQzl4.html stačí ak pochopíme toto

 • Pan Zelený má úžasný vyprávění a je mi líto, že se mi nepovedlo se dostat na živo ale smekám. Má krásné zkušenosti a názory ze zkušeností.

 • Rozproudila se tu debata o sexuálních stycích mladičkých dívek a starců. Je korektní připomenout, že tam, kam jezdí Mnislav Zelený Atapana, již nejsou původní přírodní kmeny. Naopak tyto kmeny jsou již ovlivněny mužským hegemonem a růžnými nepřírodními tradicemi, kdy se děvčátko dává jako dar-hračka. U skutečných přírodních kmenů není běžná kopulace dívky a starce. Není to z hlediska mravního, ale proto, že spermie starých mužů (pokud jsou ještě schopni kopulace) již nejsou vitální a žádný přírodní kmen neohrozí vyvážený genofond své populace. I z toho důvodu se kradou ženy jiným kmenům, aby se genofond pravidelně obohacoval. Můžeme si vzít z povídání inspiraci, ale musíme mít na paměti, že to jsou již kmeny dotčené civilizací. Mimochodem běžně používají i mobilní telefon. Pan Zelený nám trochu představuje iluzi, že nám zprostředkovává povídání o přírodním národě, ale tak to není a proto zkoumejme kořeny naší vlastní původní středoevropské spirituality, ještě než nás obohatil genofond pozdějších "migrantů"Keltů, Germánů a Slovanů, dobu, kdy každá jeskyně představovala dělohu matky Země.

  • @firnsternis Presne tak, presne tak!!! Jen me sokuje, ze mu Dusek na to skace? Asi jedine Kogi..Az budu zdrava, tak se tam mozna sama vydam..:-)

  • Podle všeho si tam jezdil užívat s dospívajícíma indiánkama

  • Tu debatu jsem rozproudila já a stojím si za svým názorem,že tohle není normální a že by se ti indiani neměli tímto stylem prezentovat. Protože ač nejsem znalec tohoto kmenu, tak mi celé to jeho vyprávění přijde prostě perverzní. A teď hrrr do mě 🤣

  • A kdovi, jak to cele bylo, Mnislav uz je celkem senilni.

  • Ano. A navic deti jsou na cele planete stejne a pedofilie je netesi ani u techto neprirodnich kmenu. To, ze jej holcicka v moderni kozene bunde sledovala s libosti, je uz v jeji hlavince vnucena ideologie zdegenerovaneho spolecenstvi - to neni zadna prirozena touha ditete, ale urcity ideologicky model. Mohu vas ujistit, ze incest a pedofilie starcu k holcickam neni hobby prirodnich kmenu. Pan Atapana je takovy prodejce s iluzi: prodava pribeh vykorenenych lidi, kteri ziji stejne jako my, jen v intencich mene rozvinute ekonomiky: Muz ulovi srnu a doufa, ze za to dostane sex. U nas muz ulovi tucne konto v bance a doufa, ze dostane sex. Beloch jede autem, oni motorkama, ba co hur, oni jsou na urovni 50.let 20.stoleti, kdy zena neznala nic, jen rodit, pak ji muz vymenil za mladsi model, u nas si muz zase nabrnkl mladou sekretarku. To neni ten spirirualni prirodni kmen Kogi. Tam, kam jezdi Mnislav Zeleny, jsou stejne tak vykoreneni jako my. Neznamena, ze kdyz je nekdo etnicky Indian, ze je to automaticky prirodni guru. Pan Zeleny laickou verejnost mate a sve subjektivni nazory vydava za objektivni postulaty. Zajimejme se o skutecne prirodni kmeny - ty totiz pan Mnislav pak nemusi ani podle sve diplomky ucit, jak vyrabet nastroje.

 • Výborná Duše K, navíc s mým oblíbeným hostem....super :)

 • Potkáme někdy v Duši K Petera Staňka?

  • Petr je po operaci . Před 3 týdny málem umřel.

 • 😣

 • Možná by si měl zkusit porodit, alespoň jednou, pak by to tolik neradil.

 • feministky a genderisti musejí vyloženě trpět, když tohle slyší! :-) a co teprve členové LGBT fluid komunity! Očekávejte nějaké protesty!

 • každý hledáme své kořeny...mno

 • cs-tv.org/tv/video-tqQDm4uQzl4.html Paradoxne to rozumnejsie vnima Dusek :)

 • tak koniec bol super. Konecne po letoch v oblakoch aj trochu uzemnenia

 • Harmasan sa vyrába dodnes...

  • Na záchodě nejsi sám, je tam s tebou Harmasan :)

  • Harmasan z Harmaneckych papierni bol od sameho zaciatku jeho vyroby(1972) kotucovy, skladany hajzlak vyrabali vo velkom v Juznych Cechach.

  • @01Sansara 😊😉

  • jojoo vyrabi ... nas slovensky toaletak🤗🤗🤗

 • Děkuji pánům!, Krása... napadlo mne, jak jsem poslouchala povídání Jakuba Vágnera, který mluvil o Indiánech, kteří mu poskytovali bylinky, aby když jde sám džunglí, uviděl zvířata, aby se mohl orientovat v ohrožení..

 • Mám trochu pocit, že si občas ti indiáni z Atapany utahují a on jim to žere i s navijákem. :)

  • jojoo delaji si z neho srandu taky mi to prijde

  • Presne:) Nektery blabolky interpretuje etnologicky, ale jde videt, ze ho obcas tahaji za nos:)

  • tak pokud by k vám někdo jezdil ze zahraničí pravidelně na návštěvu a udělal si z vás "poloboha", asi byste ho bral stejně!

 • dedek jeden arogantni

  • xD lol

  • @Aladeen Madafaká to iste plati o tebe...

  • nesuďte od počítače kulturu, které nerozumíte. Jsme jim také k smíchu svým životním stylem

  • Pusobi to arogantne, ale ja to nesoudim. Kazdy mame v zivote jine priority. On by si asi rozumel s Freudem a Honzakem. V duchovnim laskyplnem vztahu se zena po 10 detech proste neopousti, kdyz uz to fyzicky "neni ono" a navic i on je tim duvodem, proc ona mela 10 deti...asi tak. U Indianu toho typu treba Ok ale davat to nam za vzor je mozna vrchol neucty k zene matce.

 • To je bomba, uz ta prvni pulhodina! Myslela jsem, ze odejdu ze spolecnosti mobilovych silencu jinam, za Indiany, ale presla me chut. Ani sexualni silenstvi nemusim :-) Jak jsem rada, ze jsem zena a mam proto moznost volit, jestli investuju zivot do deti a sexu, nebo do jine tvorive aktivity. Muzum to priroda zrovna neulehcuje. A zapadni civilizace se vsemi nedostatky se vzdavat nebudu. Ono staci vsechno to smeti vymest pryc a zustane dobry zaklad.. Jesteze tady v Evrope starneme o dost pomaleji a zivot nam ctyricitkou teprve zacina. A proto nemusime byt feministky ale ani provadet vymenny obchod naseho tela za kus zvance, uzasne..:-) Zlata Evropa...

  • @Roman Černý Moje minula odpoved tady uz neni, divne /?/ Kdo to maze?..Nase kultura neni vubec vyspelejsi nez jejich, ale diky usili zen v minulosti tak dnes smime chodit do skoly/i kdyz ta stoji za …/ a smime pracovat/i kdyz se to zas prehani/. A diky tomu mame vubec volbu zivota s muzi ci bez muzu, a to je to nejlepsi po 2000 letech nebo jeste delsi dobe.:-)

  • a co modelky, herečky, pornohvězdy, missky? Ty u nás nemáme? V té naší "pokrokovější" kultuře:-)

 • Ten dopis bílému muži by se měl veřejně vydat a zarámovaný vyvěsit v každé instituci místo portrétu prezidenta.

  • @Roman Černý ... jen otázka. bible není " fake " ?

  • @Roman Černý Však Bibli obšlahli staří Židi od Sumerů a Egypťanů z jejich starých pověstí, tak co?:D

  • @Roman Černý vážně))) a že je ten fake tak pravdivý))))

  • Netvrdím, že klameš, ale "Někde jsem četla...". Kde?

  • obsah je fake? Fake jsou i Spisy sionských mudrců...ale zkuste vnímat obsah, ne, kdo je vydal..A nakonec můžeme nazvat jako "fake" i evangelia a Biblí Svatou :-)

 • Zvláštní synchronicita s pořadem Pjéra la Šéze, jak vypráví o vzdálení a návratu na své cestě a tady vrácí Atapana Indiány k jejich cestě díky svému přátelství s nimi a své diplomce. cs-tv.org/tv/video-7xkFeXTibFo.html

 • Jinak s tou krádeži žen- říká se, ze díky tomu se vysvětluje stockholmský syndrom, ze to máme v genech nějak.

  • siddhi moudrý člověk ma i peníze... moudra žena by asi nebyla, kdyby si vybrala moudrého muže, který by ji vychovával deti pod mostem.... mít peníze- být zaopatreny=mít jídlo, domov, bezpečí... co je na tom špatného nebo primitivního?

  • @Natalia nevnasajme do toho naboz.biznis. ostaňme celkovo pri našej kultúre. Naša konzumna kultúra je rovnako primitívna ako tá indianska. Silnejší pes v nej znamená bohatší. Ženy sa nepýtajú ako prišiel ku zdrojom.iba na to či ich má. Zlodej,vrah,psychopat môže mať lásku najlepších samic. Živočíšna ríša- postarať sa o potomstvo. Ale od indiánov sme trochu ďalej,že slabých necháme aspoň prežiť. Atapana ich glorifikuje lebo si tam celý život užíval.keby nás tam došlo 1000 atapanov, už by naše potreby neuživili. Hnali by nás s tomahawkami.;) Najmudrejsie vo výbere muža mi prídu bhutanky. Tie idú na múdrosť. Bhutan sa aj múdro uzavrel pred nakupcami,keď dal vysokú daň z pobytu. Škoda že aj my sme si tak ženy neustrážili;)

  • @siddhi To je (byla) síla života.(samotné existence). Člověk nebyl schopen přežít mimo komunitu, žena se musela přizpůsobit. Pokud by ženy zvolily vždy smrt místo přežití s novým mužem, tak by dnes bylo možná na planetě podstatně méně lidí. Žen by neustále ubývalo (kradly by se stále víc a ony by volily smrt), z mužů by přežívali jen skuteční predátoři a ti slabší muži by neměli přístup k ženě za celý svůj život, zato by museli s největší pravděpodobností sloužit jako náhradní sexuální objekt....

  • @Aryopa silnejsi predsa v mojom kontexte neznamena iba fyzicky, ale silnejsi existencne.

  • Pepe ge to už moc neplatí, silní psi chodí na vodítku, jebou chytří.

 • Děkuji moc za tuhle přednášku, moc jsem se zasmála :-) Zrovna čtu Eliadeho a jeho úvod do dějin filosofie a tak se mi tento archetyp hezky napojil...

 • 😅💖🙏díky

 • Pouštěla jsem si to, když jsem uspavala dceru u kojení a chudák jsem ji několikrát vzbudila, jak jsem se smála. Vztyčený Pinďour, Moc Kakala, Jedna Koule :D prosimtě ma tam někdo normalní jméno?

 • Kluci... Ve čtvrtek je úplněk ✨ Kéž bychom se více věnovali těmto věcem, než pokroku a úspěchu. Nemyslím, že je senilní ,ani perverzní....

  • Nevyžádaná pomoc není pomoc. Skrátka nesddílíme stejný pohled. Nepochybně jste to myslela dobře. Děkuji. Ať se daří. ✨🙏

  • @Magdalena Přerostova No a pokud jsou pro vás nesmysly potřeby a svobodná volba vaší dcery, tak v tom vám pomoci nemohu..

  • @Magdalena Přerostova Pak si můžete poslechnout něco od Barbary O'Neill, pokud umíte anglicky. Zabývá se hormony dopodrobna. O psychickém vývoji píše například Daniel Goleman. To jsou dohledatelné informace. To o vývoji děložního čípku jsem slyšela na přednášce české gynekoložky, která objížděla střední školy a dělala osvětu těsně před začátkem toho boomu s očkováním proti HPV. Z toho se stal velký byznys, a tak jsou samozřejmě tyto informace zatajovány. Kdo by potřeboval očkování, kdyby stačilo počkat se sexem do 18?

  • @Katrin B Tak nevím co dodat. Snad jen, že to co píšete jsou nesmysly. Aspoň mě se to tak jeví.

  • @Magdalena Přerostova A kromě toho některé uznávané doktorky tvrdí, že ta fyzická vyspělost dívek mladších 16 je výsledkem hormonální nerovnováhy, která je ve světě rozšířená neuvěřitelným způsobem. Hormonálně zdravá dívka prý začíná menstruovat až kolem 17-18 let. Tedy v době, kdy už by mohla být zralá, dospělá a na něco takového připravená.

 • Mnislav začíná senilnět, což ostatně stvrzuje i na svém blogu...

 • Já nevím, ale mně přijde tento pán poměrně perverzní. Nemluví skoro o ničem jiném, než o sexu. Je jasné, proč tam jezdí. Jasně, kultura, filozofie ,bla bla bla . Kecá!

  • @Jitka H. vy mě zase připadáte jako šílená katolička po přechodu, které si žádný chlap nevšiml ani ve dvaceti))

  • Jitka H. Buena suerte hermana I que ta vaya bien hasta la proxima I disfruta la vida del todo el corazon sin duda ninguna , možna už brzy se budem všichni domlouvat telepaticky tam nam už ,tá naše gramatika nebude potrebná ,hawk domluvil sem

  • @Peter Romža já žiju v zahraničí už víc jak 15 let,česky mluvím hodně zřídka a možná právě proto mi vadí, když vidím, jak český jazyk upadá. Přeji ti ,ať češtinu zvládneš tak ,abys na sebe mohl být hrdý. A věř tomu ,že psaný projev o člověku řekne hodně. Není to jen pouhá forma komunikace . Good luck!

  • Jitka H. Ahh to rozdelovaní se na skupiny... čech nejsem jsem z tyhle planety ale když ti to pomüže jsem ze slovenska a takto se nejak zdokonaluji,víš po česky jsem začal mluvit asi tak pred 6 ti mnesici tož,promiñ no, plus müj tablet taky nemá prestavenou klavesnici 😂a Myslim že život neni o perfekcionalizmu ale o komunikaci,ovládam 7 jazyku tak nejaké te chybičky se najdou ale to Je iné zely ... Mnej se hezky a hodne lasky,o tom to Je ❤️

  • @Peter Romža a k tomu vysmívání se... fakt se nesměju když vidím, že Čech neumí česky. Na naši řeč bychom měli být pyšní a ne ji ničit.

 • dobry den, kde bude mozne sa k listu dostat, aby sme povedomie mohli sirit?

  • @La La No, nevím, možná, ale kdyby i byl, napsal ho někdo, kdo miluje MATKU ZEMI a chce vyrovnat to šílené převážení.

  • @mys lenka Ale on přece četl úplně jiný dopis, od současných indiánů, starý 19 let, z jiné země... Toto se toho vůbec netýká...

  • @Radovan R en.wikipedia.org/wiki/Chief_Seattle#The_speech_or_%22letter%22 Ukazuje, že původ dopisu je nejistý a mohl to být plakát k nějakému filmu.

  • Ako to vieš? Môžeš prosím zverejniť svoje zdroje? Ďakujem.

  • je to podvrh