Hledání ztraceného času - 3x ze Škodovky (1)

čas přidán 5. 08. 2018
Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

Historie Škodových závodů v Plzni začala v roce 1859 v plzeňské strojírně hraběte Valdštejna, kterou o deset let později koupil sotva třicetiletý ing. Emil Škoda a učinil z ní základ budoucí Škodovky. Tento muž pak přes třicet let stál v čele závodu, který ze skromných počátků přivedl k nebývalému rozmachu a pověsti vskutku světové.

Šťastné rozhodnutí zavést výrobu oceli navedlo podnik k budoucí prosperitě. Zavedení siemens-martinských pecí, výstavba ocelárny, zřízení kovárny se čtyřmi výhněmi, postavení závodní vlečky, vybavení dílen jeřáby, lisy a dmychadly... to byl jen začátek.
Už za patnáct či dvacet let od založení podniku vyráběly Škodovy závody široký sortiment strojů a zařízení pro cukrovary, pekárny, cihelny, pily, plynárny, mlýny, uhelné doly, lihovary, pivovary a papírny. Vyráběly rovněž součásti parních strojů a plynových motorů, dále kotle, vodní pumpy, dílce ocelových mostů... a od roku 1890 také železniční vagónová dvojkolí.

V té době začíná také nová kapitola v historii Škodových závodů - a sice zbrojní výroba. Nejprve to byly pancéřové desky pro lodi, první kulomet, pak lodní dělo ráže 47 mm s ocelovou hlavní. Právě děla - námořní, polní, horská, ale i jiná - stala se na dalších téměř třicet let specialitou plzeňské zbrojní výroby. O Škodových závodech se mluvilo jako o „největší zbrojovce monarchie“.

Výrobu zbraní budeme moci sledovat na vzácném filmu z roku 1916 - uvidíme lodní děla, horské houfnice a polní děla. V muniční továrně v Bolevci byla podrobně natočena výroba dělostřelecké munice od lisování střel po jejich plnění trhavinou a montáž zapalovačů.
Ve druhé části pořadu uvidíme záběry, které filmaři ve venkovních prostorách závodu natočili v roce 1922.

Závěrečná část je věnována konkrétním výrobkům z roku 1930 - parním lokomotivám továrního typu 21Lo4 (řada 387), známým jako „Mikádo“. Lokomotivy byly určeny pro Čínu, pro Mandžuskou dráhu. Film zachycuje náročné vykládání lokomotiv v přístavu Lu-šun (tehdy Port Artur), jejich kompletaci v dílnách a nakonec všestranné zkoušky na horské trati Šenjang-Hailung.

Komentáře

  • Nejprve byla děla. Hmoždíře ti měli zachránit upadek . Tenkrát byl upadek přes 6,5 milionu. Za zmínku stojí i velká tragedie výbuchu muničního skladu v dělovce v Bolevci. Výrobna ozubených kol dnes ještě funguje nějaký Wikov to je dnes. Jinak ten se musí dnes otáčet v hrobě chudák.

  • 1859 - machine plant of count Valdstejn, 10 years later bought by mr. Skoda (then 30 years old guy), focus on steel works, industrial machines, pictures only around 1890s they also work on train wheels and other parts and start with production of steel plates for ships, machine guns and artillery pieces for navy. Skoda became one of the largest arms factory in Austro-Hungarian empire. 2:38 = 1916 footage, mid WW1 = 2400 employees, close to 100K tons of steel parts a year, 4:19 = 150mm mountain howitzer vs. 37mm trench artillery piece 6:06 = munition plant in Plzen Bolevec, quality control, mostly women, 1917 - munition plant explosion, ¬200 employees died, 1000 injured 9:05 = 1922 - after war period, mostly production of trains, full documentary lost, few minutes of unused footage survived, (scrap metal used - shells from war production, but also production of guns - for example 9 cm PL kanon vz. 12/20 (Anti-aircraft Gun Model 12/20) 1930 made 21Lo4 locomotives (model 387) sold to China.

  • 37 like, uzasna pamatka, diky ! 👍👍👍