Střídače pro domácí fotovoltaiku III. - kvalita, závady a servis

čas přidán 6. 12. 2022
Rozhovor si můžete poslechnout také na estav.cz zde estav.tv/v/stridace-pro-domac...
Celý článek si můžete přečíst na TZB-info zde oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/...
Jak se pozná kvalitní střídač? Co ovlivňuje jeho životnost, a kdy se dá spolehnout na střídač dovezený z Číny? Jaké jsou nejčastější poruchy střídačů a dá se na čínské střídače u nás sehnat servis? Dozvíte se v třetím dílu rozhovoru s Pavlem Hrzinou z ČVUT.
Střídač fotovoltaické elektrárny je poměrně namáhané zařízení a jeho životnost je proto omezená, obvykle na 10 až 15 let. Délku provozu střídače určuje nejen kvalita zpracování, ale i jeho umístění, údržba a zatížení.
Ve spolupráci se Solární asociací jsme proto připravili trojdílný rozhovor o střídačích pro domácí fotovoltaiku s předním odborníkem na toto téma - Pavlem Hrzinou z ČVUT. Rozhovor má tyto části:
I. Funkce a parametry
II. Jednofázové a třífázové instalace
II. Kvalita, závady a servis

Komentáře: 12

  • Bylo by minimálně inteligentní říct, jestli ten 20 let starý střídač je HF nebo LF provedení. Odhaduju, že to bude poctivý kus tranformátoru nesrovnatelný už jen s teoretickým odhadem předpokládané životnosti současných HF střídačů.

  • jj nejslabsi u FVE je stridac. A proc ? Protoze jako exoti v CR mame mereni po fazich. Jinak pan mluvil celkem dobre.

  • To mně pobavilo,radioamatér to rozebere a opraví střídač, že vymění součástku a pak pán mluví dál, servisní firmy na nejznámější střídače uměj ty opravy dělat uměj vyměnit desku :- )

  • zajimave, no doufam ze me stridac vydrzi dlouho, ac jsem si pri kalkulaci navratnosti zapocital stridac 2x, tedy ze ho za 10 let vymenim, mam koupeny 5KW Axpert (5kW kvuli baterii, kterou mam 51V, a tam se moc 3kW menicu nedela, Axpert ma tusim jeden model a nesel vubec sehnat kdys jsem objednaval) a nebudu ani vyuzivat jeho interni MPPT ale externi od EPever, nedosahnu dobre na rozsah interniho MPPT, proste tim ze v panelaku nemam jak dat na balkony vice panelu, v mem pripade 4x410Wp, a tak menic opravdu bude slouzit jen jako menic z baterie, a to rekneme do 10A na ktery by mel jit omezit, ale takovej vykon vesmes vyuziju jen kratkodobe, dlouhodobe pojede spise na hranici 200-300W odberu, tedy ani ne na 10% jeho vykonu, zapojeni ostrovne pro novej okruh zasuvek mimo puvodni rozvody, pro me takova lepsi UPSka s panelama na otestovani si fotovoltaiky na dobu az bude barak

  • Je mozne sem vložit URL s odkazem na ty seznamy proverenych stridacu pro pripojeni k DS, jak zde o tom hovorite ?