Radek Jaroš: Základní tábor pod Everestem je jak plicní sanatorium. Na mých expedicích nikdo neumřel

čas přidán 8. 09. 2021
🎁 Pokud vás rozhovor bavil a chtěli byste slyšet ještě bonus, tak můžete na Patreonu, kde zároveň podpoříte naši tvorbu:
➡️ www.patreon.com/ukulatehostolu

Nominace na Křišťálovou lupu: kristalova.lupa.cz/nominace/

🎧 Radek Jaroš je nejúspěšnější český profesionální himálajský horolezec a specialista na expedice v malém počtu členů. Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. S Radkem jsme v podcastu probírali dokument Cesta vzhůru, výstup na Mount Everest, nejnebezpečnější situace na horách, omrzliny prstů, vyhřívané boty či nevyzpytatelnost počasí na horách.

👕 Jsi fanoušek UKS? Tak to musíš mít naše tričko: bit.ly/3wZOGIL

🔹 Instagram:
U Kulatého stolu: instagram.com/ukulatehostolu
Martin Klesnil: instagram.com/martinklesnil
Patrik Fiala: instagram.com/patrikfdf

🔸 ČSFD:
www.csfd.cz/film/874757-u-kul...

🎙 Mikrofony:
Shure SM7b
Odkaz na Alza.cz aneb kde je koupit: bit.ly/33bjhXi

💰 Jednorázová podpora:
bit.ly/2PmcTVi Paypal
bit.ly/2DvDn45 Streamlabs (Visa, Mastercard, AMEX, Paypal)

📧 Kontaktní email:
info@forcapture.com

📢 Odkaz na druhý kanál Best of U Kulatého stolu, kde jsou ty nejlepší části ze všech rozhovorů: ➡️ bit.ly/best-of-kulaty-stul

Komentáře

 • Čau kluci, musím vás pochválit, jste opravdu dobří 👍. Sleduji vás bohužel nepravidelně, ale už téměř 2 roky. Každý díl jsem neviděl, to přiznám, ale opravdu mě dokážete zabavit a obohatit, jen tak dál 👍👏👏

 • Tie mindráky .......pretrvávajú.

 • Dosť vidno že máte napozerané tie najzaujímavejšie časti rozhovoru z Brocastu.

 • Klobouk dolu pane ""

 • milionari co si nakradli nebo zprivatizovali? To porad jeste jsou lidi co maji problem s lidma co vydelali ponize? Pac kdyz je nekdo ma, tak je jasne musel ukradnout a ne vydelat.

 • Najviac sa mi asi páči, ako otvorene často s úsmevom dokáže hovoriť o smrti.

 • Žiadny "guľatý" stôl neexistuje...iba okrúhly 😞

 • Nejlepší český horolelezec byl Radan Kuchař a Joska Rakoncaj!

 • Izraelčan Nadav Ben Yehuda sa stal prvým horolezcom na svete, ktorý sa preslávil tým, že NEVYLIEZOL na Everest V roku 2012 cestou na vrchol zazrel umierajúceho tureckého horolezca. Nadavovi zostávalo už len 300 metrov, aby pokoril najvyššiu horu sveta, ale doslova sa na to vykašľal a Turka zniesol dole na pleciach, čo mu zachránilo život. Sám Nadav k tomu povedal: Muža, ktorý ležal na skale som spoznal, bol to Aydin Irmak z Turecka, zoznámili sme sa v tábore. Bol v bezvedomí, nemal rukavice ani kyslík. Dokonca zložil aj helmu. Vzdial to a čakal na koniec. Ostatní prechádzali okolo neho, ale ja som si uvedomil, že ak to urobím tiež, určite zomrie. Vedel som, že sa musím pokúsiť ho zachrániť. " Podľa Nadavových prepočtov mu vtedy zostávali na vrchol necelé štyri hodiny. "Moje myšlienky boli odrazu šialené: choď hore, odfoť sa s vlajkou a hneď sa vráť dole," hovorí Nadav. - A potom som si uvedomil, že Aydin je na tom veľmi zle, že sa môjho návratu už nedožije. Situácia bola v každom prípade "stratová": vyšiel by som na horu s vedomím, že som pre túto osobu neurobil, čo som mohol. A ak s ním začnem zostupovať dolu, nielenže prídem o možnosť vystúpiť na vrchol - na vrchol sa možno ani v budúcom živote nedostanem. Všetky tieto myšlienku blikali v mozgu v zlomku sekundy. Ale keď sme slúžili v izraelskej armáde, boli sme naučení nikdy nenechať človeka v problémoch. A tak som sa rozhodol, ako som sa rozhodol. “ Nadav Ben Yehuda zahájil deväťhodinový zostup. Tureckého horolezcu niesol na sebe. Ten bol našťastie celý čas v bezvedomí. Prečo našťastie? Pretože vo chvíľach, keď sa mu vracalo vedomie, kričal bolesťou a to zostup iba sťažilo. "Pomaly, veľmi pomaly sme zostupovali dolu. Bol som zúfalý, pokazila sa mi kyslíková maska. " Keď cestou narazili na ďalšieho umierajúceho horolezca, bolo mu jasné, že zachrániť ich oboch nezvládne. Nadav Ben Yehuda doslova reval na všetkých okoloidúcich alpinistov, prosil ich podeliť sa o kyslík. Väčšina odmietla. Trochou kyslíka, ktorý predsa len dostal, sa mu podarilo prebrať druhého horolezca v bezvedomí. Spolu potom dotiahli tureckého horolezca do tábora, odkiaľ ich helikoptérou okamžite evakuovali do Káthmándú. Všetci traja museli byť hospitalizovaní. "Mal som na výber - stať sa najmladším Izraelčanom, ktorý zdolal Everest, čo by mi veľmi pomohlo v kariérnom raste, alebo skúsiť zachrániť ľudský život. Zvolil som druhú variantu a podarilo sa mi to." Pri výstupe Ben Yehuda, ktorý sa mal stať najmladším Izraelcom, ktorý vystúpil na Everest, pomáhal ďalším dvom horolezcom - z Gruzínska a z Veľkej Británie. Všetci traja alpinisti mali značné omrzliny. Nadav Ben Yehuda, ktorý musel pri svojej záchrannej akcii často dávať dole rukavice,bol na tom najhoršie a prsty mu museli zachraňovať chirurgovia. Nadav nikdy nehovorí o čase, keď sa uzdravoval - najťažšej časti jeho života. "Chcel som sa vrátiť k tomu, čo robím rád." Odvtedy som už vyliezol na pár "kopcov" Napríklad na Kilimandžáro, kde požiadal svoju priateľku o ruku.

 • Radek typicky Pepik, nemal ani slusnost spomenut Peter Hamor, z Tatier, krory vyliezol taktiez vsetky 8,000 metrovky ( ale ako Pepik typicky si 'kopol' do nejakeo slovenskeho chudaka horolezcu, ze vraj 'klamal' ) ( sk.wikipedia.org/wiki/Peter_H%C3%A1mor ) - vlastne Hamor ich vyliezol este viac-krat ako Jaros ( ale inac klobuk dole - Jaros je tiez horsky macher ... :-) )

  • Ten horolezec ze Slovenska, který klamal neměl být proboha Hámor, ale Dodo Kopold, který opravdu má ve výstupech značné nesrovnalosti. A proč by vlastně měl Hámora zmiňovat? Hámor taky v rozhovorech nezmiňuje Jaroše. Vadí vám to stejně? Nebo to vadí jen u Čecha, že nezmiňuje Slováka? A jinak mám přesně opačný pocit. Jednou byla naše Strachová na stupních vítězů ve slalomu se Zuzulovou a Vlhovou a zatímco Strachová mluvilao tom jak je super, že je Češka společně se Slovenkami na stupních vítězů, Vlhová se Zuzulovou jen jely jak jsou Slovenky nejlepší na světě a na naši reprezentantku si ani nevzpomněly.

 • 1:09:07 Dali svetový rekord - bez aklimatizácie. Ľudia, ktorí to dali za 6-7 hodín, ultrabežci, absolvovali aklimatizáciu.

  • Všechny rychlostní rekordy na osmitisícovkách jsou bez pořádné aklimatizace, tedy byli ti lezci aklimatizovaní třeba na výšku 4000 metrů, ale opravdu ne na 8000 metrů, jak by se to mělo správně.

 • Horolezci jsou neodpovědní sebevrazi. Horolezectví je klub sebevrahů. Proč tohle zvete? Není jiných a zajímavějších šílenců více?

  • @Ven Di A vy zase primitivně urážíte, což nakonec ale svědčí mnohem více o vás než o mne. A vaše úroveň psaného projevu je také dost tristní. Jo a ještě jedna drobnost. Já nejsem vrchní skeptik. Nejsem předsedou klubu, ani sekce. Čili si cením, že mne máte za vrchního skeptika, ale mýlíte se.

  • @Vítězslav Škorpík jste chlapče u mě drzý, domýšlivý primitiv. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete se hádat se mnou, ale to je tak všechno, co můžete.

  • @Ven Di Ano jsou mezi námi tací co je informace zahltí a musí resetovat. Děkuji vám za vzácnou sebekritiku. A to, že se srovnáváte s Mozartem je velmi úsměvné.

  • @Vítězslav Škorpík opravdu? No vrchní skeptiku, to je pak opravdu velmi, velmi závažné! Otázka zní, jak pro koho. Vždyť i takový císař Josef II., když se podíval do notového zápisu skladby W. A. Mozarta, pravil: “Mnoho not, Mozarte!”’ Z toho je vidět, že nejde ani tak o množství předložených informačních prvků, jako umět si s nimi poradit. Chápu, že mezi námi jsou u tací, co je informace zahltí a musí se resetovat. Důležité je, myslím, aby se.člověk nezacyklil. A zapomněl, o čem byla a má pokračovat původní řeč. Neb jinak je člověk tupý a rozdává druhým bludné balvany jenom proto, źe nerozumí, není kreativní, neb je stupidní.

  • @Ven Di Jste poněkud zmatený. Tolik slov jste použil a přitom jste neřekl absolutně nic smysluplného.

 • Ahoj pánové,můžete pozvat do studia i Josefa Rakoncaje?

 • Ten podvodník ze Slovenska byl Juraj Rečka.

  • @MrFamosa55 Jo, máte pravdu, už jsem si nepamatoval, kde měl zmíněný podle Jaroše podvádět. Byť myslím, že Kopold možná podváděl leckde, nejen v Himálájích.

  • @Vítězslav Škorpík Kopold podváděl v Himalíji a v Tatrách.J.Rečka v Bouxe ve Francii.

  • Mohl to být i Dodo Kopld.

 • Skvělej rozhovor s mým jmenovcem! Taky celej život dejcham jako Jarošová a zatim cajk :-P

 • Prostě nejvíc supr dík

 • Nerozumim, proc by mel mit nekdo problem s vyhrivanyma botama, asi nikdo nechce prijit o prsty.

  • Když Poláci v 80. letech lezli zimní výstupy, počítali s tím, že o prsty přijdou a uvažovali, že hlavně nesmí přijít o palce, ty jsou totiž nejdůležitější, ostatní prsty je nezajímaly.

  • Spis bych rekl, ze jde o vahu, pocitaji kazdy gram, tak lezou bez veci, ktere nikdo nikdy nepotreboval a vratil se v pohode.

 • Označit Radka Jaroše hned v úvodu za nejlepšího horolezce je při nejmenším trochu nešťastné. Máme tu borce, kteří jsou dvojnásobní držiteli zlatého cepínu (takový Oscar mezi horolezci).

 • Kluci jsou větší borci, Joroš měl štěstí jenom v jednom, že nešlápl vedle.

 • Nejsem zavistivej, ale tomuhle pánovi zavidím ... borec! super rozhovor! Díky

 • Presne.Cestoval jsem porad ale v tom co se deje ted nemam zajem mit nahubek, tycku v nose a jine nesmysly.Tak ted proste cestovat nebudu.

 • Super rozhovor, pan Jaroš je excelentní pán. Užívám si to o to víc když vím a znám přesně ta místa o kterých mluví, Harusák, Radňovice nebo to že jsme se letos potkali v jedné zubní ordinaci. Ty příběhy mi to dělá lidštějšími. Je to borec.

 • Jaroš je borec, tohle je opravdový vzor pro mládež, né nějaký retardovaný influenceři

  • Pozor na slovo influenceři. Nejsou to jen lidé jaké vidíme nejčastěji takto oslovované.

 • Úplně mě nelákalo si rozhovor pustity udělala jsem to a naprosto skvělej, zajimavej rozhovor, díky.

 • Super práce. Tak teď nějakého lezce :-) #aop

 • Jezdil jsem na Vysočinu implementovat technologie. Mimo jiné moje nekrásnější období v životě, protože tam je plno skvělých a přátelských lidí. Radek tam je považován za národního hrdinu.

  • @D. R. Já jsem byl jen na úřadech NNM a v nemocnici NNM, ale jen služebně. Nejsem zdejší. Přijížděl jsem z Prahy a pana Jaroše nikdy neviděl a nekamarádím se s každým na potkání. Chovám se ke všem lidem stejně, bezohledu na to, kdo jsou a odkud jsou.

  • Od narozeni jsem zil na vysocine a toto absolutne neni pravda. Od Jarose jsem bydlel cca 9-11km a zde to bral kazdy jako prirozenost. Kazdy tu vedel, ze je Jaros z Noveho Mesta, ale nikdo tu o nem nebasnil jako o hrdinovi a uz vubec ne narodnim. To spis sedi na lidi, kteri ho jednou potkaji a pak vsude vykladaji, ze je to jejich dobry kamarad.

 • Kluci super jako vzdycky! Vite koho bych si u vas moc pral videt? Vasek Kolar. Nekolikanasobnej mistr sveta, Evropy i republiky v biketrialu, skvelej skromnej kluk, ktery bohuzel nikdy nedostal tolik prostoru v mediich, protoze jine sporty jsou chca nechca popularnejsi. Kdyby to slo, klidne bych mu ten rozhovor koupil v ramci nejake dalsi crowdfundingove kampane :-)

  • Tak toho bych taky rád viděl. Je to škoda no, je nejlepší a člověk o něm skoro neslyší..

 • velky respect!

 • Jo Radek Jaroš 🏔 ten Člověk má co Říci 🧭 a moc Pěkně se Poslouchá 🗻

 • Kluci,co treba cestovatel Martin Úbl? Je autor knizek o cestovani po horach hlavne chodi i dalkove traily a taky vytvoril Stezku Českem kolem cele Česke republiky a ted stezku prodlouzili az na Slovensko. Nebo treba Jakub Cech,ten sel pct,cdt a i prave stezku kolem ceska,take napsal o techto cestach knihy.

 • Skvělá práce chlapci! Rozhovorů s Radkem Jarošem jsem viděl nemálo, ale zase jsem se dozvěděl něco nového. 😁🔥😁

 • Jaroš nikdy neomrzí :) minulý rok som začal viac čítať a pozerať o Evereste a Himalájskej korune. S ním sú podcasty top, skvelé príbehy a opis "zvnútra," kudos za tento rozhovor :)

 • Skvely ! A priste se tesim na Adama Ondru! ? :))))

 • super

 • V čase 1:41:17 vámzáznam přeskakuje. Myslím si, že jste zde udělali špatný střih místo titulků...

 • Řidič rallye, který používá automat? Tvl který? 🙄

 • Z jakého důvodu je vystřižena část v čase 1:41:13 ?

  • Taky jsem si říkala, spíš mi to teda prijde, že je tam něco omylem vložené a pak se pokračuje dál

 • Zdravím, chtěl bych navrhnout nového hosta- Rudolf Desenský je psí psycholog, který se v tomto oboru vyzná a má velmi zkušenosti. Navíc si myslím, že nic podobného tu zatím nebylo.

 • Aaa konečně jsem se dočkal ☺😅😘

 • Výborný rozhovor, děkuji. Jsem rád, že jsem se i z cca padesátého rozhovoru s Jarošem dokázal dozvědět přece jen něco nového, což svědí o Vaší výborné přípravě. Mimochodem, byl bych rád i za další podobné hosty. Navrhuji Adama Ondru, Marka Holečka, Zdeňka Háka, Radoslava Groha nebo Tomáše Petrečka.

 • Nejdřív by si měl o Wimu Hofovi něco zjistit a pak o něm mluvit.

  • @Lukáš Měl jsem na mysli marketing a byznys, který si Wim ohledně "své metody" vytvořil.

  • @Paleo jenže jeho pointa, "kdyby tam zůstali, tak to nepřežijou" je trochu zcestná, jelikož kluci nahoře přečkali noc a díky té metodě přežili.

  • @Vítězslav Škorpík Dobře vystihl "Wimovu metodu", o co v ní ve skutečnosti jde.

  • Akorát, že v tom co říká má naprostou pravdu. Výškové nemoci se jde skutečně vyhnout rychlostí. Například Denis Urubko při svém nedávném prvovýstupu na Gašerbrum II byl tak rychlý, že za den byl ze základního tábora na vrcholu a zpět, čímž se právě výškové nemoci vyhnul. A aby byl co nejrychlejší, nevzal si s sebou ani vodu. Čili ano, kdyby ho tam uvěznila vánice, je v háji, ale předpokládám, že měl povolení od meteorologů.

 • “Muzu si dejchat jako Jaros a je to uplne stejny.” 😂👍

 • Well done boys! 👌 Jak jsem před nedávnem psal tip na dalšího hosta. Očividně jste dali na můj požadavek a hle, tady je. 🤗 Pána Jaroše bych mohl poslouchat hodiny. Paráda 👍

 • Zase skvělý host, který byl již v mnoha podcastech, ale díky Vaší dobré přípravě padaly opět i zajímavé otázky a tak jsem se dozvěděl zase něco víc od této legendy horolezectví 👍. Moc dobře se to poslouchalo a celkově dobrá práce kluci z Kladna! Takže už konečně musím skočit na ten váš Patreon páč mě prostě bavíte :). Za mě díky!

 • Pochvala za dobrý rozhovor. díky.

 • "Tak jsou za kok*ti!" 👌 👌😁

 • Tak on dělal 12ky měsíc v kuse to je dost… 🤯🤦🏼‍♂️ nepotřebuji si otírat ústa o tohoto pana jistě má za sebou spoustu velkých výkonu a na rozdíl od většiny dnešních pseudohvezd se neživí povídanim a sezením na zadku ale tato věta v úvodu mého komentáře mne opravdu pobavila a je opravdovou perlou, možná ho překvapím ale za pisálky kolikrát chodí na 12ky podstatně déle nežli jeden měsíc a to i v kuse 😅😅 trochu vzdálen díky horám realitě…

  • @Jakub Kája Kubíku měl jsem teď dost práce na kolbence ne jako ty, že se cely týden kopu do řiťi a žijí život druhých na internetech. Nevím kolik znáš podnikatelů ale v životě jsem neslyšel o jednom co by podnikal po - ne 12ky. Spíše bývá opak pravdou ale vzhledem k tomu, že je ti živnost vzdálena na hony nedivím se, že tomu nerozumíš. Závěrem on nikde neuvadel podnikání ve spojení s 12 hodinovými smenami, takže netuším co to tu plácáš. Tonouci se stébla chytá, že? Naopak z nám a i jsem osobně zažil, že takto drou zaměstnanci a že by to bylo takovou čestnou výjimkou se též nedá říct ale o tom si rozmazlené děcko jako ty, ze svého pokojiku muže nechat jen zdát. 🙂👍🏻

  • ​@TG no a teď čtu tvůj první koment znovu a divím se, že na takovou slátaninu vůbec reaguju - to nemá hlavu ani patu - vždyť ty nejsi schopný dát ani 2 věty za sebou tak, aby na sebe logicky navazovaly......... končím, vyhrál jsi, jsi král Brmborových lidí a já se vzdávám

  • @TG vtipálku - lidi ti tady naloží pod příspěvek, že píšeš jak negramot, mě se vysměješ, že mám upravený příspěvek, tak musel určitě opravit gramatiku - a hop - tvůj první příspěvek je upravený taky (i když nechápu co jsi tam upravoval, když je to furt stejná slátanina). Takže jsi za šaška🤡😂. jinak s těma hodinama absolutně nevím o čem mluvíš - lidi, kteří podnikají nebo dělají prostě na sebe (živnost), žádný pracovní týden, nebo co to meleš, neznají. Ale ty si jdi odbouchnout svých 8 do Kolbenky a už se tady neztrapňuj. Jo a nezapomeň si olajkovat svůj příspěvek, ať si myslíme, že se našel další jeden dement, který s tebou souhlasí, ty klaune🤡

  • @Ondřej Aneurysm asi ses trdlo jako ten předchozí ale mindrackem jsem nazval jen jednu osobu této “konverzace” matematiku bych si s nim ale nedoucoval on totiž sám neví kolik dni má pracovní týden… kouknes a vidíš a hnedle víš ze jsem uražen když vracím téhož už se to pánovi nelíbí a jéje 🤣

  • @TG ty znáš moji kapacitu, viď? Mrknes a vidíš. Pry mindračci. Každý, kdo s tebou nesouhlasí a nebo tě nějak zkritizuje nemusí mít hned mindrak. Dospěj trochu.

 • Neskutečnej borec ! Hltám ho až do konce rozhovoru 👍💪👏

 • Tak na tohto hosta som sa tešil moc dlho❤️ fakt super

 • Pozvete i Maru holecka dohromady s Háčkem

 • A zná Žižiho z Liberce?

 • SUPER host! Kvalitní rozhovor, ani chvilku jsem se nenudil.

 • Excelentní díl 💯💯 paráda! Hoši díky moc :)

 • Perfektní rozhovor, na YT na mě zrovna včera vyskočilo video po kterém jsem si na pana Jaroše vzpomněl. Doporučuju, nádherné záběry.. cs-tv.org/tv/video-8G0fNkk4g0A.html Díky kluci za krásné 2 hodiny 🙂

 • Host na kterého jsem se nejvíc těšila a jsem ráda, že jste ho "přemluvili" aby příšel. Slyšela jsem snad všechny rozhovory s ním a i byla na jeho přednáškách a musím přiznat, že se vám rozhovor povedl. Našli jste témata, které se s ním neprobírala a nebo jen někde načnula. Takže obrovský 👍🏼

 • Rozhovor nepochybuji, že budesuper, nicméně ve 4 minutách 30 sekundách už druhá reklama... Jestli to bude takhle pokračovat dál, tak sorry jako...

  • @Jakub Hrubý množství reklam nad rámec si určuje tvůrce

  • To dělá CS-tv automaticky, dokud to kluci nenastaví jinak

  • Když ti to vadí, tak si pořiď CS-tv Premium nebo AdBlock :D A nepiš tady píčoviny.

  • Máš zadarmo dobrý a dlouhý rozhovor, tak se nějaká ta reklama dá přece přežít.

  • Odporucam si rozhovor pustit cez apple podcasts ci podobnu sluzbu.

 • Super host :-)

 • Díky, zatím nejlepší host :)

 • skvělý host + velmi cením to, jak jste ho "vytěžili" - v Brocastu to bylo o ničem, týpci byli proti vám absolutně nepřipravení. Díky

  • @Jíří Adam jo jasně, já ti tvůj názor nevyvracím, ale když v brocastu mají ty svý koníky Vlašice, Paličku a podobný šašky, tak ať si tam skáčou třeba na hlavě, ale světoběžníka a sportovní celebritu R. Jaroše otravovat duchařinama a podobnýma kravinama🤦‍♂️ a za 2,5h jim dohromady řekl mnohem méně než tady za 2h...... nic tvůj názor respektuji, každopádně nepřipravenost se dá okecat tisíci způsoby

  • To je sice pravda, ale tam to mělo taky něco do sebe. Já UKS a Brocast mám jako dva nejoblíbenější podcasty. UKS to maj pojatý víc profi co se týče přípravy, ale Brocast jsou takový víc uvolněný ať už kvůli tomu vínu, nebo proto, že tu konverzaci vedou prostě jako v hospodě u piva ☺️ Vlastně Brocast jsou jako když mají UKS ten svůj Live pokec

 • Jste fakt nejlepší. Co host, to borec

 • Super rozhovor a skvělý host, který má co říci nejen k horolezectví.. 👍 Zajímavé historky pro člověka (pro mne), který se o téma horolezectví nezajímá.. 🙂

 • Kde je stopáž? :-(((