Koľko dimenzií má vesmír?

čas přidán 20. 10. 2019
Všetci poznáme naše tri priestorové a jednu časovú dimenziu. Môžu ale existovať ďalšie skryté dimenzie? A ako to súvisí s teóriou všetkého, ktorá má ambíciu zjednotiť celý vesmír? Je takouto teóriou všetkého teória strún?
Ďakujem za pomoc pri videu Samuelovi Kováčikovi z projektu Vedátor:
facebook.com/vedator.svk/
instagram.com/vedator_sk?igshid=1vyc4fnuujizh
A tu nájdete obsiahlejší text k tejto téme od Sama z Vedatora, aha:
vedator.space/kolko-rozmerov-ma-vesmir/
Instagram: instagram.com/peto.bewise/p/BuS4lV4l3eD/
_____________________________
Ak si myslíš, že tieto krásne videá si zaslúžia tvoju podporu, môžeš ma podporiš tutok:
www.paypal.me/petobewise
www.patreon.com/BeWise
LTC: M9JbMNs5vNiSAQM9MaEVxx1E6YhnGteQ53
BTC: 37TQgCauUXRTjyCjzLeyTdT4g7ZA63NS4S
____________________________
Skladba Deep Space od interpreta Audionautix je zahrnutá do licencie Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
Interpret: audionautix.com/
Skladba Medusa od interpreta Kevin MacLeod je zahrnutá do licencie Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
Zdroj: incompetech.com/music/royalty-...
Interpret: incompetech.com/

Komentáře

 • Joouu a pozrite popis, je tam link na super cool podrobnejší text k tejto téme od Sama z Vedatora. A poďte na môj namakany instagram ak tam ešte nie ste @peto.bewise

 • Matematika je propojena prakticky se všemi stránkami života lidské společnosti, v některých případech bych raději nejprve zvážil smysl rovnic. Ale od matiky do světa logiky. Najdeme jí opravdu ve všem a všude v uměle postaveném lidském světě? Né, logiku ovšem v těchto zbytečnostech a i dalších, kterých je lidský život přeplněn, nehledejte. Neobsahuje ji. Pro člověka platí primárně předpoklad možnosti jeho vývoje a vyspění. Člověk ovšem opojen představou o vlastni dokonalosti, přitom utlumen lidskými výmysly, přestal s vlastním vývojem a vymýšlí neustále a bádá, sestavuje, programuje a hledá a furt dokola něco zbytečného, ale nic zásadního. Tvoje tvorba je plná zajímavých věcí, no ovšem. Myslím si, že když užs začal toto tvořit, také tomu chceš i víc rozumět. Nevěřím, že to děláš jen proto, bo máš dobře se poslouchající hlas a prostě Ti jde lehce cokoliv na jakekoliv téma zrobit. Kolik dimenzí má vesmír? Stop, tady se zastavme. a pracujme chvíli s tím čemu rozumíme, co si umíme představit a co jsme schopni my lidé udělat. Nechme všechny lidské výmysly o vesmíru a dimenzích být, produkují představy, které pouze ovlivňují negativně všude všechno a všechny. Hlavně ty nesmysly o dovednostech v nesmyslném výkladu fungujících deseti dimenzí nechej být. Je to výmysl. Dimenze jsou tři. A lidská mysl je klíčem k dimenzi další, čtvrté. Bude to znamenat, že se vymaníme ze své primitivní podstaty. Uvidíme co v současnosti nelze spatřit. A pokračuje to dál. Nechávám Ti ovšem prostor k úvahám. Dimenze, rozměr, ano.

 • Vie my niekto vysvetliť prečo toto video milujem tak že ho pozerám už asi 10 krát a stále ho nemám dosť? Je to proste úžasné

 • já jsem vyschýzovanej z pocitu toho videa jak hraje ta děsivá záhadná muzika , tajemný hlas , temno. videa jsou dobré ale dělají mi divné pocity

 • boli ma hlava

 • Dle mého skromného názoru je nejhlubší podstata reality čirá psychedelie, kterou z pozice člověka (zdaleka) nelze plně pochopit, ani verbálně vyjádřit. Nicméně, je velmi zábavné i zajímavé se o to pokoušet... :-))

 • Každý úvod prvých desať sekúnd každého videa a som ohromený že musím dopozerať do konca! Waw

 • A pritom v mojej očiach dokážem vidieť viac ako 3+1 dimenzie. V mojom prípade je to 3+3.

 • Vesmír je podľa mňa konečný!!! Možno sa mi smejete ale je to tak treba dobre rozmýšľať

 • Pro kterou věkovou kategorii je toto video určené přiměřeně

  • @Tomáš Kratochvíl pohoda... Ja len ze nerozmýšľam nad tým. Sledujú ma prevažne ľudia od 18-30 rokov.

  • Promiň za tak blbou otázku

  • 80+

 • Tak a teď jsi mi odpálil mozek :D

 • základ je informace

 • 256, stejně jako elementárních částic

 • máš strašně příjemnej hlas

 • toľko kolo ľudí - populácie- variácií teba je toľklko vesmírov je ;-)

 • Co když nás naše mozky vedou schválně na špatnou cestu ? O.o

 • Zmíněna teorie všetkého ale nie Stephen Hawking :(

  • Aj si plakala keď umrel?

 • myslim, ze niektore veci nam ostanu asi navzdy skryte.. ale rad by som si pozrel ako daleko bude poznanie o takych 500 rokov :)

 • Vesmír má 72 dimenzií. Kniha Allatra for more info. :)

  • @BeWise Allatra je duchovná literatúra. Tj. poviem to tak má časť ktorá sa volá fyzika Allatra a to už je čisto o fyzike a vede teda 😊

  • Video je o fyzike a matematike a celkovo o vede. Tvoja kniha, na ktorú referuješ je o ezoterike a náboženstve. Netreba to pliesť :)

 • Pojem gravitační „síla“ může být další z největších omylů vědy. Přijmeme-li totiž gravitaci, jako deformaci prostoročasu samotného, pak se vlastně o žádnou „sílu“ v tomto slova smyslu nejedná. Tělesa svou drahou pouze kopírují zakřivenou geodetiku prostoru, i když pozorovatel přirozeně vnímá tento jev jako projev jakési „síly“. Není-li tedy gravitace síla, ale deformace, pak její matematické sjednocování s ostatními silami nedává mnoho smyslu. Není tedy mj. ani třeba žádných zprostředkujících částic (tzv. gravitonů) takové deformace prostoročasu.

 • Podle mého čas celou dobu špatně chápeme a používáme. I přes to, že ho vědci využívají v rovnicích, nemyslím si, že je plně pochopený. To že máme den a noc, že je 1 hodina ráno a za 6 hodin musím vstávat je vlastně jen kinetická energie vyvinutá velkým třeskem. Čas je podle nich pravidelný, 60s je 1m, 60m je 1h.. myslím si, že to bude podobně jako s dimenzemi. Čas bude ve spoustě malých liníí v jedné velké, nebude pravidelný. Čas se odehrává právě ted, když to čteš, uběhl čas který trávíš nad čtením tohoto komentáře. Je to jen rovná šipka, která se nezastavuje a neustále se mění. Nemůžete ho zastavit, vrátit ani posunout vpřed. Čas je ted, je pořád, neexistuje minulost, ani budoucnost, je to čistý výmysl našeho mozku na zapamatování a očekávání událostí. S každým člověkem čas cestuje, každý ho má svůj na hodinkách, v telefonu, nebo kdekoli jinde a podle něho žijeme. Na začátku komentáře to byl čas, ale ted už zase není a měla by to být minulost, ale v minulosti čas teoreticky neexistuje, protože ho nedokážeme zastavit. Nebo snad ano ? Proto si myslím, že budoucnost a minulost je nemožná, nedává smysl, ikdyž je to každodenní věc na co se díváte.. Jsme časem neskutečně ovlivnění. Podle mého musíme na čas jako takový zapomenout, nebrat ho jako sekundy, ale pochopit ho zevnitř. Představme si to na nejlepším příteli, chápeme a známe ho, ale to že má rodné číslo, čas a místo kde se narodil nás zajímá jen na začátku, jenže pak už nad tím ani nepřemýšlíme, prostě víme. A vůbec.. existuje čas ? Gravitaci vidíme a cítíme. Prostor vídíme částečně a zbytek dokážeme popsat a navrhnout no a čas.. se.. měří ? Podle čeho ? Podle Hyugense který vynalezl kyvadlové hodiny za pomocí kinetické energie ? Podle atomových hodin opět vytvořené člověkem ? Rád s Tebou podílím svůj názor a budu rád, když mi ten tvůj napíšeš.

 • Já vesmír simulace? Update Jinak velmi zajímavé palec hore

 • Konecne youtuber pro me ;-).. Mas velmi dobre poslouchatelny hlas.. Jen tak dal... Jinak jen takova myslenka... Stroj casu uz ted v tuto chvili nekde na zemi muze existovat... Ze jsme ho do ted nevynalezli neznamena ze ho v budoucnu nikdo nevynalezne... Treba za 1000 let ano... A pokud ano tak ma možnost se dostat do teto doby.. Tak ted v tuto chvili tady klidne muze byt nekdo z roku 3000 treba :-D... Zajimave ze?

 • Děkuju za tvé znásilnění mozku u každého tvého videa , máš budoucnost když v tom budeš pokračovat

 • Zkus udělat další video trochu víc s humorem prosím 😅 Neříkám, že tohle je špatné, je to super, ale zkus udělat jen jedno video trochu vtipnější❤️

  • @BeWise okayy :(

  • Nikdy.

 • AAAAAAAAAAAAAAAAAAAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!! MOJA HLAVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Alebo next tema na video ..kolonizacia vesmíru.. odkedy cca budu realne nejake vesmirne stanice a cestovat v pravidelných linkach do vesmiru tak ako napr dnes lietadlom ..autobusom

 • Namet na video cestovanie v case ..ci je vobec niekedy mozne take nieco .alebo je to iba sen scifi filmov a knih

 • Mohol by si nahrat video , ako kazdy je ovplivniteny, kazdy podlieha nazoru ?

 • Ocividne nie len ja mame problem pochopit co je myslene tymi dimenizami. Su to koordinaty alebo na seba naviazavajuce energeticke polia ? Co to je ? je to ako univerzum? Nemam ponatia kde inde by mohla byt uplatnena teoria strun s aktualnou blaznivou teoriou ako v praci s vakuom. Budem radsej ticho oni na nieco pridu ako to skomplikovat. P.s - tych 9 alebo kolko dimenzii sa uvadza nebude to 9 zakladnych hmot ktore na seba navazuju ? v podstate by to podporilo existenciu hmoty v nehmotnom stave ako je trebars hmota vo vakuu. takze v kruhu mame 14 druhov koordinatov. pokial by bol ale priestor v akomkolvek tvare a hmota by sa pohybovala po priamke tak s teoriou vesmirneho priestoru ze je priestor okruhly sa nakoniec pohybuju jednym smerom.... aach jaj nechce sa mi tolko pisat ale v podstate je to koncentracia energie do jedneho bodu ako vodic takze hovorim o svetelnom paprsku. 14 sfer vytycujuce stred alebo inak povedane zarovnany priestor ??? v podstate ano.

 • Úžasné jednoduché a "po lopate" povedané pre začiatočníkov ktorý chcú niečo vedieť, ale nemajú čas tomu venovať hodiny a hodiny štúdia Koho to zaujalo dajte do guglu "Brain Green" a nájdete kopec článkov a prednášok ;) Ešte na dodám... Spectrum za dávnych čias vysielal 3. dielny dokument "Elegantný vesmír" Ktorý je aj na ulož,to v balíčku "Elegantný vesmír 1,2,3.rar" Silno odporúčam každému koho toto video zaujalo :) BeWise veľká vďaka ! Terajšie deti majú v škole kopec somarín, ale niečo na rozšírenie vedomosti tohoto kalibru sa do bežných škôl asi nikdy nedostane, preto pokračuj a ignoruj akékoľvek negatívne komenty. V terajšej dobe je malo youtuberov, ktorí majú aj nejakú podstatnú hodnotu PS všetko zálohuj! Keď nechceš mať plný HDD tak to šupni aspoň na liveleak, kde ti to žiaden BOT alebo script nebude ohrozovať ;)

 • Kam se rozpínal prostor,když neexistoval prostor do kterého by se to něco rozpínalo ???...protože pokud se to rozpínalo tak logicky do prostoru ne ??..... myslím velký třesk.

 • Parádna prednáška, len tak ďalej!

 • topka ako vzdy.. lol :)

 • TO JE TAK SAKRA UŽASNÝ

 • Myslím že život je jen výsledek fyzikálních zákonů a jakákoliv pravděpodobnost je vzhledem k obrovské velikosti vesmíru/naší dimenze možná. A to je celé žádný bůh. Snad se podáří jednou prolomit naše limity nějakým strojem třeba počítačem který nám pomůže najít odpovědi po kterých tak prahem.

 • 🤯

 • Já som Peťo a toto je blivajz 😂😂😂

 • mal by si začať aj anglický kanál, tvoje videá sú vysokej úrovni

 • Pozriem si toto video cez vr 3d youtube a hneď budem v tretej dimenzii 😀

 • teorie Matrix, také říká, že realita kterou pozorujeme je jen geometrická konstrukce...

 • Nebylo tam popravdě skoro nic, co bych už nevěděl, ale neskutečně se mi líbí celkovej koncept toho videa. Mnohem lepší než populárně naučný pořady z televize. Díky za tohle!

 • Veľmi good video

 • Dal jsem si brčko, chvilku počkal a pak se šel dívat na tohle video a musím říct, že fakt pecka!! xdd úplně jsem o tom ještě 5 minut po dokoukání videa přemýšlel a asi ještě budu zbytek večera.... Fakt miluju tvojí tvorbu a opravdu nerozumím, proč YouTtube jako takový nejvíc doporučuje a tím pádem i nejvíc finančně ohodnocuje krávoviny jako pranky, ondru vlčka, apod. a né takovéto originální, propracované vzdělávací kanály kdy si veškerou tvorbu animací ke všemu dělá autor sám a nepůjčí si jen kostým Barta Simpsona a neběhá za ním na louce. 🤦🤦 V práci mě povýšili a s tím souvisí i změna platu, takže budeš první a jediný CS-tvr u koho si dám Patreon, protože ty si to opravdu zasloužíš! 👍😊

 • Videá máš spravené super, ale obsah sú len nedokázateľné domnienky, nanajvýš polopravdy, alebo úplné nezmysly.

  • Dôvod prečo si to myslíš?

 • Prosím trochu častejšie videjká,si super,naj na Sk😉

 • veľmi dobré video :)

 • Prečo som na tento kanál narazil až teraz 😭😭

  • to by ma tiež zaujímalo!

 • ...256 rozmerov...

 • Kdy by se hmota zhroutila nemuselo by to být tak jak to prezentuješ,, co kdyby se to už stalo?? a máme to kolem sebe? černé díry.. Chci tím říct že už se to stalo ale vlivem gravitace která by nezmizela By se vesmír nezhroutil celý protože by to všude jinde bylo stejně kvůli dimenzím které by se nenarušili a narušená oblast by buď zmizela nebo pohltila čas vesmíru ve kterém byla. Taky černé díry nemají rozměr..nevíme co je uvnitř. Může ale taky nemusí tam něco být

 • Já to žeru jak ty videa krásně edituješ ,vytváříš a presentuješ . Fakt si borec a tvé presentace nejsou vůbec nudné jako v školách ;)

  • Ďakujem ti :)

 • Perfektné video, určite stojí zato pokračovať dalej , milujem zaujímavosti ktoré sa týkajú vesmíru ale neznášam matematiku ale teoriu strun áno, takže som rád že sa to prekrýva :D .... just keep going

 • Viacej takychto videi :) i ked moje IQ a mozog dokazal spracovat asi len 30 % z vysvetleniami tohto videa ,pacil sa mi obsah videa. Mohol by si urobit nejake video o zakonoch vesmiru ako je napr. Zakon pritazlivosti a.k.a karma or murphy law. Bolo by to super

  • @BeWise no rozumiem 😁 ale predsa mohol by si napr urobit viacej videi o kvantovej mechanike/fyzike ci paralelnich vesmiroch. Je toho malo na youtube v cz/sk

  • @Wolfak rospi Tak ja sa snažím robiť videá o vede, nie o ezoterike.

  • @BeWise ta jak by ne 😁

  • To nie sú zrovna zákony vesmíru :D

 • #Sorryjako ,ale nemůžu se tu k tomu nevyjádřit: Čas není dimenze! Je to častý omyl, který se šíří vb médiích i mezi lidmi. Zjednodušeně se s časem pracuje jako se 4tým prostorem( a to i v matematice), ale čas je víceméně iluse. Částice kupříkladu září, protože to je jejich vlastnost a ne proto, že plyne čas. Nic méně tomu co pozorujeme( že částice září - až se vyzáří), vnímáme jako šipku času. Teorie strun, je spíše matematický konstrukt. Hezký konstrukt, ale zatím tato teorie nedává rozumné předpovědi , které by šli ověřit experimentem. Tím se třeba liší od teorie relativity, která třeba předpovídala, že gravitace slunce, dokáže ohnout paprsky světla hvězd , za sluncem. A toto se pak experimentálně ověřilo. des těch rozumných teorií je více, třeba teorie pilotní vlny: fikacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=723807 , která je taky hodně zajímavá. Gravitace nám zatím uniká. Ale gravitace nějakým způsobem souvisí s prostorem. Ale v tom je ta potíž, že ještě nevíme co je to prostor.Prostor se chová jako něco( roste, reaguje na hmotu, vznikají a zase v něm zanikají částice). Možná až budeme vědět, co je to prostor, budeme pak i vědět, co je to gravitace.....

 • takže takto o ROZMEROCH a MATEMATiKE v KO[C]KE: (samozrejme PODLA môjho naj svedomia a fyzikálneho vedomia:) 1) matematika je nástroj fyziky, tak ako mapa krajiny pre turistov, 2) mapa nieje krajina, a teda ani matematická rovnica nieje realita, ale len model, POZOR zjednodušený model reality, 3) 10 rozmerov je len matematický model, ktrorý zlúčil všetky sili preto, lebo keby sme objavili piatu, tak stačí len lusknúť prstami pridať ďalší rozmer a teória fachčí ďalej, teda M-teoria je ako nekonečne pružná blana, ktorá nieje schopná nič predpovedať (čo sa dá zmerať) pretože, vie všetko vysvetliť, na tom pracuje SAMUEL KOVAČIK (odstranuje 1000 možných predpovedí, ktoré nepozorujeme) 4) existujú len 3 rozmery, a čas nieje rozmer, ale v rovniciach tak vystupuje, lebo čas hmoty podlieha rýchlosti vzhľadom na... 5) čas je pohyb - ale to vysvetliť vyžaduje kvalitnú prípravu a koopec obrázkov, lebo ako by Einstein povedal TR je lešpie raz vidieť, ako 100 krat počuť. see you later pri iGoTTke: dennikn.sk/blog/1567590/priciny-samovrazdy-mladych-v-kocke/

 • Jen tak teorie strun je skoro vyvrácena. Sami stvořitelé začínají vymejšlet neco nového.

 • Mne sa tá myšlienka zmrštených malých dimenzií nepozdáva, ani tá podobizeň tesseractu ako ilustrácii 4D priestoru. Vysvetlím prečo: Nekonečno paralelných bodov vedla seba vytvorí priamku, nekonečno paralelných priamok vedla seba vytvorí plochu. (pričom žiadna z tých priamok nemá spoločný bod s inou) , nekonečno paralelných plôch vytvorí priestor (3D) (pričom 2D plochy navzájom nemajú spoločný bod) A teraz - Nekonečno paralených 3D priestorov až tvorí 4D hyperpriestor , pričom v rámci nášho 3D priestoru vôbec nemôžeš nájsť bod spoločný s iným 3D priestorom , aj ten samotný 4tý rozmer je existencia tých ostatných 3D priestorov, teda nieje v rámci nášho 3D niekde skrútený. Alebo si to predstaviť ako počítačové hry, ktoré máš v compe, každá hra má svoj 3D priestor , svoju fyziku, a až to, že ich v nejakom počítači existuje paralelne nekonečno tých hier, tak to je ten 4D. Skrátka hladať 4tý rozmer v našom počítači je ako keby postavička v GTA hladala vrámci priestoru svojej hry celý počítač so všetkými hrami nejaký mikro zmenšený alebo deformovaný. Tam ho proste nenájde. Ten tesseract predstavuje skôr niečo , čo je vnorené samé do seba

 • Pořád nemůžu z toho, jak nádherně udělané jsou animace těchhle videí a zároveň jak ošklivý je ten povídací panďulák xD

 • Třeba se další,, element''objeví až vědci najdou způsob jak,, prozkoumat''černou díru a nejlíp při tom nezemrit

 • Ahoj ďakujem za vídeo, chcem sa opýtať skadiaľ čerpáš informácie, je to o čom rozprávaš dôveryhodné? Pravdive? Ďakujem za odpoveď, Pozdravujem

  • Ahoj. Ďakujem za komentár. Väčšinou čerpám z vedeckých štúdií alebo kníh. Hlavne keď robím biologické témy, pretože odborným článkom v tejto sfére som schopný rozumieť. V tejto téme som bol ale úplný laik a preto sme spojili sily so Samom z projektu Vedator. Samo je legit teoreticky fyzik (vedec) ktorý mi teóriu revidoval. Sam o tejto téme napísal aj obsiahly clanok, ktorý nájdeš v popise. V skratke: vždy sa snažím držať vedeckých štúdií alebo ako v tomto prípade - mat to skonzultovane s odborníkom. K tejte téme môžeš takisto nájsť veľa zaujímavej pop science literatúry napr Hyperpriestor od Michio Kaku alebo Elegant Universe od Brain Greene.

 • Sheldon Cooper sa snažil potvrdiť svoju teóriu strún počas expedície na antarktíde a nevydalo. Takže neviem neviem. . . . . . . . . .Jk. Opäť super video šéfe. Keep it up!

 • Uz v polovici som to musel vypnut. To co tam rozpravas za debility? Sam si vytvoris nieco co potom povazujes za fakt a snazis sa ho vysvettlit a ako fakt ho prezentujes. Skomolujes veci ktore so sebou vobec nesuvisia. Co malo byt cielom tohoto videa? Vyprodukovat niecograficky pekne co zaujme a vyrobi peniazky a dalej nic?

  • @Peter Onger Tvrdíš, že si video vypol za polovicou a potom si sťažuješ, že som vo videu nezdôraznil, čo sú nepotvrdené hypotézy a čo sú fakty. Ad 1 : Pozri si celé video, potom kritizuj, čo tam je a čo tam nie je. Inak z toho výjdeš ako hlupák. Ad 2 : V prípade Riemanna som uviedol, že vytvoril neeklidovskú geometriu (fakt). V prípade Kaluza-Kleina som povedal, že s dimenziou navyše sa podarilo zjednotiť gravitáciu a elektromagnetizmus (matematický fakt). Potom som povedal, že ich teória nesedela s experimentami - žiadne podsúvanie dezinformácií. Ad 3 : V prípade strún som uviedol opäť matematické fakty o tom, ako sa im podarilo zjednotiť všetky sily, keď pridali niekoľko navyše dimenzií. Na konci som opäť zdôraznil, že superstruny nikdy neboli experimentálne potvrdené. Absolútne nič z tohto videa nesedí na tvoju kritiku, že niečo vydávam za fakty, hoci sú to len domnienky alebo rovno dezinformácie. Preto si myslím, že tvoja kritika vychádza čisto z tvojich osobných antipatií voči mojej osobe / kanálu, pravdepodobne od doby, keď si mi začal vulgárne nadávať v chate na Facebooku, pretože som nesúhlasil s tvojimi tvrdeniami ohľadom rakoviny. Opäť sa budem opakovať - si nepríjemný človek bez štipky sebareflexie, ktorý otravuje životy ostatných ľudí.

  • @BeWise problém je presne v tom, že teórie prezentuješ ako fakty. Ako ti to mám ešte napísať, aby so tomu pochopil? Nie je jasné, čo je teória a čo overený fakt. Niekto bude na základe tohto videa v omyle. Dezinformuješ. To čo si si ty asociaoval s mojou osobou je čisto tvoja vec. Skús sám k imputom na tvoje myšlienky pristupovať kriticky, teda skús sa zamyslieť nad tým, či by to mohla byť aspoň z časti pravda.

  • @Peter Onger neviem nad čím sa mam zamyslieť. Video je o teoretickej fyzike. To ze sa ti nepáči veda je tvoja vec ale ventiluj sa niekde inde. Si nepríjemný človek, ktorý nemá štipku sebareflexie.

  • @BeWise ja to myslím úplne seriózne a vážne. Skús sa nad tým zamyslieť.

  • Vyčiluj sa chlapče. Stres ti škodí a potom si to ventiluješ zbytočne v komentároch. Začni meditovať napríklad.

 • Toto je podla mna zatial tvoje najlepsie spracovane video. Vizualne ani nehovoriac, ale aj obsahovo je tato zlozita tema velmi jednoducho spracovana.

  • Ďakujem. Výroba videa ma bavila zatiaľ asi najviac.

 • tak jo no, super videjko, ale v pulce jsem se naprosto ztratil a ted si pripadam, ze jsem se narodil se slepicim mozkem :DD

 • 7 nebo 8 a poslední je finální žeby?

 • STARÉÉÉ

  • Predstavujem si ako to vykrikuješ na hodine dejepisu.

 • Úprimne, vždy ,keď si pozriem nejaké tvoje video cítim sa neuveriteľne hlúpo,pretože nechápem absolútne nič čo hovoríš,nech sa snažím akokoľvek proste nechápem ani základ a hrozne ma to sere, pretože som človek, ktorý sa rád dozvedá o akýchkoľvek témach,ale zrazu je tu niečo z fyziky alebo matiky a tam proste nechápem,čo hovoríš,môžem rozumieť každému jednému slovu, môžem chápať každú jednú vetu, ale v celku mi to nedáva zmysel, napíšte či ste niekto tak zlý v chápaní tém z fyziky a matiky ako ja,pretože mám pocit,že všetci tu píšu a diskutujú ako keby to bolo tak ľahké ako dýchanie. Fakt obdivujem ľudí, ktorí to vôbec chápu a nie to ešte vysvetliť 😅

 • Robíš strašne zaujímavé videá

 • Úplne úžasné video z témou ktorú milujem! ❤️ Len tak ďalej z takýmito videami

 • Zajímavé o toto téma se ňáký čas zajímám

 • Čas je prostor a velký třesk probíhá po celou dobu existence vesmíru kdybychom letěli vyšší rychlostí než je rychlost světla do středu vesmíru tak bychom k němu podle zákonů fyziky doletěli moje představa je taková že vesmír má tvar koule ve které jsou kratery v čase(černé díry) které strhávají hmotu zpět do velkého třesku(tzv bílá díra)kde nekonečně exploduji a způsobují rozpinani vesmíru urychlene řídnutím hmoty způsobeným rozpinanim černých děr.Jediné co mi zatím nikdo nebyl schopný říct jestli se rozpinaji i galaxie samotné nebo se jen vzdalují od sebe to by mojí teorii vyvratilo

 • Môj mozog ma núti šťať.

 • Dúfam že ste porozumeli.

 • Takže Ensteinová teória relativity o tom že čas a priestor je relatývny zahrnuje aj tazv; deformáciu priestoru ako si ty povedal, alebo 4 dimenziu? Dúfam že to chápem správne. Plz poradťe.

 • Predstavte si, že ľudstvo (resp. vedci) sa zaoberajú podobnými vecami, zatiaľ čo Kotleby stále bojujú proti povinnému očkovaniu. Ach, svet je krásne miesto.

 • Ženská logika je komplexnejšia ako celá teória o vesmíre 🤔

 • Je mi až smutno při predstavě z toho, že ses s takovým videem musel drbat řekl bych i mnoho hodin, a přesto to nemá ty vievs co si zaslouží...

 • Já si myslím že do vysvětlení všeho má současná fyzika ještě daleko. Já mám co se vesmíru týče vlastní teorii vesmír by mohl být dokonce paradox pokud vezmeme v úvahu Einsteinovo teoretické těleso bílou díru tak je i možné že hmota je v černé díře roztrhána na základní stavební jednotky a poslána nazpět časem což vyplívá z úvahy o dilataci času pokud si čas představíme jako osu o neustále vzrůstající hodnotě a na ní umístíme černou díru bude v daném bodě časoprostoru brzdit hladinu času a protože v určité blízkosti je gravitace nekonečná tak náš posun bude taky nekonečný, protože překoná příbytek času pokud si vezmeme trvanlivost černé díry tak můžeme vzít v úvah že je způsobena tím že hmota uvnitř horizontu událostí nutně nemusí ihned vstoupit do pole, které jí pošle zpět časem na 1. bod v čase(Velký třesk což by ho zároveň vysvětlilo) ale vzhledem k dilataci času hmota může velice dlouho obíhat až nakonec propadne jakmile všechna propadne horizont zmizí a uvolní část virtuálních(už teď reálných částic), které nedosáhly pole čímž se vysvětlují všechny problémy ale nemám jak to dokázat.

 • Delší dobu jsem nemohl pořádně dohledat, co je teorie strun vůbec zač. Díky moc za tohle video 🙏👍

 • Ahoj, smrtelně potřebuju vědět jak se jmenuje song <a href="#" class="seekto" data-time="82">1:22</a> (včera ve stavu jsem se z toho ujebal!) krutý video jinak