Martin Jan Stránský: Pozor, IQ dětí se snižuje. A mohou za to sociální sítě

čas přidán 28. 05. 2019
Lachtana vycvičíte pomocí ryby, člověka prý pomocí lajku na sociální síti. „Jsme mnohem zmapovatelnější, než si myslíme,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou neurolog a odborník na lidský mozek Martin Jan Stránský.
Více zde: radiozurnal.rozhlas.cz/pozor-iq-deti-se-snizuje-a-mohou-za-socialni-site-varuje-odbornik-na-lidsky-7952673
Webové stránky Radiožurnálu: radiozurnal.rozhlas.cz/
Facebook: facebook.com/radiozurnal/
Twitter: twitter.com/Radiozurnal1
Instagram: instagram.com/radiozurnal/

Komentáře

 • Skvele

 • Super!!!

 • Má pravdu Ažběta Protivanská toto taky ve svém tvrzení propaguje včetně toho jak socialní sítě znemožnily seznamování a tím pádem stoupla Hypergamie! A to má za následek dosti převratné smíšlení mladších žen a i některé starší se nachali do tohoto nadlačit! Takže kvuli 150 lajkum za fotečku je dnes panic a celkem dosti podpruměrných chlapu odepsaných a jedná se snimi jako z povlem,mizérie !!!!!

 • Bullshit

 • Velmi zajímavý host, který mi mluví z duše, ale tu moderátorku vůbec nemusím

 • Je logické že průměr IQ klesá. Kolik dětí mají lidé s vyšším IQ a kolik pobírači soc dávek. Když se člověk vydá na cestu živit se sám, nebo dokonce vrátit společnosti víc než mu dala nemůže "kadze chodzit detzi robitz".

 • To je neuvěřitelná blbost, co zde slyším. Že prý jsou lidé závislí na nějakých lajcích. Ale lidé, kteří dají lajk, nejsou debilní. Já osobně si nedokážu představit, že dám lajk na příspěvek, který se mi nelíbí. To znamená, že Einstein ví, že když dostane k příspěvku deset tisíc lajků, znamená to, že je úspěšný. Virtuální svět není debilní, akorát se v něm vidí to, co se skutečně lidem líbí a co nelíbí. Ukamenujte mě, kokoti!

 • Krasny rozhovor na tema mne velmi blizke :-)

 • Nezvysuje nazov tohto videa hladinu dopaminu?

  • zajímavý,...nenapadlo mě to, ale cítím to stejně! Ale je fakt, že jinak bychom si to nepustili. Marketing,..klasika.

 • jsem zvedacý :)

 • Pane Boze zase videohry. To je zase 95? Videohry su fantasticke a je neuveritelne mnozstvo uspesnych ludi, v umeni, show biznise, IT, vo vede, v armade, ktorych inspirovali pocitacove hry.

  • Ok. Pane bože,nicméně,jakoby,každý a podobné bludy :) Kterého boha máš na mysli ?

 • Je asistenčním profesorem... Lucko zkus to česky, co třeba odborným asistentem 😀

 • Pan doktor se narodil v US, stát NY , vystudoval podřadnou Univerzitu v Grenadě, což je ostrůvek v Karibském moři.Ta univerzita je šance pro horší studenty. Je mi úplně jedno, co si kdo myslí, ale operovat University of Grenada nemůže nikoho okouzlit.Bakaláře si udělal v uměleckém oboru někde ve Venezuele.Hovoří o byznysu , jak vyšťavuje lidi, ale přijel sem po 1989 právě kvůli němu.Obdivoval nedostudovaného průmyslováka Havla , jehož pojetí demokracie odsíráme doteď a žádal o psychiatrické vyšetření Klause, když odmítal podepsat vazalskou pro Česko Lisabonskou smlouvu.Prahne po všech možných politických funkcích, ale neuhlídal si jako člen dozorčí rady ani Nadaci Pražské děti. Magnetická rezonance se začala používat před cca 40 lety, ne tedy jak plácl cca před 10-20 lety ( bože to je rozptyl ! ) a vím to i já a nejsem neurolog!. Mám kliku, že můj mozek pracuje perfektně !!! Při jeho jméně jsem pocítila velkou nelibost..Jsem na 100 % přesvědčená, že on roč. 1950 by tady v Česku v době, kdy školy byly ještě školami medicínu nevystudoval.Jinak je dnes v deníku jako na potvoru právě o částicích, Ensteinovi a vědcích v oboru a co smí a nesmí publikovat, neb je ve stádiu ověřování.A co se týče nudy, pak nuda je prázdno, které lidi deptá.To n e n í odpočinek mozku, ducha! Z nudy mají lidi depky, rozhodně si mozek nepročistí. A štěstí, které radí na konci je fráze a prostě ne! Kdysi za komunistů se dělaly studie a opravdu vyšlo, že děti sídlištní tehdy vykázali nižší IQ.A bylo to opodstatněné,matky místo , aby se věnovaly, prskly děti na vnitroblok a hlídejte se tam vzájemně.Kroužky byly daleko, tak tam hnily.Dnes bych řekla hnijou s matkami u Mc Donald a pak shopping. Soc. sítě jsou peklo, ale nevymítí ho.Pan doktor u mě neboduje!

 • Tlak a masirka abychom zblbli jsou prilis velike a ze vsech stran, pouze par jedincu odola. Respektive, lip to svedou lide 40+, se snizujicim se vekem je sance porad nizsi. Jsem zachranar Italskeho Cerveneho Krize, a kdyz vidim jak emocne prazdna a bez empatie je mladez do 16-18 let, desim se chvile, kdy tito (a budou to vubec jeste) lide, se o nas jednoho dne budou "muset" postarat...

 • Martin Jan Stránský má pravdu a měli bychom se nad současným vývojem zamyslet. Za video moc děkuji

 • Moudrý to člověk, děkuji...

 • A proto mi žádné soc. sítě nesmí "do baráku".

 • prečo mám taký zvláštny pocit, že pani moderátorka nie celkom seriózne berie slová hosťa. Alebo iba nerozumie tomu, čo hovorí? ale možno sa mýlim...

  • Alarmisty vážně brát nejde. Pan Stránský jenom nahozuje přehnané výroky, aniž by se vyznal a nijak nedokládá svá tvrzení. Nějaká tvrdá data by se asi hodila, pokud člověk tvrdí takové šílenosti. A plete si pojmy s dojmy. Pokud někdo plete pojmy videohry a videohovor, tak zřejmě ani jedno nikdy neviděl.

 • Krásný a hlavně i motivační rozhovor do budoucna.

 • Pokud má pan doktor zájem poznat vědomí které přežívá smrt těla, zde má možnost - vnitrnikruh.cz

 • Super rozhovor, díky za tip na našeho potencionální dalšího hosta.

 • A už slyším valit se bludné balvany. A nejvíce bude bludišťáky prosazovat katolická klika bludařů ze Sysifa :D

 • uzasne

 • Nepochopitelné, že by reakce v mozku dětí a rodičů měly být stejné. Tomu nevěřím. Okolnosti se přece zásadním způsobem změnily.

 • Smutné konstatování naprosté pravdy...

 • Pan profesor se poušti na tenký led. Děti den stávají hloupějšíma díky sociálním sítím. Silné tvrzení.

  • @Radek Švarc Ono taky záleží, co na těch sociálních sítích odebíráte. Pokud máte ve svém kruhu jenom šiřitele dezinformací, bulvárního obsahu či "zábavy" není problém v sociálních sítích ale ve Vašem výběru (nemyslím Vás osobně ale všeobecně :)). Sociální sítě jsou pouze nástroj, čím je naplníme je na nás. Pochybuji, že předchozí generace pasivně sledující například estrády na TV NOVA je na tom z pohledu lenivění mozku lépe.

  • Že mozek prostým tupým přijímáním hromady informací hloupne, je dávno zdokumentovaný fakt. A na soc. sítích o nic jiného nejde.

  • Neřekl bych, že je to silné tvrzení. I jen díky samotnému času strávenému na soc. sítích děti mnohem méně čtou a mají problém přečíst stránku A4 jednoduchého textu s tím, že vědí, o čem text pojednává. Stávají se méně gramotnými. Mimochodem profesor počítačové vědy Col Newport třeba také mluví o soc. sítích jako o zabijákovi schopnosti se koncentrovat...cs-tv.org/tv/video-3E7hkPZ-HTk.html

  • Není to až tak úplně mimo mísu - mozek se musí cvičit hledáním nových podnětů a hlavně aktivní prací. Když vám nějakej algoritmus nasype do feedu denní dávku a vy to vyscrollujete, sem tam si po půl vteřině něco lajknete... méně textu, hlavně videa, obrázky, blbosti, co chytí na "první dobrou" - a nic jiného v podstatě nečtete, vlastně vůbec nečtete... nezleniví vám ten mozek nakonec?

 • Osobně si myslím, že lidi se vždycky dělili na tvůrčí osobnosti a pitomce. Tvůrčí se snažili vymýšlet a bavit se za pomoci fungujících technologií, pitomci věnovali svůj čas hrám, ať už to byly šachy, člověče nezlob se, karty, dáma, go, takže i dnes najdete lidi, kteří budou dělat zajímavé fotky, které budou obsahovat symboliku nebo "poselství" a najdete lidi, kteří budou produkovat bezduchá selfíčka - podle IQ si každý rozhodne, jestli se bude zdržovat pitomostma a jestli bude svůj čas, čili život věnovat třeba diskusím na fb nebo se bude snažit využívat moderních technologii pro uskutečnění svých záměrů. Je rozdíl využít mobilní telefon na rychlou domluvu se spolupracovníky a mezi tím, že uživatel zůstane viset na nějaké hře nebo bezduchém mnohahodinovém rozhovoru s jiným pitomcem. Takže si myšlím, že díky přirozenému vývoji se budou všichni, kdo nepochopí možnosti nových technologií navzájem zdržovat a ničit, stejně jako kdyby se ničili a zdržovali užíváním drog. Jinými slovy, nemám nic proti fb, protože, když vidím, jak se díky fb a díky internetu zdržuje moje konkurence, jsem v podstatě rád. Člověk může použít auto jako "přibližovadlo", ale také se může snažit stát se automobilovým závodníkem. To druhé je v mých očích omyl, i když to může vést k pověstným pár minutám slávy - a stejná situace je na internetu. Čili je možné trávit svůj čas zaseknutý v nějaké pitomé hře nebo na fb diskusí s jinými, stejně postiženými nebo, stejně jako to dělá Lucie, natáčet rozhovory se zajímavými lidmi. Rozdíl mezi výsledky obou činností je obrovský, samozřejmě, ve prospěch Lucie a to neříkám proto, že je mi Lucie sympatická. Není, stejně jako nejsem já sympatický Lucii, ale o to více si myslím, že je tento názor objektivní. Pan doktor se dotkl problému synchronicity, což je podle mého názoru silně zajímavé (rozšířené vědomí), ale to jsme už na hranicích esoteriky, což radiožurnál zrovna nemusí. Ale k analýze myšlení to zcela určitě patří. Takže, já osobně nemám strach z evoluce, ovlivněné moderními technologiemi. IQ půjde dolů, s tím souhlasím, ale ne u všech - s tím bych si dovolil nesouhlasit.

 • Nepoužívejte vulgarismy, čeština je dostatečně libozvučná: Velice mne "kaká", když se ani za "nejvyšší bytost na nebesich" nemohu někam dovolat v siti Telecomu. Ty "přislušnice nejstaršího řemesla" na infolince ze mne dělaji "samce domácího tažného zviřete", tak jsou všechny jejich rádi na "výměšek z tlustého střeva mého tráviciho traktu. Občas se tak rozčilim, že musim ty "přislušnice nejstaršího řemesla" poslat do aˇna^niho otvoru domácího zviřete pdodukujiciho mléko." Tim chci říct, že celá komunikace s Telecomem je na "ženský pohlavni orgán" a ja si při ni připadám jako "mužský pohlavni organ."

 • ftipek: Bavi se tak dva politici - a jeden povidá, jdi se podivat jaká je zed´ kolem kosmonos a bohnic. Jestli je vysoká, tak ji podhrabeme, jestli nizká, tak přeskočime. Ten druhý se za chvili celý zadýchaný vráti a povidá: Z útěku nebude nic. Žádná zed´ tam není.

 • Pičusové doktoři ! "Psycholog je ku*va odbornik, který vám řekne to, co už dávno vite slovy kterým nerozumíte."

  • @Buk Duk ještěže ti ten internet vymysleli

  • drž už kurva hubu, dědku. nikoho to nezajímá. píšeš sračky, jdi radši volit zemana.

 • Psychiatři nejsou nic jiného než marketingovi cůraci…. stejný hovada jako politici

 • "Psychologie čte pismo, tudíž s námahou a pokud jde o výsledek, který vždy vyjde úspěšně - ale skutečnosti se to vůbec netýká..." se srdečnim pozdravem vy kurvy psychiatři od.. "kafky….

 • Pan Stránský je IMHO potupou mezi všemi odborníky, které Rozhlas doposud pozval, protože zde předvedl totálně nevědecký a neopodstatněný BULLSHIT. Myslím, že málokterý titulovaný odborník mě pohoršil více. Pan Stránský se totiž na rozdíl od naprosté většiny společnosti nechává zmýlit pozlátkem internetové komunikace. Naprostá většina společnosti totiž velmi dobře chápe, že fotografie osoby není skutečná reálná osoba. Na rozdíl od pana Stránského běžný uživatel rozumí tomu, že žena na fotografii není skutečná, ale pouze fotografie podrobená Photoshopu. Kromě toho, že vzdálená komunikace není fenoménem poslední doby. Ve skutečnosti to existuje nejméně jedno století; je to jako zkoumat osmdesátkové ročníky a zkoumat u nich, jak se změnily jejich společenské kontakty díky rozvoji telekomunikace: Oni si volali na mobil a my si píšeme na messenger. Nic nového se v tomto ohledu neudálo. Pan Stránský mluví o iluzorním světě sociální interakce a přitom jedině on je v podstatě jediným, který se tou iluzí nechal zmýlit. Další poznámka je o tom, že pan Stránský zřejmě směšuje pojmy "videohry" a "videohovor", což jsou absolutně rodílné aktivity - No comment. Dále pan Stránský totálně dehonestuje jakékoliv internetové diskuze ve smyslu, že ony diskuze se odehrávají jaksi reflexivně. Tohle tvrzení dennodenně vyvracejí tisíce plnohodnotných diskuzí, které se na internetu odehrávají. Už jenom moje zatraceně dlouhá reakce na jeho nesmysly je důkazem toho, že diskuze na internetu se neodehrávají jenom (podle jeho slov) "v intencích lajků a dislajků"! "A ony zlé firmy to dělají proto, aby prodali náš život" LOL. Myslím, že jsem ještě neslyšel člověka, který by měl v moderních technologiích větší guláš, než tento titulovaný pán. Cílená reklama se těžko dá srovnávat s "prodáváním našeho života"! Tenhle člověk je skutečně jediný zabržděný a podle toho soudí svoje okolí, ačkoliv si neuvědomuje, že je to právě on, který to nechápe.

  • Šimon Macháček j

  • @Šimon Macháček Ale nevyvrátil. Vy polemizujete (alespoň v drtivé většině vašeho komentáře) o něčem, o čem ve videu vůbec nebyla řeč. Rozebrat celý váš komentář by bylo na dlouho, takže jen ve zkratce: "Pan Stránský se totiž na rozdíl od naprosté většiny společnosti nechává zmýlit pozlátkem internetové komunikace." Zaprvé řeč byla především o dětech. Zadruhé nechápu, kde jste přišel na to, že se pan doktor nechává zmýlit pozlátkem internetové komunikace, nic takového z rozhovoru nevyplynulo. A konečně zatřetí absolutně netuším, jak můžete hovořit za většinu společnosti. "běžný uživatel rozumí tomu, že žena na fotografii není skutečná, ale pouze fotografie podrobená Photoshopu" Opět nechápu, o čem to tady píšete, o žádných fotografiích nebo o tom, že by se uživatelé soc. sítí nechávali obelhávat ve photoshopu upravenými fotografiemi, nebyla řeč. "Kromě toho, že vzdálená komunikace není fenoménem poslední doby." Srovnáváte nesrovnatelné. Je obrovský rozdíl mezi občasným uskutečněním např. tel hovoru a trávením hodin, či dokonce drtivé většiny volného času, na soc. sítích. Tohle je od vás demagogie. "Pan Stránský mluví o iluzorním světě sociální interakce a přitom jedině on je v podstatě jediným, který se tou iluzí nechal zmýlit." V žádném případě. Interakce v reálu (tzv. face to face) a interakce ve virtuální realitě se dost podstatně liší. A naprosto nechápu, jak můžete tvrdit, že je JEDINÝM, to je prostě naprostý nesmysl. "že pan Stránský zřejmě směšuje pojmy "videohry" a "videohovor"" Nic takového nedělá. "Dále pan Stránský totálně dehonestuje jakékoliv internetové diskuze ve smyslu, že ony diskuze se odehrávají jaksi reflexivně." Nic takového nedělá. "A ony zlé firmy to dělají proto, aby prodali náš život" LOL." Co je na tom LOL? Proč myslíte, že to ty zlé firmy dělají? Jen proto aby vás pobavily? LOL. "Cílená reklama se těžko dá srovnávat s "prodáváním našeho života"!" Přesně o tom (nejen) cílená reklama je, vědět o každém co nejvíce a nabídnout mu přesně ty výrobky, o které by měl zájem. Závěr: video jste buďto naprosto nepochopil, nebo patříte mezi ty, kteří soc. sítě využívají pro svůj prospěch a cítil jste potřebu vytvořit něco, čím byste existenci soc. sítí a jejich vliv na společnost obhájil. Nevím, která z těchto dvou možností je horší.

  • Vyvrátil jsem hned několik jeho nesmyslů, takže nemyslím, že jsem reagoval demagogicky. Mohl byste být konkrétnější? Tyhle výstřely do tmy mají nulovou argumentační váhu.

  • Víc demagogicky už to podat nešlo?

 • Moc zajímavá debata a Lucie je výbornou moderátorkou, připravená, milá, ke všem se chová stejně, neskáče do řeči. Kéž by takových moderátorů bylo víc.

 • Tak to je fakt strašný !! vím, že to není možné, ale sociální sítě bych hned zrušila. Je to kromě ekologie a jiných novodobých problémů další hřebíček do rakve budoucnosti planety a lidstva

 • To je ten pán, co se snažil zneužít s Janem Hnízdilem (členem KSČ) vědu pro politické účely, tedy odvolání Václava Klause, protože nechtěl podepsat Lisabonskou smlouvu. Což jak se později ukázalo, bylo ze strany VK velmi chytré poukazování na to, jak špatná ta smlouva byla. Kandidoval za Věci veřejné, pak za stranu Jana Kasla a nakonec skončil u TOP09. To, Odhlédnu-li od té politiky, tak se kolikrát vyjadřuje jednostraně - například o videohrách, kvantové fyzice, mobilech mi příjde, jak kdyby předkládal svoje dogmata - no jako s tou Lisabonskou smlouvou.

 • sebereflexe nepřichází z nudy ale z nutnosti sebereflexe...........tedy ze snahy se v něčem zlepšit, něco udělat lépe.........a to má ale málokdo..většina lidí jsou jen ony pověstné vagony, které se nechají táhnout lokomotivou , které pomáhá tendr.......

  • @Dalibor Bartoš asi jsem to moc tvrdě napsal, a to je moje chyba, za to se omlouvám, ale naštvu se vždycky, když někdo dělí lidstvo na sebe a stádo. To je velice arogantní. Nesnažil jsem se o sebereflexi, proto tam není. Vy jste urazil většinu, já jsem vám to vrátil, to je myslím si, fér.

  • @David M. ve vašich slovech není ani miligram sebereflexe

  • @Dalibor Bartoš ne, když někdo útočí proti autorovi nějaké myšlenky, tak to bývá proto, že si myslí, že je to blbost Jsi jen jeden z mnoha, co si myslí, že většina lidí jsou ovce a oni sami tou výjimkou. Spousta lidí vidí ostatní jako stádo a sebe jako tu výjimku, což je hrozný omyl, protože jsou úplně stejní jako ostatní, jenom si to ještě nestihli uvědomit, právě proto, že jim chybí sebereflexe.

  • @David M. vždy když někdo v debate útočí proti autorovi nějaké myšlenky je jasné, že nemá vůbec žádný argument k veci

  • A ty jsi určitě jeden z těch mála že jo?

 • Když neurolog začne mluvit o kvantové fyzice, měl by přitom explicitně uvést, že to říká jako neurolog a ne jako kvantový fyzik.

  • Vynikající postřeh.I to jsem si říkala od začátku, jenže ona to není jen fyzika, je to filozofie a on to smíchal dohromady

  • ejhle

  • To je snad z rozhovoru naprosto jasné...

  • Taky mě to šokovalo … od 22:56 to začíná být fakt divný. Člověk to poslouchá, říká si jak se dozvídá spoustu zajímavých věcí z pro něj neznámého oboru a najednou když se dostanou do jeho oboru tak tam jede jeden nesmysl za druhým. Tím pak začínám pochybovat i o těch věcech předtím, těm sice nerozumím, ale důvěryhodnost toho všeho je tím najednou u mě značně zpochybněna.

 • Škoda že byl ten rozhovor přerušován. Pak ta konverzace ztrácí niť.

  • @Dave Kolouch u mě ne, mám youtube bez reklam a povídání bylo souvislé

  • @Dona Donova Nemyslím otázku moderátorky, ale přestávky v konverzaci. Nevím jestli byly kvůli písničkám, nebo proč ale byly tam.

  • dy´t ho nikdo nepřerušoval.Otázky moderároka klást musí.

 • úžasný rozhovor, ďakujem...

 • Ďakujem za výborný rozhovor. Treba to šíriť, aj cez sociálne siete - použijeme ich zbraň proti nim.

  • @Seticzech ano, mladší generace : jejich rozhovory jsou stupidní, jejich chování je hrozné, ale jsou plodem vlastních rodičů a jak jistě víte, po 1989 se zde najelo ve školství na každá škola svoje osnovy, každá soukromá pro blbce a nakonec se stalo, že to, co znal jejich děda na gymplu oni ani nedostudují na VŠ ( taky soukromé), tedy mozek netrénovali a IQ se jim vědomostmi nezvyšuje .Kromě toho je zde jiná sociální skupina silně zastoupená, stovky tis. např. Ukrajinců, kteří zde smí pracoppovat úplně bez vvzdělání.Tedy ani vyučení. Jaký tohle je genetický materiál pro děti, které se zde rodí ( a jsou v té statistice taky ).S podobným problémem zápasí Anglie, Německo, Francie, ale tam mají nevzdělatelné spoluobčany většinou Araby.(Studie jsou o tom taky )

  • @Šimon Macháček Pravdu má prakticky ve všem. Studie samozřejmě existují a není jich málo. Ono úplně stačí všímat si mladších generací, jejich chování, témat jejich rozhovorů, schopností reagovat apod. "Elektřina snižuje IQ." :D" To snad nemyslíte vážně.

  • "Pozor, IQ dětí se snižuje. A mohou za to sociální sítě" Vy jste ochoten něčemu takovému věřit bez nějaké rozsáhlé a mnohagenerační studie? To je jako kdyby řekl "Elektřina snižuje IQ." :D

  • Můžete to rozvést? V čem přesně má pravdu?

  • @Šimon Macháček Pokud jde o sociální sítě, tak má naprostou pravdu.

 • Tento člověk tvrdil o Václavovy Klausovy že není psychicky v pořádku neb odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu.Stránský patřil k Havlovým kamarádum a sám se angažoval ve Věci veřejných nebo TOP 09 kde neuspěl v komunálních volbách.Takže každý kdo odmítá nový trend Neomarxistické EU není psychicky zdráv

  • @Navier-Stokes Equation tam ale nešlo o to jestli je klaus psychicky vpořádku ano nebo ne...ale o tvrzení že ten kdo nechce nové neomarxistické metody EU je psychicky nenormální..a on je nechtěl ...o to šlo

  • Ale Klausové nejsou psychicky v pořádku.

  • @Jiří Nečas tak nějak my přišlo že vždy když někoho pozvou tak se ho zeptají na názory které zastával a tady to nějak vynechali,. dnes je v modě kritizovat EU a likvidovat staré nacionalisty a obněnovat je liberálama.

  • Tos jim neměl říkat, sluncařům. Teď aby smazali co o něm prve napsali, když nevěděli, že je to člověk od jejich mrtvého vůdce Venci Lahva.

 • jestli chcete vypnout mozek, tak meditujte, ale nejdřív dobře ověřte, že to děláte správně, ať nemáte zlozvyky

  • @Kub98 lepší vypnout než si ho přehřát XD

  • @filip blaško Jo, pomůže napořád, ale vypnout mozek, viď xD?

  • meditovani ti pomuze jen na chvili krestanstvi te ocisti na porad

 • Skvělý rozhovor! :)

 • Mr. Nice jsou v pohodě, ještě že neměl tričko Mr. Dance...

  • BINGO! Jsi chytrej :-)

  • On internetové komunikace pošpinil výrokem, že jde o souboje lajků a dislajků a ty mu fandíš? Hele, poslouchala jsi vůbec?

  • 😀😀😀

 • A nejhorší jsou ty videohry! :D PS: mozku doteď pořádně nerozumíme, ale hlavně že víme co mu na 100 % škodí..

 • Můj příspěvek bude asi trochu delší, ale ke zmíněné "zmapovatelnosti" člověka bych rád doplnil něco, co může pohled na toto téma a jeho přístupnost v mnohém rozšířit. Na postoj pana doktora se tak podívám více "lidsky" - prostě jako na postoj člověka, který - stejně jako my všichni - následuje něco hlubšího než jen svá poznání a svůj názor. Protože rozpoznání života a přírody kýmkoli z nás není jen o míře rozpoznání míry detailů, které je možné zaregistrovat prostřednictvím přístrojů a zpracovat srozumitelně našimy smysly a naším mozkem. Protože sám život a příroda, jejíž jsme součástí, uvažují v mnohem širších souvislostech, a dnes se dá i bez vědeckých metod nahlédnout na napředstavitelné množství detailů, tvořících nastavení člověka a jaký je jeho smysl. Život lze dnes detailně zmapovat už i jinak než jen prozkoumáním všech jeho projevů anebo náročným dohledáváním genů s vazbami na určité nemoci. Nemusíme být vědci, abychom dokázali prožít svůj život lépe a abychom porozuměli dopadům života na náš organismus, anebo naopak - jak nastavení našeho organismu podepisuje na našem životě a životě kolem nás. Jde o to, že všechna naše osobní poznání a životní zkušenosti jsou ve skutečnosti v každém z nás formovány něčím, čeho si nejsme vědomi, protože to je mnohem hlubší, než kam sahá naše mysl - naším genetickým nastavením. A i přesto, že už si nikdo nemyslí, že jsme jeho otroky, technickému pohledu a zkoumání zůstává dosud jeho hlubší smysl utajen. Protože na toto poznání je potřeba se podívat ne technicky, ale lidsky. Technický pohled je o technických detailech a o logice, ale život je všechno, jen ne logický. To proto se transmisi života dá porozumět jen lidsky. Ale co to je, ta transmise života? To jsou určitá poznání, která přicházejí k určitým jedincům vybaveným schopností přeložit si hluboké obrazové písmo života do lidského jazyka. A pak už stačí jen těmto vzkazům porozumět jinak, než jsme byli dosud zvyklí, protože to do sebe začne všechno zapadat... Pak máme šanci začít vidět nejen to, co to v sobě máme, ale hlavně to, co to znamená. Naše životy totiž nejsou primárně o faktech a okolnostech, ale o dostupnosti anebo naopak o zablokování zdrojů naší životní energie. Protože život nás k jeho zvládnutí nežádá, abychom si nejdříve přečetli všechnu moudrost světa. Naopak. My všichni máme všechno k jeho zvládnutí v sobě. A podstatou všeho toho ohromného množství do sebe zapadajících detailů je porozumění smyslu a roli našich lidských "stínů" - strachů, neschopností a utrpení, a způsobu, jak je ve vší té lidské tíze uzamčeno a zakódováno něco „vyššího“ - naše dary, schopnosti, spokojenost, životní síla, smysl, naplnění... A pokud se vrátím k postojům ve videu, ale i pod ním, tak přestože obavám pana doktora ohledně zhoubného působení čehokoli tedy nejen sociálních sítí) rozumím a vnímám, že to určitě není něco skutečně prospěšného ani zdravého, i tak jeho vlastní postoj vychází - v souladu s jeho zkoumáním - z nevědomého, hluboko v genech uloženého strachu ze zániku života a z nenaplnění jeho smyslu. K takovýmto obavám (mimo jiné) nás vede náš nejzákladnější, nejpřirozenější, a tedy i nejlidštější strach, strach ze smrti. Rád bych proto dodal, že toto není a nemá být kritika pana doktora, protože strachy, které v sobě všichni nějaké nosíme, jsou přirozenou součástí života. Jde o to, že my strachy zatím bereme spíše jako okolnosti života, které nám ho nějak zabarvují, ale nikoli jako základní stavební kámen, který podmiňuje životní statiku a energetiku. Dnešní problém ohledně strachů je v tom, že v době, kdy jsme byli součástí zvířecí říše, nám v určitých dobách měly strachy zajistit naše přežití. Ale ony se projevují i v době, kdy už obvykle o samotné přežití nejde, a navíc se neobjevují jen v určitých chvílích, ale obvykle se nás drží dlouhodobě. A to už je chronický stav. A dokud je nezahlédneme a neporozumíme jim, budou nás uvnitř jako červíci hlodat a podrývat naši životní pohodu, zdraví, naše vztahy, naše názory, a vůbec veškeré vnímání a postoje k životu a světu uvnitř i kolem nás. Formují totiž i barvu brýlí, které metaforicky nosíme na svém nose, a kterými si filtrujeme život. Naše strachy jsou tím, co omezuje dosah našeho vidění světa a jak si to, co vidíme vysvětlujeme. Každý máme brýle, které reflektují naše nastavení, a proto jsou i názory na sociální sítě a moderní informační technologie, které jako by nás připravovaly o naše životy, tak rozdílné. A přitom (jak jsem už zmínil) - nahlédnout "fakticky" do pozadí činů, myšlení, zdraví a pocitů, resp. všeho, co formuje naše životy, lze dnes i bez vědeckého zkoumání, ale i bez věštění a hádání. Protože všechno, co existuje, má svůj smysl. Společně to tvoří soubor našich životních výzev, které před nás prostě staví život. A pokud si energetiku života rozdělíme na 64 základních archetapálních aspektů či proudů, každý v sobě skrývá nějakou formu strachu, ale také také v pozadí skrytý potenciál, který máme tendenci ve svém sevření přehlížet. Naše povrchní zaměření nám neumožňuje na něj dohlédnout, natož ho odhalit. Každý strach zároveň představuje uzavření nějakého pramene naší životní síly napojené na 'vyšší síly' života, které nás stvořily. A jakmile tyto zdroje necítíme, lehce nabýváme dojem, že jsme zde dáni životu napospas, a to jediné, čemu věříme, je to, co je logické a prokazatelné, o čem se můžeme nějak přesvědčit. A to přesto, že se dnes ukazuje, že zargumentovat, a tedy prokázat, anebo naopak znedůvěryhodnit lze dnes už takřka všechno. Přesto stále sázíme a spoléháme na svůj rozum a na to, jak věci vypadají navenek. Cokoli hlubšího je pro nás obvykle moc pracné a časově náročné. A tak hledáme metody a techniky, které nás nějak samy posunou, zbaví nás bolesti a změní naši realitu... Nechceme vidět, že i války, utrpení a bolest, ale i projevy nelidskosti anebo cokoli, co vypadá hloupě, chybně či nerozumně, je prostě lidské a k nám to patří a patřit bude - dokud neodhalíme a neharmonizujeme energetiku, skrývající se za našimi životy a jejich projevy. Vede nás to se s životem a naším životním prostředím se naučit zacházet s vnímavostí a pozorností vůči všemu a všem kolem, abychom to naplnili lidskostí a vyšším vědomím, a to je proces. Proces, který potřebuje ke správnému strávení čas. To proto se (zatím) nedokážeme dost rychle "správně ponaučit", a zkratky přitom neexistují. Ale vždycky je možné přestat zavírat oči a udělat prostor tomu, co nebo kdo nám bude ukazovat cestu vpřed. A i když toho pro sebe můžeme udělat hodně, ve skutečnosti je to celé namířeno dál na naše děti, abychom skrze porozumění sobě dokázali porozumět jim a díky tomu abychom následujícím generacím udělali čistší prostor pro jejich dozrání a seberealizaci. Abychom jim umožnili být těmi, kým jsou stvořeni energeticky být, a umožnili jim vnímat život čistěji - blíže k tomu, jaký je, a méně způsobem, jaký si myslíme, že je. To v tom je princip smysluplného "mapování" člověka - abychom dokázali vidět nejen to, kdo jsme, ale i to, kým být máme, můžeme a vlastně i výhledově musíme, aby se svět stal lepší, a jaká k tomu vede cesta. Proto je potřeba dokázat poodstoupit a zadívat se na sebe samotné trochu s odstupem. Začít vidět, že naše životy se během dětství formují do VZORCŮ CHOVÁNÍ, které jsou díky naší nevědomosti až příliš pokroucené. To právě tyto vzorce se dají "zmapovat", abychom jejich formování (a našim vlastním vlivům na něj) mohli porozumět. A to podstatné k zahlédnutí je to, že vyjádření života vychází z vibrací. Ne z faktů a situací, které vnímáme obvykle na prvním místě. Protože ten stejný vzorec dokáže ve strachu vibrovat zlobou, úzkostí, nespokojeností, atd., což jsou stavy organismu, který je na konkrétních místech energeticky pokroucený a zablokovaný, a dříve nebo později vede ke konkrétním předem očekávatelným onemocněním. Ale dokážeme-li se na tato kritická místa podívat pohledem svých vzorců a tlaky z nich plynoucí uvolnit, máme šanci své životy kvalitativně naprosto proměnit... A k tomu je třeba jediné: dokázat překročit svůj vlastní stín. Prostě nás to žádá se začít na život dívat jinak, sundat si z očí klapky a změnit svou perspektivu. Pavel Hicl

 • Děkuji za inspirativní rozhovor. Každý se může rozhodnout, zda se bude cítit šťastný.. 🍀👌🏻👍🏻 Titulek je bulvární a nevhodný k vysloveným myšlenkám.

  • Prosím vás, jak je titulek bulvárníŘekl to, nebo ne ?! Řekl!

 • Hlavni problem jeho nazoru vidim v tom, ze pada do klasicke pasti ocekavani, ze nasledujici generace musi byt pripravena na zivot, jak ho znal on/predchozi generace. Ukolem kazde genrace, a lidske adaptace obecne, je umet prezit ve svem svete (diky tomu je lidstvo tam, kde je - protoze je to nejprizpusobivejsi druh zivota), ne ve svete svych rodicu. Jestli nekdo nerozumi gestum, podane ruce atd (i to je predpokladam hyperbolicky priklad) - tak co? Ty metody komunikace jsou samy o sobe arbitrarni, nemaji na nich nic nezbytneho nebo prirozeneho. Kdyz vyroste cela generace lidi, pro ktere nebude treba jim rozumet, tak co? Vadi to jen starsim generacim, to ONY jsou v tu chvili nepripraveny. Nebo jednoduseji: kdo ma dnes vetsi problem uspesne fungovat ve spolecnosti - dite s nadbytkem straveneho casu na internetu, nebo babicka, ktera neumi poslat email? Ale samozrejme, ze z jejiho pohledu jsou "ty mlady blby a furt cumej do pocitacu" :)) Prestoze jejich adaptace je proste spravna

  • Řekla bych, že obojí je stejná bída, jenom ta babička má důchod. K čemu přesně člověka připraví sociální sítě, které se již stali i otázkou na pracovních pohovorech? Dlouho jsem říkala, že mám FB asi jako každej. Pak jsem zjistila, že v rámci oboru IT vlastně nelžu. Když potřebuji řešit něco s FB, je rychlejší požádat o pomoc kolegy z obchodního aby mi nastavili ať to pro příště vidím hned jak vlezu.

  • Čiže podľa teba je prioritou čiste adaptácia...je jedno, akým smerom by sa spoločnosť uberala...nezohľadňuješ minimálne jeden dôležitý aspekt a to je skúsenosť, na základe ktorej je tá babka môže byť oveľa lepšie schopná vyhodnotiť určité situácie...

  • Martin Holub, máte naprostou pravdu, že pokud podmínky života se budou vyvíjet v tomhle dnešním směru, výhody určitě má dnešní a další generace, jenž se dobře adaptuje. Úzká specializace živočichů znamenala však vždy zároveň jejich velkou zranitelnost. Nebyly už schopné regrese, když došlo k náhlým přírodním katastrofám, kdy měly výhody primitivní živočichy.

 • Může za to podpora retardovaných na úkor nadaných. Inkluze, sociální dávky lidem neochotným pracovat. Rekalibrujte inteligenční testy. Za děti, jejich počet a kvalitu mohou rodiče. Zbytečná ztráta času, hodnotnější fakta najdete na odborných webech univerzit. Najděte si na kdo je pan Martin Jan Stránský zač. Je to slunečný politik, který se v roce 2009 pokoušel zneužít odbornost k prosazení svých politických zájmů.

 • Jestli ony nás technologie, logicky a možná i dle "vyššího" plánu již patrně připravují, na přesun na jinou planetu. Jak bychom psychicky unesli přesun, kdybychom byli fixováni na pozemský život. Po přesunu věřím, že nás bude zajímat adaptace. Člověk je velice logicky se vyvíjející inteligence a žádné podobné soudy neobstojí. Každá generace v pokročilém věku, vidí vesměs budoucí vývoj velmi dramaticky, přitom současná mladá generace to zdá se vidí, jako obvykle, nejlépe. Takže jsem zcela v klidu.

  • Technologie vznikají s primárním zájmem vydělat na tom peníze, takže asi takový to má "vyšší záměr", žádný. Je to převážně odraz konzumního a líného stylu života většiny lidí v civilizovaném světě. Albert Einstein o tom pronesl nejeden krásný citát, např: “Obávám se dne, kdy vývoj technologie předčí Vzájemné lidské vztahy. To potom svět bude mít generaci idiotů.“

 • Najme skoly >> cs-tv.org/tv/video-hY7S5ybnlSw.html

 • Opravdu zajímavý rozhovor nejen o dětech a sociálních sítích. Velice moudrý člověk.

  • Jak pro koho.Takoví jako vy mu plní kvóty marodérů na Národní.A za hodně draho :-)

  • Ve skutečnosti je to totální výmaz. V životě jsem neslyšel větší pozůstatek osobních bolístek a retardace na základě osobních křivd. On má sociální úchylku. Od něj se máme učit?

 • A co pak MK ULTRA?

 • IQ není objektivním zhodnocením schopností lidí a žádný IQ test není validní. Všechny IQ testy jsou nevědecké, nesplňují základní požadavky na testy. IQ se dá do značné míry zvýšit tréninkem. Jde vlastně o test konformity. IQ nesvědčí o schopnosti bystře, dobře, rychle, s nadhledem, řešit všechny možné problémy, IQ svědčí o tom, jak jste se schopen vcítiti do debility či šibalství zadavatele hříčky. Mnoho "problémů (čti: dětinských her)" v IQ testech má vícero řešení, některé dokonce nekonečně mnoho, přesto se vyžaduje jedna odpověď či volba. Musíte tedy reagovat nikoliv dle logiky, alébrž dle toho, co "se od vás očekává". Prostě kravina. A tak to bylo vždy.

  • @Lukáš Procházka To ani tak ne. Jde spíše o malou bystrost, fantazii a též nevzdělanost, i třeba malou přemýšlivost, "spotřebitelů" IQ testů. V honbě za vysokým výsledkem rezignují na pravdu, logiku věcí, souvislosti ..... Takže vlastně .... Ash tam jest také .... IQ testy jsou na pytel. Za jeden den tréninku to zmáknete o dvacet bodů výš, pokud se tomu věnujete. Mozek je sval, v tomto slova smyslu.

  • @martina seifertova Ashův test?

  • @Lukáš Procházka Tedy je to test konformity.

  • Nevím co píšete za IQ testy ale v IQ testech je každé řešení správné pokud odpovídá Okamově břitvě. Tj. pokud mám doplnit vzorec musím vycházet jen z informací co znám při výběru odpovědi. Nemůžu zvolit libovolnou odpověď s odůvodněním, že k odpověď zapadá pokud si tady domyslím mimo vyobrazení nějaký jev.

 • Spousta lidí by rádo slyšelo, že IQ roste. Opak je pravdou. Jsme přiotráveni životním prostředím, jedy v potravinách a elektrosmogem. To se projevuje jako laxnost, apatie, atd. atd. To co roste, je informovanost a z té možná pramení pocit vyšší inteligence. Pravda je taková, že IQ celosvětově klesá.

  • IQ zůstává stejné. Proč? Protože IQ porovnává inteligenční deviace od průměru kde je průměrem IQ 100. Tj. Pokud vezmeme celou populaci v jednom místě v nějakém momentu zprůměrujeme jejich IQ měli bychom dostat číslo 100.

 • Lucie je Vvýborná, pan Stránský výborný. Skvělý rozhovor!

  • To je zajímavé, vždyť se ani neznáme. A už jenom naší diskuzí vyvracíme některé jeho výroky.

  • @Šimon Macháček ​ Opět ta elektřina... Myslíte špatně, trefil naprosto přesně. Začínám si myslet, že zrovna vy jste přesným příkladem toho, o čem p. doktor hovoří. "Sorry jako ale z asociálních dědků" V čem že má být pan doktor "asociální"? V tom, že nepochopil naprosté blaho soc. sítí? Chápete vůbec význam slova "asociální"? To nemá nic společného se sociálními sítěmi.

  • Myslím, že netrefil. To co říká mi zní jako: Pozor na elektřinu, dávejte na ní bacha, je to moderní vynález a lidi můžou dopadnout špatně. Pak začne plést volty s ampéry a do vysvětlování se mu připlete Ethereum protože zní skoro jako elektřina. Sorry jako ale z asociálních dědků, kteří věští zkázu jenom proto, že zaspali dobu, já mám legraci.

  • @Šimon Macháček Jestli spíš vy nejste vztahovačný. Nebo že by ve vašem případě pan doktor trefil hřebíček na hlavičku?

  • @Šimon Macháček Neuniká. |Je rozdíl občas zapnout počítač a je rozdíl u něj prožít život. A o tom to celé bylo. Asi Vám to uniklo...

 • IQ je prokazatelně související se smogovou situací. Křivka IQ během jejího zaznamenávání už kolikrát klesla a stoupla. Je to mnoha vědci považováno za běžný jev. Je prokazatelné, že dnešní děti mají podstatně hlubší znalosti jiných oborů. Inteligentní jedinci mají mnohem více možností rozvíjet se a nabývat od útlého věku nové informace, díky čemuž do budoucna může dojít k rozvoji veškerého světa a řešení problémů, které natropily předchozí generace. Pokaždé, když někdo mluví o věcech, které neovlivnily už v mládí jeho věkovou skupinu, je třeba uvažovat, do jaké míry je ovlivněn fenoménem Age Gap. I když je člověk schopný čistě teoreticky nové jevy pochopit, v jeho podvědomí přetrvává určitý strach z nových výdobytků. Tohle může hodně ovlivnit názory.

  • IQ dětí se zhoršuje přímo úměrně s počty statisíců našich východních spoluobčanů co si sem na práci s sebou vozí samohonku , tu chlastají a pak tu rodí.

  • @Kejtý souhlas :-)

  • @Lukáš Procházka nesmyslné =D Ale líbí se mi, že víš, jak rozproudit pořádně nas*anou debatu.

  • Tak to nejsi o nic lepší nže náš premiér

  • @Lukáš Procházka zdroje lze dohledat na google, nejsou ani za paywallem. Komentáře na CS-tv nepovažuju za tak důležité, abych kvůli nim všechno zpětně dohledávala.

 • Skvělý rozhovor 👍

 • Velmi krásnÿ rozhovor. Titulek je mírně nadnesený, ale rozhovor je velmi zajímavý a pan Martin Jan Strànský umí vysvestlit neurologickou problematiku o široké veřejnosti. Děkuji a doufám, ve více rozhovorů s ním, nebo podobně zajímavých lidí. Za mně ještě jednou děkuji.