Prečo je budhizmus pravdivý?

čas přidán 23. 08. 2018
Po mojom poslednom videu ste ma viacerí kontaktovali, že by ste chceli nejaké ďalšie informácie o meditácii a budhizme. Táto téma zaváňa náboženstvom, a tí ktorí ste so mnou už dlhšie viete, že náboženstvo veľmi nemusím. Preto sa spoločne skúsime na budhizmus a meditáciu pozrieť vo svetle vedy. Má budhistická filozofia oporu vo vede? Prečo by ste mali meditovať? Ako dokáže meditácia zmeniť naše mozgy? Môže mať meditácia aj negatívne účinky? Toto a mnoho ďalšieho sa dozviete v tomto videu.
___________________________________
Cool linky o meditácii:
headspace.com/ - appka na meditáciu
Knihy:
The Mind Illuminated: A Complete Meditation Guide Integrating Buddhist Wisdom and Brain Science for Greater Mindfulness
Why Buddhism is True: The Science and Philosophy of Meditation and Enlightenment
_____________________________
Ak si myslíš, že tieto krásne videá si zaslúžia tvoju podporu, môžeš ma podporiť tutok:
www.paypal.me/petobewise
www.patreon.com/BeWise
LTC: M9JbMNs5vNiSAQM9MaEVxx1E6YhnGteQ53
BTC: 37TQgCauUXRTjyCjzLeyTdT4g7ZA63NS4S

Komentáře

 • Jaj a ozaj, instagram peto.bewise ! Nech vieš či som neumrel. Dííík :)

  • Ďakujem BeWise, nepoznám ta ale napriek tomu si myslím že si super človek musíš byť veľmi múdry pokračuj v tom čo robíš ide ti to dobre.

  • BeWise, koľko % z budhistických vetiev neobsahuje nadprirodzeno? Ja si myslím, že budhizmus má niečo do seba, psychologické sebaprečisťovanie, ale povedať paušálne „budhizmus je pravdivý“ je prehnané tvrdenie. Ale určite pritiahlo pozrieť si video tých, ktorý si myslia, že budhizmus je úplná fraška...

  • Keby si rozmýšlal nad témou pre nové videjko velmi zaujímavá téma podľa mňa, ktorú by možno ocenili aj ostatný by bola Láska z vedeckého hľadiska. Ako mozog reaguje na podnety od niekoho koho miluje? Ktoré časti mozgu sú aktívnejšie a prečo? Ako mozog reaguje pri roznych stimulov od milovanej osoby , či sa dokážeme do niekoho zamilovať koli tomu , že nám vonia a podobne . :D DíííK

  • *Mě se nezdá existence a život jako utrpení no těžký složitý možná ale utrpení ? Jak pro koho jak kdy jak kde.*

  • BeWise jaene, ze si neumrel. smrt je iba iluzia.

 • Asi začnem meditovať

 • Budhisti vôľou fašisti pozrite si film saolin tam v chráme na budhovi v strede hrude má hakový kríž neveril som tomu čo som videl je to na konci filmu a že budhisti fasisi fuuj

 • Klid a mír v duši 🌸🌺

 • Dovolím si ta opraviť, Buddhizmus nie je náboženstvo. Tvoje videá sú super. Síce niektoré sú nepodložené a nie až tak pravdivé, ale jedno vedz, ak sa roky nevenuješ duchovnej ceste a duchovnému sebarozvoju,(nestačí pár meditácií, je to celý komplex praxe a vedenia.) nikdy nepochopíš čo je buddhizmus. Je to životná filozofia a cesta. Už len zakladný pojem Buddhizmus/Buddha z jazyka SANSKRT( písmom Dévanágarí) znamená uvedomelý(sebapochopený), tudíž je buddhizmus uvedomelost(sebapochopenie).Teda laicky by sa dalo povedat je to veda. Kde je cesta, tam je vola, om. Avšak zazdielam ta na mojom FB ;-)

  • @Benjamin Von Kollár ani nie :D ale rozumiem.

  • @BeWise 0:17-0:25 sekunda či hmm ? :-P

  • Diik. Predsa ale budem oponovať, spomínam v tom videu niečo také ze budhizmus je náboženstvo? :D lebo mam pocit ze som sa tomu vyhýbal a nazýval som to naschval filozofickym smerom / konceptom.

 • Meditace má své kořeny i v helénismu, tam se jí říkalo theoria. Odtamtud se rozšířila do pravoslaví. Nešlo ovšem o "teorii", ale o praxi vhledu do "podstaty věcí". Nevíš náhodou, jestli to má ještě hlubší evropské kořeny, nebo to přišlo až z Indie? Můžeš to nějak zjistit? Díky moc.

 • Tu nejde len o docasne uzkosti a depresiu z narusenia mentalnych modelov, ale aj o moznost spustenia psychozy. Pocula som od odbornika skumajuceho meditacie... Bol o tom aj jeden Ted talk: Body, Mind, Spirit: Pitfalls on the Path to Enlightenment. Aj ten koncept prazdnoty je trochu zlozitejsi, zavisi od skoly. ... Este ako tu niektori pisu c taktiez sa neda povedat, ze buddhizmus nie je nabozenstvo. Chce to trochu si prestudovat rozne smery a historiu.

 • Poďakovanie odo mňa od všetkých budhistov že si to ľudom ujasnil o Budhe :D

 • mas pravdu z tym chcietim ale ked si zamilovany jak ja tak nebudes nespokojny ked budes mat vztach

 • Meditácia je super, ale to je len časť Buddhizmu. Buddhistická filozofia má svoje muchy :-) Aspoň oproti Vaišnavskej filozofii, ktorá zodpovedá oveľa viac otázok a viac do hĺbky ako Buddhizmus.

 • Ak je budhizmus pravdivý, tak potom ja som šípková Ruženka! milano.blog.pravda.sk/2019/11/21/moze-byt-falosne-nabozenstvo-ucenie-horsie-ako-samotna-neviera/ milano.blog.pravda.sk/2019/08/30/smrtiaca-iluzia/

 • Dnes sa coraz castejsie hovori a vedci biju na poplach, ze zapadna civilizacia smeruje k tzv. digitalnej demencii. Vychodne meditacie sa snazia udrzat primarnu demenciu u cloveka a este ju aj prehlbovat. UPLNOU katastrofou je, ak sa nahodou tieto dva pristupy stretnu. A to som nedavno pozoroval v Egypte, kde sa meditujuc premavali japonski, korejski a singapurski turisti v 34 st teple na uzasnej plazi vo vetrovkach, topankach a s dazdnikmi proti slnku. Pocas niekolkych dni, co som ich pozoroval, tak si ani nenamocili prst do kristalovo cistej uzasnej vody. Neustale meditovali, cumiac do tych svojich ultramodernych mobilov a tabletov. A vsetci do jedneho mali zdeformovane chrbtice (kyfozou, lordozou, ci scholiozou) a dioptricke okuliare. Je to najvyzsia forma dobrovolne riadenej manipulativnej demencie. Dakujem - neprosim.

 • Budhizmus je od ďabla

 • Mi praskla hlava aj gule

 • Hľadanie zmyslu života v panteistickych nabozenstvach je podobné hľadaniu čiernej mačky v tmavej miestnosti ktorá tam však vôbec nie je. :)

 • Buddhismus není náboženstvý, je to způsob života.

 • Nedávno som sa začal zaujímať o budhizmus a je to super!

 • OM MANI PADME HUNG 🙏

 • Je to blud

 • chápem že niekto je neveriaci ale niekto kto žil pred 2600 rokmi a jeho teoriu života a poznania riešia a veria ludia v súčasnosti, taktiež Ježiš a krestanstvo,Mohamed a Islam atd atd každý s nich ukázal cestu po ktorej može kráčať každý :) taktiež ich učenia sú nesmrtelné čiže žijú takpovediac naveky ... je možné že každý chce vysvetlit to isté ale po svojom a ako jeden mudry človek raz povedal v čo veríš za života to budeš po smrti :) komické natom je že nás tá cesta čaká každeho čo sa narodil čiže bude to určite nejaká forma zážitku smrt

 • já to mám takto že ma zaujíma veda a aby to bolo dáko opostaniené malo pevný podklad v realite aj historíí my ludia sme individuá veríme zreme čomu chceme veriť ak sa nám veriť nechce tak nebudeme ak áno tak budeme načo presviečanie..a zbytočné ťaské filozofie ved život ide jednoducho podobne ako biblia je jednoduchá ako trebarz Ježiš ten hovoril jednoducho , ale zaujímavé je ako je to aj napríklad z Dalalamom on vie odpovedať tak univerzálne aj diplomaticky je to dar niekedy má fakt zaujímavé výroky napríklad že v skutočnosti pravím náboženstvom je mať dobré srdce ale som já taký realista nuž je dobré mať zravú vieru to je taká nádej že to dokáže povzbudiť človeka viera pomáha imaginarne v takej psychohygiene vyrovnanosti nuž mám trochu potenciu ked mi je velmi zle alebo deje sa dačo zlé naraz že aj pochybujem okolnosti ked su psychosocialné faktory narušené chudoba , alebo zdravie a ešte vytopí človeku dom, ale nakoniec ked ked som sa dáko pozliepal už nemám tendenciu vyniť boha on za to neni zotpovedný že nás postihne zlo no vtedy to človeť ťažko chápe na druhej strane zase biblia píše , nič vas nepostihlo čo neni bežné u ludí možno že ras budem pevne veriť existovala jedna taká kniha ludstvo hladá boha a je zadarmo tam boli zaujimavé odpovede a evolučná teroia je skoro podobné ako biblická určite genezis stvorenie sveta netruvalo len šesť dní ale tisice rokov ako evolucia ele neexistuje niečo z ničoho zákony príčíny ...každy dom postavil niegdo tak isto ten čo postavil všeto , alebo stvoril je boh ..ale malo by to tvoriť aj intelektualu sféru a zasiahnuť to aj srdce malo to cit a nie naivitu a budovalo to ku dobrému človeka možno my ludia v sebe máme viac sfér intelektualnu , emocionálnu a už by som uznal že aj duchovnú niegde to nozaj sídli v centrách mozgu niedo sa narodí tak že s potrebou uspokojiť tu duchovnu potebu to je ako z uhlom na morálku každí sa no pozerá asi inak veru a su veci ktoré človek nigdy asi nebude vedieť možno ani,Steven Hawking ani Zigmund Froed ked chceme veriť budeme ak nie nebudeme su veci aby sa človek presvečil sám a žil realitou

 • budhizmus ani náhodou L

 • Ak je budhizmus pravdivý,....tak potom už je všetko možné! A možno niekto mal na mysli, ten "západný budhizmus"/konzumný? Lebo ten je najpohodlnejší! Samozrejme, je to len ilúzia, že je "pravdivý".

 • Zdravim Bewise! Velmi pekne spracovaný budhizmus. Náboženstvá nemusíš, no rád by som Ti ppvedal zájladný rozdiel a náhľad Kresťanstva na Budhizmus. Prečo? Lebo, hoci sa to nezdá, od začiatku Kresťanstvo používa filozofiu, byť európsku, na to, aby hľadalo samé seba. Toť rozvoj kritického myslenia. Meditáciou budhizmus dospieva k ilúziu a akémusi zmyslu-nezmyslu života. Kresťanstvo prináša akoby životodárnu tekutinu do pohára budhistickej filozofie tým, že bytie nepovažuje za ilúziu, ale dáva mu zmysel a cieľ. Utrpenie ako niečo negatívne sa snaží zasa prekonať tým, že mu dáva zmysel (hľadá jeho zmysel) a týmto ho uľahčuje a nie ignoruje. Ja viem, povieš, že blbosť - náboženstvo. Ale ak je všetko ilúzia a náboženstva iba spirituálnou snahou o vysvetlenie nášho bytia v studenom vesmíre, potom je Kresťanstvo príjemnejšou filozofiou :) Čo povieš?

 • Potvrzuji. Mám zažito, je to tak.

 • Poradil by někdo český/slovenský ekvivalent knihy/audioknihy k doporučené knize od BeWise The mind Illuminated?

 • je to dost zajmavy ale u me stejne vyhrajou drogy.

  • MrMartenzZ MartinezZ 😂😂😂

 • Ja meditujem pravidelne

 • Chceme viac takýchto videí 😬

 • Všem co projevují zájem o změnu ega doporučuju spojit psychadelika a meditaci dohromady 😉 po pár týdnech ste nový člověk zbavený všech závyslostí

 • Pro ty , kteří jej vyznávají je pravdivý - proč by nebyl ? Jako pro jiné , je pravdivé to , co vyznávají . Buddhismus je Buddhismus - nic víc , nic méně . Raději však Ježíš než Buddha .

 • "Čo je dobré je zlé a čo je zlé je dobré"

 • Zkusil jsem meditovat po 10-ti minutám to ze mně vysálo všechnu energii

 • Bewise ahoj chci se zeptat neni stejne dobra apka z google play "prana breath"?

 • Ty jsi velmi inteligentný chalan

 • Excellent

 • tyto animace jsou nejlepší a proto doufám ze se zachovali a použijí se místo tech nových tyhle jsou rozhodne lepší

 • Hmmm je mi 13 a tenhle typ videí mě baví většina mých spolužáků sleduje většinou Lets playe a reakce ale já sleduji tohle. Jsem divný?

 • Budhizmus je učenie,nie náboženstvo:)

 • Konecne videa na ytb ktore maju kontent a vedia naucit lepsie ako 4 hodiny denne 5x do tyždna v skole 😁

 • Konečne poriadne video dávam nas5 odber a Big Like

 • Ještě účinnější než meditace je modlitba a nejúčinnější je rozjímání neboli kontemplace. Nadto, modlitba je také mnohém starší než meditace. Meditace je známa 3500 let, avšak Hinduisté a posléze Budhisté ji jako slabý odlesk modlitby přejali od Noeho potomků. Modlitba je známa již přes 5500 let. Viz. "Tehdy začali lidé vzývati jméno Páně." Genesis <a href="#" class="seekto" data-time="266">4:26</a> 😉

 • Jak říkal budha.. Neni to náboženství

  • Presne tak je to fašizmus vo filme shaolin má budha v strede hrude fašistický hakovi kríž na konci filmu to je čo humus fašisti sú to

  • Náboženstvo je to co není částí přirody.budhizmus, pokoj,kľúd, a žiadne depresie. tak ľudia. náboženstvo a budhizmus není rovnaké pretože náboženstvo je o Ježišovej smrty ale budhizmus je o pokoji kde sa voľne upokojíš. už vieš čo tým myslím?

  • @OG Gangsta , rozumiem vám. Jeden taký argument je aj ten, že niečo nevedomé, neinteligentné nemohlo vytvoriť niečo viac, ako je ono samo. Teda, život a inteligenciu. A paradox je ten, že nejaká slepá sila, náhoda ani nevie že niečo také vytvorila! Už to, že si človek kladie takzvané "existenčné otázky" je dôkazom toho, že chceme vedieť niečo o zmysle nášho bytia, o tom,že kto je za naším stvorením, a podobne?! A evolúcia je naozaj nevedecká a je nerozumná. Napríklad, dnes sa po novom kvantová fyzika pasuje do pozície "Boha", že jej zákony sa pričili o vznik sveta a podobne. Ale uveríte , že zákony nemajú svojho Zákonodarcu? Teda, že dané zákony samé vznikli a všetko to tak presne usporiadali a stále to riadia, inak by svet už dávno skolaboval. lebo by stačila jedna maličkosť a svet , vesmír sa zrúti! Teda, aj isté zákonitosti, alebo "múdru" matku prírodu personifikujeme. Tvrdíme, že je inteligentná, ale nepovieme za žiadnu cenu ,že za tým je inteligentná príčina. Slovo-Boh je len výraz pre "mocnú a inteligentnú autoritu"! Nie je to starček s čarovnou paličkou, a ani ten Boh , ktorého nám predstavilo skazené "kresťanstvo"! /ktorý trestá v hroznom pekle/ Verte, že náš život je veľmi cenná komodita a zasluhuje si skúmať a klásť si otázky! To, čo žijeme dnes, nie je to, čo malo byť, nebyť toho zádrhelu v edene. Ten skutočný život v dokonalých podmienkach je pred nami, a nie v nebi, ale tu na zemi v pozemskom raji! Tiež želám pekný zvyšok dňa, aj keď už píšem neskoro večer.

  • @Milan Samozřejmě vás tady nechci v něco přesvědčit, jen chci vidět pohled i z jiné strany s nadějí nějakého dobrého argumentu (jen aby bylo jasno, že to není mým účelem). To, že nám připadají některé věci tak složité a až téměř tak dokonalé, neznamená, že jsou stvořeny stvořitelem. A ohledně předpovědí, tak: 1. Těch předpovědí je tam natolik , že si spoustu křesťanů vybírají, aby se jim to hodilo do karet 2. Dosti předpovědí nejsou nijak specifická a nastanou v nějakém období, a některé se dějí ve výsledku neustále (sexuální nemorálnost, navýšení vědomostí [stalo se už v několika období] atd.. teď např. narážim na často křesťany zmiňovaný konec světa). Evoluce podle mého názoru nemusí být blbost i z logické stránky věci. Avšak největší slabinou této teorie ( to znamená, že je koncept podložený nějakými fakty), je absence nálezu pozůstatků ,,liských" druhů mezi v období opicemi a homo sapiens. Musim však uznat, že nejsem nějaký odborník na theologii či křesťanství, takže opravdu neumim odpovit na všechny otázky či odpovědi dokonale a samozřejmě nevim všechna fakta o křesťanství či evoluci. Na to jsou tu odborníci. Každopádně hezký zbytek dne přeji.

  • @OG Gangsta , budem sa znovu opakovať. Nie je to o "dôkazoch". Ale o tom, či vôbec chceme veriť v to alebo ono?! A nakoľko čítam pravidelne rôzne publikácie, články, pozerám videa a podobne, tak vždy objavím nejaký, pozoruhodný dôkaz o existencii Boha. A na TV väčšinou tiež sledujem vedecké, prírodopisné a historické dokumenty, tak sa stále presviedčam o existencii Boha. A stačí niekedy si len v prírode všímať okolie, a dôkazov je tam neúrekom. Hádajte, o čom hovorí daný text Písma? „Nebesia oznamujú Božiu slávu a priestor rozpráva o diele jeho rúk.“ - ŽALM 19:1. Teda, naozaj tých dôkazov je hodne okolo nás, a nie sú to len nebesia , vesmír. Sú proste všade. A hlavne je to aj o tom, že dnes jasne vidím ako sa do bodky spĺňajú mnohé, biblické proroctvá. A to dokonca priznávajú aj mnohí ateisti, vediac o biblických znameniach. Nedávno bol o tom dlhý článok v jednom známom periodiku, keď sa písalo a rozoberalo, ako sa všetko "presne spĺňa podľa biblického scenáru". A aj na YOTUBE je dosť presvedčivých dôkazov. Na druhej strane, u evolučnej teórií nevidím žiadny dôkaz. Všetko sú to nelogické, nevedecké a vyfabrikované dôkazy! Tu už nemožno hovoriť ani o "vede", ale pavede!

 • Neříkal jsi náhodou v některých z minulých videí, že přemýšlet nad sebou může způsobovat deprese ( je tam korelace)? Domnívám se, že sledovat sám sebe jak sleduji sám sebe, nebo prožívám bolest. Může toto způsobit. Dále se obávám, že pokud se toto mozek naučí automaticky - vidět sám sebe z venku, hrozí potom že žádnou emoci již nedokáže doopravdy prožít.... Díváš li se na sebe jak se raduješ, pak se neraduješ atd...

 • Ne, buddhismus fakt není náboženství.

 • No tak môj mozog funguje asi dosť inak 😅 čím lacnejšie tým lepšie a viac si to vychutnávam. Nemusím mať výčitky a cena nezaručuje kvality. Aj ako deti sme mali radi hocaké gýče lebo to bolo špeciálne.

 • Ahoj. Máš môj odber aj like. Kde na tieto videá berieš inšpiráciu, prosím ťa? Ďakujem.

 • V pohodičke nerieš veci ako vedu pojde ti to na mozog uživaj si života chlape

 • Ja som Wiccan xd🦋

 • Urob prosim ta video o tom ci existuju čakry.Odkedy sa zabavam s internetom som sa pocitovo nejak energeticky pokazil

 • Meditácia je skvelá vec praktikujem ju už 3 mesiace spočiatku je to ťažké pretože človek sa bojí byť osamote zo svojími myšlienkami a preto to hodne ľudí odrádza a niektorý sa práve kvôli tomuto ani do toho nepustia,dajte však tomu šancu a získate krásny nadhľad nad svojími emociami a pocitmi,človek si je potom vedomý všetkého akoby viac dokázal zapájať racionálnu myseľ v situáciach hnevu,stresu a pod. a tým pádom lepšie reagovať na dané situácie.Pekné vysvetlené (y) + asi si toto video musím pozrieť viac krát hodne info naraz :D

 • Je nejaké náboženstvo pravdivé? Prosím odpovedz!

  • @Peter Luptovec Vďaka 😊

  • Carmen na toto ti s radosťou odpoviem trochu inou myšlienkou ... Je veľký rozdiel medzi náboženstvom a duchovnom aby sa človek začal zaoberať otázkou či je nejaké náboženstvo skutočné musí najskôr pochopiť že kde existuje náboženstvo tam je aj duchovno rozdiel medzi nimi je hlavne ten že náboženstvo je istá forma uctievania,zatiaľ čo duchovnosť je vnútorné hľadanie ktorým cieľom je stáť sa súčastou jednoty čiže boha.Takže odpoved na tvoju otázku je podľa môjho názoru taká že náboženstvo nie je skutočné pokiaľ sa u ľudí nezakladá na vnútornom pocite naplnenia,duchovna a pocitu štastia a viery v seba samého.Dúfam že máš odpoved na svoju otázku krásny deň :) ...

 • S tvého kanálu jsem úplně hotový. Asi jsem se zamiloval do tvého YT kanálu.

 • Ja som budhistka a veľmi mi to pomohlo ;-)

 • Ahoj, mám rád tvoje videá a názory sa mi veľmi páčia. Ale trochu nesúhlasím, alebo som nepochopil zámer témy na <a href="#" class="seekto" data-time="440">7:20</a> ("Za čím sa ženieme"). Ja mám sen (obrázok) budúcnosti, ktorý by som rád dosiahol. "...*Najívne* veríme, že keď to dosiahneme, tak nás to urobí šťastnými..." Znamená to že moje ciele sú zbytočné? Zmysel života, ktorý si dávam je nezmyselný? Ak by som sa "zbavil túžieb" (<a href="#" class="seekto" data-time="458">7:38</a>), tak prečo by som mal žiť? Aby som myslel? A keďže myslím teda som? (To mi príde nezmyselné,lebo tomu nechápem) ... Môj brat mal donedávno depresie z toho že nemal ciele, ktoré chce dosiahnúť a nevedel, prečo robí to čo robí. (a s tým som mu nevedel pomôcť). Ja si myslím, že by sme sa nemali zbavovať túžieb. Keď po ničom netúžiš, načo žiješ?

 • Načo som chodil do školy a učil sa sprostosti celých 14 rokov keď tu som sa naučil viac užitočnejších vecí a behom pár mesiacov

 • budhizmus, který se tváří jako pozitivní duchovní učení, ale je nebezpečné, protože odvádí své věřící od existence jediného Boha - Stvořitele Multivesmíru. Dokonce znevažuje stvoření člověka podle boží podoby a srovnává ho se zvířaty, když učí, že duše člověka se může inkarnovat do těla jakéhokoli zvířete. svetelneinfo.cz/nove-zjeveni-pana-jezise-krista/nzpjkbr-jk-cz/20-kapitola/

  • @Violinervioliner2 nieje to katolícke ani anti budhistické, je to aktuálne božie slovo. A je to pravda, to vie každý budhista.

  • Nie duša človeka sa nemôže inkarnovať do zvieraťa. Nikdy to žiadny budhista nikde nepovedal. Takéto nezmysly môžete vyčítať len v katolíckych anti-budhistickych článkoch

 • na jednu stranu to nechápem ale na druhú stranu tomu rozumiem jak to je možné?

 • Ano může se stát že z meditace máte deprese jelikož si uvědomíte např že to za čím jste se 20 let hnal je nic je prázdno a potom můžete z toho být rozladění a mít deprese

 • Vira nebo nevira, filosofie nebo ne. Zadne nabozenstvi neni prave. Prave je to, v co mi sami verime. Vsechny viry maji stejny koren, jen narodnosti si zacali klast podminky a upravovat tak, aby soudili nebo odsuzovali druhe. Zadna vira a ani filosofie neni bez hrichu a stejne tak i clovek. Jedine co je prave je termin zvany laska. Tento termin je silnejsi nez cokoliv na svete. Laska neodsuzuje, laska je dokonale... Jen bytost selhava.

 • Dle mě probuzení a osvícení není jedno a totéž. Probuzení je jen poznání, že realita není to, co jsem si až do té chvíle myslel, že je. Osvícení je ale stav nejvyšší realizace, jak se taky říká. Jednoduše řečeno tedy stav, kdy člověk porozumí všemu.

 • Opět úžasně podnětné video, díky. Mimochodem, nesouhlasím s tím, že pokud něčeho dosáhneme, budeme zase nespokojení a budeme chtít něco dalšího. Většinou to platí, ale je několik případů, ve kterých ne. Tak například věda, fyzika. Člověku stačí ke štěstí, že si na ni udělá čas a věnuje se jí a tohle nemůže nikdy přestat bavit :).

 • Ahoj, natočíš video prosím o non-duality? Koukni na videa Ruper SPira nebo na net. Díky máš odběr

 • Videá sú obsahovo fakt top, len mi vadí ten cringe panáčik, vyvoláva vo mne také dosť divné pocity, ale tak to je asi len moj osobný problém.

 • Jak tam máš ty Pavučiny vzadu tak jsem se lekl že to mám na Obrazovce 🤣🤣🤣🤣

 • Narazil jsem na tebe náhodou. Moc se mě líbí tvůj kanál styl animace a hlavně srozumitelné informace a témata která širší společnost úplně nezajímají. Fakt mě bavíš 😉😉😉

 • Lidé se neustále ženou za něčím co si nakonec ani nemůžou sebou vzít. Je to naše přirozenost.

 • Najlepšie video

 • Možno to pošliem peniaze chcem ta podporiť

  • WheatlyRadko09 fajn pošli. Dám ti číslo účtu ?

 • Prečo ten chlapik nemá krk ?🤔

  • Lidi nemají krk. Pokud ho máš, nejsi člověk...

 • <a href="#" class="seekto" data-time="450">7:30</a> Přesně tak to popsal Tommy Angelo v mafii 1: První chcete mít pár dolarů, potom auto.....

 • Abrahámovské náboženstvá Judaizmus, krestanstvo a islam su velmi primitívne a absolutne nedokazu uspokojivo vysvetliť problem utrpenia jednotlivca. Dharmické náboženstvá na utrpenie davajú jedinú zmysluplnú odpoved a jediné možné riešenie. Inác, taoizmus je tiez zaujimavé nábozenstvo, mozno by stálo za námahu urobiť video aj o nom

 • Super Video!

 • Urob video o Bad tripe a spôsobe zmýšľania a vnimania na psychadelikach a spôsobe inteligentneho premýšľania a vnimania bez nich 😃

 • Super Péťo

 • Suhlas

 • Reinkarnacia😍🔥

  • Reinkarnáciu má Hinduizmus 😉

 • Naprosto skvělé. Skvěle zpracované a zahrnuté všechny důležité aspekty. Mimochodem, odosobnění můžete zažít i při silných stavech úzkosti. Řekl bych, že je to obranný mechanismus.

 • Super video! Čo sa týka rizík existuje aj meditáciou indukovaná psychóza. Skôr rarita, ale celkom reálna vec. Týpek popisuje svoj príbeh ako mu prepukla tu: www.reddit.com/r/Meditation/comments/4dahe9/my_experience_with_meditationinduced_psychosis_ama/

 • Si luhár(myslým) : ( smutné.