Virtuální baterie Ano/Ne? Podrobné vysvětlení s příklady | BACINA.TV

čas přidán 27. 02. 2024
Vysvětelní a princip fungování virtuální baterie. Řekneme si komu s FVE se toto řešení vyplatí a pro koho to naopak není. Dozvíte se, jak si spočítat, jestli se vám tento produkt vyplatí.
👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
📚 Kapitoly videa:
▪ 00:00 Představení tématu
▪ 00:55 Rozdíl mezi virtuální a normální baterií
▪ 07:10 Velikost a životnost baterie u FVE
▪ 13:52 Virtuální baterie
▪ 17:02 Podmínky pro využívání služby virtuální baterie
▪ 18:30 Z čeho se skládá cena energie v ČR?
▪ 21:44 Cena za kWh u virtuální baterie
▪ 28:38 Využití VB v budoucnosti
▪ 30:44 Fakta inovativních technologií
▪ 32:10 Jak si spočítat zda se mi FVE vyplatí?
▪ 32:24 Ceny elektřiny na trhu a její aspekty
▪ 35:28 Shrnutí

Komentáře: 305

 • 1) Hlavní myšlenka tohoto videa je, ukázat principy jak VB funguje a upozornit, že pokud má někdo tarif s extrémně levnou silovkou, tak se mu přechod na VB nevyplatí. V současné době (rok 2022) už takový tarif ale má jen malé procento zákazníků a i jim bude za pár měsíců či rok končit. Otázkou je, co bude za dalšího půl roku. Parametry produktů nabízejících VB se můžou změnit, stejně tak jako se můžou změnit ceny silovky a jak jsme se přesvědčili, tak ani smlouvy na fixovanou cenu silovky nejsou ve skutečnosti víc než cár papíru :( 2) Odběr energie z virtuální baterie (VB) je z pohledu distribuce, poplatků a daní úplně to samé, jako každý jiný odběr elektřiny. Proto dává smysl do ceny za odběr 1kWh energie poměrově rozpočítat všechny složky ceny, které v rámci roku zaplatíte i jen za to, že vůbec máte připojení k distribuční síti. Včetně poměrné části poplatku za jistič a všeho dalšího. Když to člověk poměrově nerozpočítá, tak si jen lže do kapsy, že má elektřinu z VB za levno. Ve skutečnosti by mu to potom vycházelo tak, že elektřinu z VB by měl jakoby levnou, ale elektřinu nakupovanou z distribuční sítě by měl najednou dražší. 3) Nejjasnějším indikátorem možné úspory je, spočítat si, kolik ročně zaplatím, pokud si vezmu produkt s virtuální baterií, uložím/odeberu třeba 3MWh a tuto roční platbu pak porovnat s klasickým produktem, kde bych musel koupit to samé množství elektřiny, včetně těch 3MWh. Chcete-li si ověřit, kolik můžete ušetřit díky FVE, případně díky FVE v kombinaci s virtuální baterií, pak stačí vložit správné vstupy a položky z Vašeho ceníku elektřiny do XLS zde: solarforum.cz/viewtopic.php?p=8436#p8436

  • super rozhovor, ďakujem za kopec informácií

  • presne tak zas ojeb, to je podpora malych solarek "by czech" proste musej vydelat na kazdym, az to bude kwh za kwh bude to podpora a prinos pro mala solarka, takhle to je jen vojeb, kdo ma D57 na tepelko nebo jine ele. topeni tak to je uplny nesmysl aby do toho sel.. pokud jsem pochopil spravne je to vyhodne jen pro toho kdo nafeeduje vice kwh do site a mene odebere zpatky, ale kdo topi ele tak odebere samozrejme mnohem vic ze site a kazda kwh ktera je nad to co jsem do site odeslal je za spotovou = nejvyssi moznou cenu na burze.. takze to je uplne k hovnu. Ale reseni existuje, staci si poridit tezbu krypta a kwh ze solaru spotrebovat pres terzbu za kterou je vyplata v kryptu ktere se jednou za cas da na velmi vyhodnem = ziskove kurzu prodat a smenit treba za koruny, eura zlato cokoli.. navic vam doma zustane teplo ktery ten stroj generuje na vytapeni, ja takto jedu uz pres 5 let bez potreby jinych zdroju tepla a samozrejme to generuje i zisky a ne uplne male kdyz se to proda na vhodnem kurzu.

 • 30:45 LOL, po necelém roce a jsme tam. To to moc dlouho netrvalo. :) Jinak celá série je skvělá. Bezkonkurenčně nejlepší průvodce, co jsem na internetu našel. Perfektní mix všeho: úplné základy, tam, kde to má smysl, tak se jde do většího detailu, praktické zkušenosti, žádné marketingové přikrášlování... Díky moc. Vynikající práce!

 • TOP téma, super vysvětlení. Díky, pánové.

 • Chtělo by to udělat aktualizaci k dnešním cenám energie kde je 1kWh cca deset korun 😉

 • Jste borci chlapi! Nikde jsem nenasel lepsi a obsahlejsi vysvetleni dane problematiky. Dekuju

 • Pěkně vysvětleno. Děkuji.

 • Vynikající, díky, skvěle vysvětlené principy a zejména ekonomika virtuální baterie!

  • Díky, lichotek není nikdy dost :) Jen pozor na to, že vzhledem k extrémnímu nárůstu cen silové složky elektřiny už se virtuální baterie začíná vyplácet docela velké skupině majitelů domácích FVE. Natočili jsme o tom video-update, tak se pak třeba mrkněte, je v playlistu "fotovoltaika". Díky!

 • Zatím asi nejlepší informace ohledně FVE. Díky.

 • Tak až dnes jsem se dostal k tomu, že prolustruji Youtub. Jsem elektrikář a každý po mě chce, abych mu to spočítal. Pro mne to jsou jednoduché kupecké počty a ne každý "obyčejný" člověk tomu rozumí. Takže pokud pošlu tento odkaz komukoliv, kdo má ať už vyšší nebo nižší vzdelání než já, dokáže to snad pochopit. Kluci, jen tak dál....gratuluji k velmi zajímavému počinu a přeji hodně laiků. Snad to každý konečně pochopí, na čem vlastně nejen ČEZ prodej, ale i ČEZ distribuce vlastně vydělává a prostě nás, "obyčejné smrtelníky" do vlastních řad nepustí. Protože vždyť by "Ti" chudáci si nemohly vyplácet miliónové prémie. Obyčejné poplácání na rameni je prostě od židáků nevýnosný obchod.

 • O5 skvělé a přínosné. Děkuji vám, pánové.

 • Super. Díky.

 • Super video. Především děkuji za informaci, že mě vlastně nemusí trápit, že výkon fyzické baterie časem klesá.

 • Aktualizace nutna, protoze zaverecne sdeleni: “Pokud elektrinou topite, virtualni baterie pro vas urcite neni” momentalne urcite NEPLATI. Prosim tedy o aktualizaci a treba tentokrat s virtualni baterii od Eonu. Diky!

 • Dobrý den, díky za zajímavé a dobře zpracované video k dané problematice. Srovnávání ceny kWh virtuální a skutečné baterie je asi trochu zbytečné, protože každé řešení nabízí zcela jinou funkci. Do virtuální baterie mohu v létě každý den ukládat desítky kWh (které jinak není jak využít), které si pak "vyberu" v zimě. Baterie "in-house" bude skoro celé léto (květen-září?) nabitá a použiji ji na pokrytí večera/noci a oblačných a deštivých dnů.... Rozhodně do ní ale v létě neuložím v součtu třeba jednotky MWh na zimu.... Takže srovnávat obě řešení jen cenou za kWh je diskutabilní. Jejich funkce a využitelnost je totiž podstatně odlišná. Ceny elektřiny před invazí Ruska na Ukrajinu, pádem Bohemia atd. byly někde jinde, než jsou teď a než asi budou v dalších letech. Ceny okolo 200EUR za MWh, tedy 5kč a více jen za silovou složku budou asi běžné. V tomto světle pak cena vyrobené, do virtuální baterie poslané, a v zimě vyzvednuté kWh za cca 3 kč není špatná nabídka. Jak říkáte, každý musí počítat a jednotlivé aplikace mohou vycházet značně různě. Výrazné mínus vidím v tom, že co platí dnes nemusí platit za dva roky a člověk si to nějak spočte a energetická firma pak může zcela změnit podmínky.... Díky za edukativní videa a buďte zdrávi!

  • Máte naprostou pravdu, vysvětlení toho že FB a VB se nedá ve skutečnosti srovnávat, jsme dali do "pinned comment", tedy prvního komentáře pod tímto videem. Každá z těch věcí je určena na něco jiného a také ten výpočet ceny za VB nelze dělat tak zjednodušeně, jak jsem ho provedl ve videu. Mimochodem, na tomto kanále najdete celý playlist "fotovoltaika", kde je ještě pár dalších videí o principech FVE a také dodatečné video o tom, že po pádu Bohemie se výrazně rozšířil okruh lidí, kterým najednou VB může dávat ekonomický smysl. Pokud by Vás to zajímalo, playlist najdete zde: cs-tv.org/plid-PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu Díky za to že Tesláčkův kanál sledujete :)

 • Super vysvětleno 👏 děkuji ❤😎

 • Předem bych rád poděkoval za super přínosná videa, která dokáží srozumitelně vysvětlit komplikovaná témata. Děláte to velmi dobře. Jen malá poznámka k tomu výpočtu na kolik vyjde kWh u virtualní baterie. Vy tam počítáte i s paušálním poplatkem za příkon, ale ten se přeci platí neustále takže by se, aby to bylo objektivní měla tato cena započítat i do ceny za kWh fizické baterie. takže už to nebude 1,6 ale o něco vyšší.

  • Máte pravdu, pokud bychom chtěli být objektivní, tak bysme ten výpočet museli udělat mnohem zodpovědněji, ale také složitěji. Na tom příkladu s fyzickou baterií jsme chtěli hlavně ukázat, že jak fyzická, tak virtuální baterie má svou "cenu" a že ani jedna z nich není zadarmo. Myslím, že ve skutečnosti se jejich ceny obecně ani porovnat nedají, je tam totiž hrozně moc vstupních veličin, které se mění podle situace. Přesně jako třeba ten poplatek za příkon, který se ještě liší podle toho, jestli má člověk distribuční sazbu D01d, D46d nebo jinou atd. Navíc, ikdyž má VB občas trošku vyšší cenu za kWh, tak její obrovskou výhodou je téměř neomezená kapacita, umožňující sezonní ukládání energie. Pokud by se v té samé kapacitě pořídila fyzická baterie, tak pro jednoho člověka u ní bude vycházet extrémně drahá cena za kWh, protože tu její kapacitu nedokáže nikdy "vycyklovat". Takže je to opravdu neporovnatelné. Hlavní myšlenka tohoto videa byla, ukázat principy jak VB funguje a upozornit, že pokud má někdo tarif s extrémně levnou silovkou, tak se mu přechod na VB nevyplatí. V současné době už takový tarif ale má jen malé procento zákazníků a i jim bude za pár měsíců či rok končit. Když se pak výhodnost VB porovná se současnými cenami elektřiny, tak už najednou vychází dobře pro mnohem větší množství zákazníků, než tomu bylo před půl rokem. Ale o tom je to další video u Tesláčka v playlistu "Fotovoltaika". PS: Otázkou je, co bude za dalšího půl roku. Parametry produktů nabízejících VB se můžou změnit, stejně tak jako se můžou změnit ceny silovky a jak jsme se přesvědčili, tak ani smlouvy na fixovanou cenu silovky nejsou ve skutečnosti víc než cár papíru :(

 • Chlapci dobrá práce!

 • Moc pěkně vysvětleno a vůbec jste mě nepotěšili. Jde někde sehnat ten excel chtěl bych si to propočítat na aktuální ceník. Díky

  • Vydržet do čtvrtka :) bude update na nové celníky

  • @@ondrej.bacina Tak to jste mě potěšil díky a tleskáááám

 • Super,je to profik. Dakujeme

 • Super video pani:) asi by bolo ferove spravit prepocet vratane ceny obstarania 3f ongridu 10kWp vs 10kwp 3f hybrid s baterkou pretoze vstupna cena za zaridenia je niekde inde. Osobne idem na 3f ongride s 10kwp virtualnou bateriou a 500l akumulackou kde dokazem “uskladnit “ cca 38kW v teplej vode … ono sa to da ale vsetko zalezi od domu a jeho Tepelnych strat.

  • Cenový rozdiel medzi meničmi až taký veľký nie je, problém sú batérie. Ak by som sa mohol spýtať čo za menič máte a u ktorej distribučky? Ja mám 3,3kWp a troška špekulujem nad rozšírením, tak by som uvítal info aj u možnosti upgradu na 3f on-grid 10kWp. Ďakujem

 • super video, ale takova chybicka. Distributor je EON, cez atd... ale draty vsechny jsou cezu. takze vlastne o dratech muzete mluvit jako o cezu jinak o distributorovi (:

 • dobry video...nicmene priopodobnovat baterii k ssdcku to mi prijde uz hodne IT..

 • Super. Krasne mi to ukazalo, ze si necham soucasny tarif a budu pak prebytky radsi posilat CEZu zdarma. Teda jeste necham instalovat patronu a budu prebytky prvni ukladat do vody. Stejne mam fixovano az do 2023 a pri soucasnych cenach to uz ten smysl nedava vubec.

  • Ukládání přebytků do vody je nejlepší. Právě ohřev TUV patří mezi velké žrouty, takže díky ukládání přebytků do vody lze okamžitě vidět úspory :) Co se týče těch tarifů s virtuální baterií, pokud člověk potřebuje málo elektřiny ze sítě, tak narazí na jejich vysoký měsíční fix. A pokud potřebuje ze sítě energie hodně, tak zase narazí na vyšší cenu silovky, než bývá u konkurenčních nabídek. Tarif s virtuální baterií tedy výhodný být může, ale jen pro velmi specifický profil spotřeby.

  • @@obajer Ja mam nainstalovan merak spotreby a od brezna do rijna ohrev TUV spotreboval stejne jako TC na topeni a chlazeni. To bych teda necekal, kdyz jeste TC vodu dohriva. Navratnost my vysla 3 roky, kdyz rozsirim soucasnou FVE o ohrev TUV. Samozrejme to pak bude mit pozitivni vliv na zkraceni delky navratnosti investice do FVE.

 • Super video. Skvěle vysvětleno. V aktuálním ceníku 2023 by ty ceny byli úplně mimo dostupné ceny. Pánové děkuji vám oběma. 👍👍

  • Podle aktuálního ceníku mi ta virtuální baterie vychází o dost lépe než v době natáčení videa, potvrzuje mi to i jejich excelovsky soubor u novějšího videa poplatky tam jsou stejné jako u klasického tarifu a fve by mi pokryla kompletní roční spotřebu ono je třeba myslet i na to, že byl zrušen poplatek za OZE a ten tam dělá podstatnou část ceny

 • Díky za video. Otevřelo mi oči. Virtuální baterie není tak super, jak se na první pohled zdá.

 • Dejte mi prosím link na baterii, která má cenu 1,6kc za 1kwh. Díky.

 • Dobrý den, děkuji za parádní video. Jen mě zajímá, když platíme "podporu solárních baronů" tak nebyla tato podpora garantovaná z roku 2009-2011 po dobu 10 let? Tím by to mělo brzy skončit a tyto elektrárny by měly prodávat za nějakou tržní cenu a nám tato položka z faktury zmizet.

  • Detailně jsem se tím nikdy nezabýval, ale možnosti podpory solárních baronů byly v té době na výběr dvě: Zelený Bonus a Garantovaná Výkupní Cena. Přičemž doba garance byla 20 let od připojení dané elektrárny. Takže mám obavu, že podporu (a tedy POZE) budeme muset platit třeba až do roku 2030. Další věc je, že si docela dobře dovedu představit, že v nějaké době se ten POZE příspěvěk přejmenuje a bude to třeba příspěvek na nové jaderné elektrárny, nebo na něco jiného. Však víte, jak to u nás chodí :(

 • Ještě by měl dvě další možnosti,kdy má cenu nad VB přemýšlet - a to v momentě, kdy je problém v případě malých/starších kamenných domů je někam vhodně umístit. Nebo když je počáteční investice do baterií příliš vysoká.

 • Super video. Diky

 • Díky věčná: Jeden nabíjecí cyklus je obvykle chápán jako nabytí od 20 do 80procent (ne úplný nabití)

 • ta druha cast videa je brutal skoro ma vyrutilo zo stolicky v tom exceli. bajer je proste frajer.

 • Super téma, teď už vím že virt. baterie pro mne ne. Dík za vysvětlení.

  • No podíval bych se nejdříve na pokračování, které jsme udělali po krachu Bohemia Energy :)

  • cs-tv.org/tv/video-BfHAAXznR6s.html

 • Je tedy možné při instalované hfve mít standardní tarif, a případně drobné přebytky odeslat "zdarma"? Tedy bez tarifu pro FVE

  • Ano, to není problém. Jakmile člověk dostane od distributora elektřiny přidělen rezervovaný výkon (ten typicky odpovídá velikosti FVE) a povolení, že může FVE spustit a přifázovat k síti, tak si může vybrat, jak dál: - pořídit si tarif s virtuální baterií - nechat si standardní tarif a přetoky posílat do sítě bez nároku na odměnu - nechat si standardní tarif a přetoky prodávat za tržní cenu, např. pomocí bezdodavatele.cz POZOR: Možný problém u HFVE nastává, pokud ji máte distributorem schválenou jako "mikrozdroj ve zjednodušeném režimu". V takovém případě přetoky do sítě posílat nesmíte a pokud se to stane, tak za každou odeslanou kWh dostanete na faktuře za elektřinu navíc i pokutu. Tudíž "mikrozdroj ve zjednodušeném režimu" opravdu nikomu nedoporučuji. Ideálně tedy nechat HFVE připojit jako "mikrozdroj ve standardním režimu". Tam posíláte přetoky buď zdarma, do virtuání baterie, nebo za tržní cenu.

 • Tyjo, týden staré video a už bohemka není :D A víte, jakej je nejčastější produkt inzerovaný na trhu? FVE a tepelné čerpadlo, což zajistí energetickou soběstačnost. No těch 10MWh hravě za zimu protopím. Je fakt, že na nějakou moderní nízkoenergetickou maringotku to stačí asi. Jinak supr video jako vždy.

  • S tou Bohemkou (a dalšíma) je to mazec. Ve videu jsme ji uváděli jen jako příklad, že taky nabízí (nabízela) službu virtuání baterie. Ale ty její podmínky stejně nebyly nic moc, ČEZ Elektřina pro soláry měl z virtuálních baterií podmínky "nejmíň špatný" :D Jinak zajímavě vypadá "bezdodavatele.cz", kde se dá prodávat za cenu dle denního trhu OTE. A když si člověk nechá zařídit lepší elektroměr s dálkovým odečtem (meření typu B), tak má pak nákup i prodej elektřiny skutečně za spotové ceny, takže si může hrát :)

  • Ses koukal na Pavla Sýkoru, viď? :D Přesně jak říkáš - na maringotku nebo super-duper-pasivní-novostavbu dobrý, ale 30 let starej barák pomocí TČ+FVE člověk nevytopí, ani kdyby se stavěl na hlavu. A pokud na to někdo jde čistě přes peníze (a nikoliv soběstačnost) tak mu docvakne, že do té super-pasivní-novostavby by vlastně stačil i odporovej drát bez TČ i bez FVE.

  • @@obajer na sákoru jsem alergickej. už sem mu rezervoval místo v bohnicích! :D hele umí to tvrdit i "firmy" co dělají FVE... ale sýkora, ten vede. ten to troubí na YT. měď je měď! :D Nejotravnější je, že na ten blbej elektroměr a bezdodavatele musím stejně mít fotovoltaiku od firmy. Ale jako bylo by zajímavé zjistit, jestli by se vyplatilo si doma udělat přečerpávačku a nakupovat a prodávat elektřinu uloženou do své baterie. Pokud by tohle šlo, tak by pro mne teoreticky třeba nebyl problém mít doma 100kWh. Jenže já bych možná zvládl ten HW, ale ne SW na to. i u toho HW to bude problém, protože měniče na tohle moc stavěny nejsou, aby uměly na povel posílat z baterie do sítě a naopak.

  • @@obajer Jen ciste ze zajimavosti. Nevite jestli lidi co meli "nasporeno" ve virtuali baterii bohemia energy pri jejim krachu o tuto nasporenou slozku prisli? Byl by to zajimavy precedens a otaznik nad virtualnimi bateriemi kohokoli jineho nez dodavatele posledni instance....

  • @@andrejkmet777 Tak to opravdu nevím. Předpokládám ale, že se udělalo konečné vyúčtování a pokud tam byly nějaké naspořené MWh, tak asi propadly. Pokud byste nad tím chtěl zapátrat, tak bych dopočil zkusit dotaz na ERÚ: www.eru.cz/kontaktni-formular

 • To porovnanie je silne účelové. Min pol roka bude batéria nabitá na takmer 100% Takmer žiadne úspory. Ja som inštaloval 7.4kWp v decembri 2021 a cena s 10kWh batériou bola presne dvojnásobná, návratnosť sa blížila k 20 rokom. Na Slovensku mi môj dodávateľ (vraj) uloží energiu do výšky mojej ročnej spotreby. A späť mi ju dá zadarmo (plus distribúcia). Takže je too čosi lepšie ako v ČR ale aj tak do myslím že fyzická batéria je nenávratná investícia v ČR a už vôbec nie v SR.

 • Super serial.. moja otazocka, pri ostrovnom zapojeni, mozem teoreticky z Cez-u :-) nabijat len akumulatory, bez priameho pripojenia distributora do systemu? nieco ako bolo naznacene s elektromobilom.

  • Ano a hromada lidí to tak dělá. FVE má postavenu jako ostrovní, tedy bez přifázování k síti. Ale pokud je týden škaredě, tak zapne externí nabíječku, kterou akumulátory dobije. Většinou ani ne do plna, ale třeba na 70%. Tak aby v akumulátorech zůstalo dost místa pro případ, že by druhý den vykouklo slunce. Některé měniče, včetně těch pro ostrovní FVE mají dokonce funkci nabíječky v sobě, takže je stačí odpojit od panelů, připnout do sítě a pokud je baterie příliš vybitá, tak měnič sám provede její dobití ze sítě. Samozřejmě, je potřeba počítat s tím, že nabíjení má nějaké dodatečné elektrické ztráty, které se promění na teplo (tyto ztráty jsou ale výrazně menší než 10%).

  • @@obajer Dik za super odpoved, inak klobuk dole, fakt sa mi to ako to mate urobene a ako to viete vysvetlit paci.. Este som sa chcel spytat, ci nie je dobre hlavne kvoli zime skombinovat solar a malu veternu elektraren, nemam s tym skusenosti, takze neviem ako je to legislativne a v praxi atd.. Ohladne nabijania elektromobilu, vychadza mi to ze idealne kvoli elektrine je mat asi dva elektromobily a jeden cez den vzdy nabijat, tym padom moze byt aj bateria mensia, hlavne ked je to ostrovany a bude sa to nabijat jednofazovo, to ze v sucastnosti je to pri cenach elektro aut cenova blbost je mi jasne.. Ohladne pracky, tiez nemam skusenost, ale ked sa zbytkovy vykon pouziva na nahrievanie bojlerov.. neda sa pracka a umyvacka pripojit na vstup teplej vody (viem ze niektore modely to umoznuju). Dik a drzim palce s dalsim serialom, napr. o bateriach.. to by som sa rad poucil.. konkretne aj o tych co mate, ako sa pripaja modbus.. atd.. dik.

  • @@iropmovs Kombinace FVE + VTE (větrníku) smysl dává. Protože když zrovna nesvítí, tak je docela velká pravděpodobnost, že bude aspoň foukat. Navíc, občas fouká i v noci. Jediný problém je, že aby měl větrník vůbec nějaký smysl, musí být opravdu vysoko. Ideální je, pokud Vám na zahradě stojí starý nepoužívaný stožár vysokého napětí a okolo není přiliš hustá zástavba. Naopak, pokud dáte větrník na nějaký 10m vysoký sloupek, tak tam bude jen pro parádu, ale v reálu Vás bude jeho pořízení a pravidelná údržba stát víc, než kolik energie z něj získáte. Takže pokud nemáte možnost umístit vrtuli opravdu dostatečně vysoko, ani nemůžete postavit vlastní aspoň 20m vysoký stožár, tak to nemá cenu. Co se týče zapojení, vrtule jsou typicky třífázové generátory s proměnným napětím a vyžadují vlastní MPPT regulátor. Výstupem regulátoru bývá DC 48V, kterým se nabíjejí baterie. Výkony domácích VTE se většinou pohybují někde mezi 300-1000W. Ne že by nešly postavit silnější, ale nejprodávanější štítkové výkony jsou opravdu takto slabší. VTE se dá normálně zahrnout do projektu FVE a nechat projít všemi schvalovacími kolečky. Nejdůležitější ale je, mít povolení od stavebního úřadu na ten stožár. PS: Rozhodně vrtuli nemontujte na barák. Jednak je tam špatné proudění, a dále pak bude vrtule zdrojem nepříjemných vibrací. Pokud máte nějaký nápad jak VTE postavit či využít, tak na www.solarforum.cz existuje pro VTE samostatná sekce, kde najdete několik uživatelů, kteří s provozováním malých VTE mají bohaté zkušenosti.

  • @@obajer paci sa mi tento system riadenia kazdeho panela zvlast v stringu, je z toho potom pekna animacia.. cs-tv.org/tv/video-PSqZ0nD9EEk.html

  • @@iropmovs Pokud se TUV nahřívá z přebytků, tak skutečně lze poslat teplou vodu na myčky nebo i pračky. V případě myček je to celkem pohoda, mívají sice jen jeden vstup ale v manuálu bývá napsáno, jak horkou vodu do něj člověk může napojit. Já mám do myčky taky horkou. U praček je to složitější: Existuje pár modelů se dvěma vstupy na vodu, jedním na studenou a druhým na teplou. Pořád je to ale spíše rarita. Co se ale dá udělat s každou pračkou, je přidat před ni směšovací ventil a posílat do ní vodu předehřátou třeba na 30°C. Spousta prádla se dnes pere právě na 30-40°C a energeticky náročné ohřívání vody tak trvá podstatně kratší dobu, než když se na požadovanou teplotu nahřívá studená, co má třeba 10°C. Posílat do pračky vyloženě horkou vodu ale dobré není, protože pak by se nedalo prát na ty nižší teploty. Pozor je potřeba dát taky na pračky kombinované se sušičkou - spousta těch jednodušších typů těchto kombinovaných pračko-sušiček totiž používá studenou vodu k chlazení během procesu sušení. S horkou vodou by to pak nefungovalo.

 • Mohli by jste v některém z příštích videí probrat jestli existují možnosti jak mít FVE na jednom místě a spotřebovávat jinde? Např. jestli by nákup/prodej za spotové ceny nebo jiná služba dávali smysl pro případ že bych měl FVE na chalupě ale spotřebu v bytě ve městě?

  • To je naprosto stejný případ jako zde uváděny. Akorát to není baterie ale externí spotřeba. Díky 50% za poplatky to podle mě naprosto postrádá smysl. Nicméně proberu s Ondrou.

  • @@ondrej.bacina Dobry den, probrali jste to? protoze by to mozna bylo skutecne zajimave. V lete na jednom miste vyrabet a spotrebovavat a prebytek posilat i kdyby to bylo za distribucni poplatky (co by bylo i tak pri virtualni baterii) ale pak v zime by vyrobce nemel nasporenou zadnou energii ale cerpal by vsechno z co nejvyhodnejsiho tarifu. Nebo by tato moznost nesla?

 • zdravím no já mám spotřebu 9,4Mgw za rok,ale dneska už to je jinak

 • Super video a konštruktívne informácie... Dakujem Mna by ale zaujímalo ako by sa dal vyuzit akumulátor v EV cca (72kWh - keď zrovna nejazdim) ako ulozisko energie v kombinácií s FVE v ostrovnej prevádzke a jeho prepojenie s infrastrukturou domu a znižit si tak spotrebu elektriny.

  • Mrknete na dalsi videa z playlistu Teslace/fotovoltaika, parkrat se o teto moznosti bavime. Tusim ze u ostrova a pak u nabijeni EV. Ve zkratce - plnohodnotne V2G je zatim raritni vec, auta a wallboxy to moc nemaji. Docela pouzitelny workaround se da udelat s auty Kia EV6 a Hyundai ioniq 5.

  • @@obajer jo dik uz som to vsetko za 2 tyzdne zvladol napozerat 😁 Je mozne ze od jari 2023 by mala byt thechnologia V2H dostupna na platforme MEB. Tak uvidime.

  • @@ludmilkodenevko Tak to by byla pecka mit to i v Enyaqu nebo VW. Diky za info budu to sledovat!

 • Dobrý den super video zrovna jsme toto řešili máme fv 10 kw rodiny dum 250 m (bungalov) po instalaci krbových kamen spotřeba celého domu( i v zimě) cca 300-500 kw nákup jsme měli velice vyhodný ,ale neměli jsme odkupy což mě přišlo šílené. Po uvaze jsme zvolili dražší tarif, ale s virtualní baterii ( máme i svou baterii tuším 6,5 kw) Bohužel jsme zatím nedokázali udelat nákup od jedné firmy a prodávat jiné za vyhodnější peníze. Prostě v naší republice je to tak dobre udělané ,že na tom normální človek nemůže vydělat. Nevím přesně ,ale tuším ,že v Rakousku kdo má fv co nespotřebuje může použít třeba v zimě pro sebe nebo si dokonce poslat na jinny oběkt či rodinému příslušníkovi což je super. Pánové máme fv 10kw s bateriemi ,ale při výpadku proudu jsme v pytli firma ,která nám to dělala ...když jsem toto chtěl po nich upravit mi sdělila ,že je to tak pracné a nákladné ,že se to nevyplatí. Dokázže někdo poradit jaky by to šlo upravit?? Přijde mi velká škoda mít baterie a každy vypadek byt bez proudu. Děkuji za radu Kaftan

  • Máte-li FVE s baterií, tak ve většině případů není problém část domu zálohovat a fungovat tak i při výpadku proudu. Zkuste Váš záměr popsat do nového vlákna na serveru solarforum.cz , připojte tam nějaká schémata zapojení a typy komponent, které máte v systému zapojené. Pokud to bude rozumný hybridní měnič, tak většinou stačí jen předělávka domovního rozvaděče, občas je potřeba přidat pár stykačů (například u první verze měniče SolaX X3 G3). Kde by bylo zprovoznění backupu opravdu náročnější by byl systém s takzvaným AC couplingem a kombinací několika měničů. Ale to se zjistí. Takže: solarforum.cz

 • Moc pěkné video. Zajímavé, jak se to zhroutilo jak domeček z karet nyní po krachu Bohemia Energy a neustále se měnícím ceníkům velkých hráčů. Tedy vinou Bruselu.

  • Mrkněte na update po krachu BE, najdete v tomto playlistu: cs-tv.org/plid-PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu Jako potíž s kartovým domečkem bych viděl spíše to, že pokud si virtuální baterii začne pořizovat více lidí, tak bude v létě obrovský přebytek elektřiny a v zimě nedostatek. Tudíž se elektřina buď plošně zdraží, nebo se podmínky VB nevýhodně upraví, nebo se zavedou pohyblivé ceny i těm, kteří zatím mají fixy. Počkejme tak 5 let a uvidíme :(

 • Vůbec mi nesedí to Vaše IT přirovnání baterie ke cache. Baterie slouží od toho, aby se uložilo to co je navíc a aktuálně to nepotřebujeme. Cache slouží k tomu, aby se uložilo to co jsme už jednou použili a nemuselo se to získávat znovu, pokud je získání z cache rychlejší, než z běžného úložiště.

  • Taky si říkám, že těch IT přirovánání používáme v seriálu o FVE až příliš. Ale když už u nich jsme, tak funkce baterie je spíše "buffer" než "cache". Vyrovnává totiž krátkodobé rozdíly mezi výrobou a spotřebou energie. A to nejen v řádu hodin, což je všem jasné hned na první pohled, ale také v řádu sekund, což už každému tak samozřejmé není. Totiž, sestavit střídač, který by vyráběl 230V 50Hz čistě z panelů, bez potřeby baterie a bez potřeby DS, je velmi problematické. Při změnách zatížení se totiž střídač potřebuje o něco takzvaně "opřít".Tedy buď o DS, nebo o baterii. Kapacita baterie samotná, je pro tuto funkci ve skutečnosti podřadná. Technicky by stačila 1kWh a hned by došlo k výraznému zlepšení efektivity střídače. Druhá kWh už efektivitu zvýší jen málo, atd. PS: "Keší" a "kešovacích strategií" je mnoho typů. Vámi zmíněná strategie je tou, o které se často mluví ve školách, protože se na ní dá jednoduše vysvětlit princip kešování čtecích operací. V realitě se ale mnohem častěji uplatňují jiné strategie. Například Adaptive Read-Ahead, kdy se do read-cache načtou nikoliv ta data, která zrovna program chtěl, ale hlavně celý následují blok dat (sektor, cluster, track či prostě kontinuální sada LBA adres). Využívá se zde předpokladu, že program už nebude chtít znovu to, co právě dostal, ale že velmi pravděpodobně bude chtít další data, ležící někde poblíž. Dalšími strategiemi jsou třeba Write-Back (HDD), Write-Through (SSD) a často se různě kombinují. Každopádně, máte pravdu v tom, že přirovnání ze světa počítačů nejsou dobrý nápad, mnohdy vše akorát ještě více zamotají.

 • Díky za video... hledám info, kde se dá, protože jsme velmi šťastní zákazníci Bohemky s roční spotřebou 18-20 Mwh. Téma virtuální baterie mě zajímalo právě kvůli naší obří spotřebě elektřiny v zimě, od 24.11.-23.12 = 2210 Kwh, většinu sežere topení. Pokud to vyjde, přijde změna z akumulačních kamen na čerpadlo, ale pod 10Mwh se patrně stejně nedostaneme. Tak se mi nechce této problematice věnovat, protože se to tváří tak složitě, že asi opravdu budu muset - odříkaného největší krajíc.

  • Po té co Bohemka a další dodavatelé předčasně ukončili smlouvy na fixní ceny silovky je dnes silovka pro spotřebitele tak drahá, že už se virtuální baterie (například právě ČEZ elektřina pro soláry) vyplatí téměř každému. (Viz další video u Tesláčka v playlistu "Fotovoltaika"). Otázkou je, jak to bude do budoucna. Tedy kam se posunou ceny silovky a jak se změní parametry služby virtuální baterie. Každopádně, ať člověk udělá co chce, celkově nižší účet za elektřinu, než měl v uplynulých 5ti letech, už asi nikdy mít nebude. Je ke zvážení, jestli se nepokusit svoji závislost na elektřině výrazně snížit. Například předěláním topení na něco jiného, čeho bude vždy dostatek a za rozumnou cenu. Mě to vychází, že nejlepší asi bude topit nějakou formou biomasy. Ať už to budou dřevěná polena, štěpka, pelety nebo něco takového. Protože jestli někdy přestanou růst stromy a náletové dřeviny, tak budeme mít jako lidstvo mnohem větší problém, než je cena elektřiny. Navíc, spalování něčeho co právě vyrostlo, bude vždy ekologičtější, než spalování toho, co bylo miliony let uloženo v zemi (plyn, ropa, uhlí...)

 • Muzu se zeptat na jiny aspekt techto FVE a to jak se bude resit kdyz ty FVE nebude mit na strese par nadsencu ale dejme tomu 25% populace ? Dava to vubec smysl, nemyslim z pohledu vlastnika domu ( tam si kazdy spocita navratnost ) ale myslim z pohledu statu, ktery musi drzet pres CEPS el. sit v chodu. Co budou online-backupy pro ty FVE napriklad pres zimu a nejen pres ni ? Dokazeme to vubec uregulovat ?

  • Toto je na delší diskusi a ideálně s někým, kdo je skutečně profesionál v oboru, není ekofanatik, ale ani konzerva s tendenčními názory. A takový odborník se hledá těžko :( Jako laik se domnívám, že doba levných a jednoduchých řešení už skončila. Pozitivní na FVE je, že v měsíčním průměru výroba vždy odpovídá dlouhodobé statistice a sezónní propady výkonu tedy známe dopředu. Za stavu dnešních technologií však pomocí FVE nelze nahradit většinovou část českého energetického mixu, protože v noci to prostě nevyrábí vůbec nic. Podle mne tu tedy vždy budeme potřebovat nějaký rozumný mix konvenčních a obnovitelných zdrojů. S tím, že ty konvenční nebudeme využívat po 100% času, ale to poběží jen výroba pro baseload (z jádra), zatímco uhlí, hydro, plyn atd. bude používáno hlavně k sezónnímu vyvažování. To samozřejmě způsobí, že aby se provozovatelům konvenční zdroje vyplatily, budou muset násobně zvednout ceny. A je tedy dost dobře možné, že kromě NT a VT nám přibudou ještě další cenová pásma, ať už v průběhu dne, nebo v průběhu roku. Tipnul bych si, že výsledek bude takový, že elektřiny bude dost pro každého, celkově bude ten mix čistší a udržitelnější než dnes, ale levnější rozhodně nebude. Ale to znáte z obchodu: EKO a BIO zelenina stojí 5x víc než normální. V hnojení těch dvou je možná rozdíl, ale nakonec stejně všechnu úrodu sklidily traktory a přivezly kamiony, takže skutečně EKO-BIO z toho není nic :D Tak snad jsem to popsal nějak srozumitelně...

  • @@obajer Diky, za rozumny nazor. Jinak diky za peknou serii o FVE, Vam obema panove.

  • Přesně, díky komplikaci s regulacemi normálním lidem - odběratelům - provozovatelé FVE zvednou ceny. Nejdříve jsme zaplatili solárním kapitalistům (2010) pořádnej vývar do budoucna (dodnes platíme k MWh Kč 495+DPH), a nyní budeme platit solárním hračičkám jejich koníčka… Nikdo neumí domyslet, co to udělá ve velkým… ať už jde o elektriku, akcie, finanční trhy, cokoliv…

  • @@insidr5552 Jen maličká oprava: platit nebudeme solárním hračičkám (těm už platíme tučné POZE). Platit budeme provozovatelům konvenčních zdrojů, a to konkrétně rozdíl mezi tím co by jim jejich uhelka/plynovka vydělala, kdyby běžela po celý rok, vs to co jim vydělá, když poběží jen v zimě a ve špičkách. V Německu už to tak nějakou dobu funguje :/

  • @@obajer No zrovna nemecko a jejich pruser bych za vzor nedaval. Nemecko bylo sobestacne a exportni zeme s vyrobou elektriny do roku 2015, pak v ramci zeleneho eurohujerstvi udelali tu silenou chybu a zeptali se lidi "vypneme jadro ?" No a lidicky jasave odpovedeli ano ano. No a maj tusim posledni jaderku v provozu a maji ji vypnout do konce 2022. Maj 65GW ve vetrnikach a cca 50GW v solarech ( 58 nasich temelinu tusim ) a ted jim nefoukalo, posledni pripad z 8.10 a tezkej problem, roztocili vsechno co bylo po ruce dokonce to latali i velice drahym plynem 12GW. Takze bych nerikal ze to "funguje".

 • 21:50 tak se podíváme na virtuální baterku u bohemia energy... a jejda :D

 • Moc díky za Info. Chlapi v autě provozuji baterií 11 let. Její aktuální kapacita 60% a funguje bez problémů.

  • A kolko km si nanej prešiel a kolko a videl si to počtom km na jedno nabitie ak ti to vyšlo 3000cyklov tak je to ok. Ak menej tak tvoja batéria je šuvix a ak ti vyšlo vyššie ako 3000cyklov tak máš batériu ktorú si váž!

  • @@robolindor7301 nemám to auto dlouho. Takže nepočítám přesně. Jen mi vyšlo že přes baterií prošlo přes 11000 kw. To je do 50 tis Kč. Tento výpočet mě přivedl k další úvaze. Předešlé auto ročně spálilo taky za cca 50 tisic x 8 let je 400 tisíc + údržba. Pořizovací cena byla u obou podobná. Tak pokud mi to elektrické vydrží taky 8 let tak zbude doma půl mega. Tomu se snad ani nechce věřit.

 • Jsem zvědav, jak to bude vypadat za 10 let. Protože to opravdu směřuje k tomu (zejména v ČR), že v létě bude EL nadbytek a v zimě nedostatek. Ale ČR je malý trh. Je otázkou, jak bude mít výrobu el rozložen zbytek evropy. Nevím nakolik je odhadován potenciál ČR co se týče energie z vodních a větrných elektráren.

  • Me spis zajima co bude backupem ( a tim nemyslim baterky na 48h ) pro ty FVE a jak to bude CEPS regulovat ;-)

  • Ale v tom nevidím problém, v létě se ty velké zdroje mohou odstavit. Akorát to tedy nikdy nepůjde zadarmo, jak bychom si představovali, aby elektřina ze sítě stála 2 Kč a vyrobená kilowatthodina na MFVE generovala taky 2 Kč Ten poměr aktuálně byl cca příklad: 3 Kč za odběr versus 0,5 Kč za výrobu Ale jak cena elektřiny půjde nahoru, ten poměr se zlepší: 7 Kč versus 4,5 Kč :-))

  • @@bigsam72 ČEPS to bude regulovat úplně stejně jako dosud prostřednictvím standardních nástrojů, zejména pak služeb výkonové rovnováhy, které má kontrahované s výrobci.

  • O roku 23-25 bude CR propojena se vsemi sousednimi zememi. Toto propojeni bude umoznovat pretok energie prez hranice...pokud nebudem sami schopni akumulovat dost energie,budou to mozna umet sousedi,ale my jim za to budem platit,protoze sme rikali ze to nejde...

 • Poctivě udělané video. Mi nějak vychází - všechny přebytky raději do baterky hybridního auta. O víkendu mě vezl EV taxík, to je ideální kombinace. A pak čekám že bude na dokoupení baterií zavedena nějaká unifikovana sběrnice pro jednoduché rozšíření domácího úložiště a možnost obchodovat naburze, navíc to decentralizuje dodávky, tak uvidíme co budoucnost přinese.

  • Na přebytky od prosince zapomeňte. To bude trvat až do února. Výroba v tyto měsíce nula nula nic. A pokud výroba nula, tak o nějakém vyrovnání špiček nemůže být ani náznakem řeč.

 • To s virtuální baterii nějak nesedí. 3kc za kW tarif, tak buď si koupím svoje přebytky z léta za 1.5kc kW, tedy pouze za distribuci, nebo budu kupovat od ČEZ za 3kc kW. Pořád budu TC krmit za polovic, ne?

  • Jde o to, že v produktu virtuální baterie máte silovku za 2Kč plus cenu regulované složky, která vychází někomu na 1,5Kč nebo 2Kč. A energie našetřenou v létě si skutečně může zpět nakoupit jen za cenu silovky, tedy vlastně za polovic. Jenomže jiné produkty, bez služby virtuální baterie, mají silovku třeba jen za 1Kč nebo 1,6Kč. Pokud tedy spotřebujete energie mnohem více, než kolik jste schopen si přes léto naspořit, tak je lepší zvolit si právě tento produkt. A tom je to video - že je potřeba porovnat obě nabídky komplexně, tedy kolik člověk skutečně zaplatí, při svém odběru, celkem za rok. PS: V současné době 12/2021 už nikdo silovku za 1-2Kč novým zákazníkům nenabízí. O tom je druhé video, které jsme vydali nedávno.

 • Dory den, v prispevku ste uviedli graf mesacnej vyroby z 10kWp FVE. Chcel by som sa opytat ci je to realne vyratany priemer z dat (za rozdielne casti CR, orientacie panelov), alebo len odhad. Vopred Dakujem

  • Pokud máte na mysli graf v čase 5:00 tak to jsou průměry výroby v ČR za posledních 15 let. Pro konkrétní místo můžete podobný graf získat pomocí nástroje PVGIS.

  • re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

 • Poznámka k tomu přebytku elektřiny od FVE. Podle informace, kterou (neověřeně) mám do dvou let budou všichni starší dodavatelé elektřiny (FVE) donuceni k instalaci dálkového řízení fotovoltaiky (odpojování od sítě), ti noví to už mají automaticky. Takže se bude topit do panelů?

  • Zatím je to distributor od distributora. 100+ kWp FVE mají dálkové řízení už dávno. Domácí 10kWp FVE to zatím mít nemusí, ale v některých krajích distributoři vyžadují provedení přípravy. Tedy instalaci dalšího relé do HDO přijímače, přivedení signálu a instalaci stykače. FVE se nemusí zcela vypínat, požadováno je pouze to, aby se při dálkovém požadavku odpojila od DS. Pak už záleží na konkrétním provedení dané FVE, jestli dokáže po odpojení DS fungovat i v ostrovním režimu a napájet RD, nebo nikoliv.

  • @@obajer Děkuji za doplnění.

  • @@yorgTube je to přesně tak. Jen já letos rozšiřoval stávající 1f o druhou a odpojovací stykač jsem již dát musel. Nešlo jen o přípravu. 4Q elměr řeší dvoutarif a nově přidané HDO možné odpojení FVE od sítě.

  • @@beny68eos zapomněl jste napsat do jakého distributora, a zda vám to odpojuje dálkově :-)) Já jsem zase viděl, že spadla síť, ale na jedné fázi bylo napětí, zřejmě od souseda co má FVE na střeše :-)

  • @@insidr5552 ČEZ a neměl důvod to odpínat. Ten případ souseda, mám síťovou FVE. tedy po výpadku DS FVE nejede.

 • Obávám se, že v tom výpočtu v excellu ve 24. minutě by se neměl uvažovat stálý plat za jistič. Protože ten jistič se platí jak s virtuální baterií, tak s fyzickou. A s pohledem na současnost se neplatí OZE. Takže ty fixní poplatky se sníží o 12 000 Kč. Pravda sazba za virtuální baterii se zvýšila na 4800 Kč/rok.

  • Proto je tam xls kde si to můžete sám změnit dle aktuální situace na rozdíl od videa poplatné době které je už neměnné :)

  • @@ondrej.bacina Dobrá tedy, zformuluju to trochu jinak. Ten výpočet ve 24. minutě mi nepřijde objektivně udělaný. Ani pro dobu, ve které ten výpočet vzniknul. Jako fixní položku pro zjištění nákladu na uloženou a vybranou 1kwh do a z virtuální baterie, bych nebral těch cca 6000 Kč za pronájem jističe. Protože ten se pronajme, i když budu nebo nebudu mít virtuální baterii.

  • @@sarliksarlik3426 Prosím, zkuste si projít celý popisek pod videem a pak také komentáře ostatních. Přesně na toto téma jsme totiž pod tímto (i pod druhým) videem o VB odpovádali již snad 10x :) Např. zde, cituji: "Odběr energie z virtuální baterie (VB) je z pohledu distribuce, poplatků a daní úplně to samé, jako každý jiný odběr elektřiny. Proto dává smysl do ceny za odběr 1kWh energie poměrově rozpočítat všechny složky ceny, které v rámci roku zaplatíte i jen za to, že vůbec máte připojení k distribuční síti. Včetně poměrné části poplatku za jistič a všeho dalšího. Když to člověk poměrově nerozpočítá, tak si jen lže do kapsy, že má elektřinu z VB za levno. Ve skutečnosti by mu to potom vycházelo tak, že elektřinu z VB by měl jakoby levnou, ale elektřinu nakupovanou z distribuční sítě by měl najednou dražší." Příklad porovnávající celkovou cenu za kWh je použit stejně jen pro to, aby se člověk dokázal zorientovat. Ve skutečnosti je potřeba mezi sebou porovnávat celkové roční náklady na nějaký mix. Například variantu čistě bez FVE, pak variantu normální tarif + FVE a nakonec variantu FVE + tarif s virtuální baterií. Rozhodující je pak celková roční platba. Takto si to může každý porovnat podle návodu, na který je odkaz v popisku pod tímto videem: solarforum.cz/viewtopic.php?p=8436#p8436 Děkujeme za sledování!

 • Dobrý den, chápu tedy správně, že aktuálně nemá moc smysl jít do tarifu virtuální baterie, když např. disponuji FVE 5,52kw s bateriemi 7,1 a celý dům nám frčí na elektřinu s tím, že na topení máme k dispozici ele. kotel 14kw (podlahovka) a zásobník na vodu se spirálou, tzn. velká spotřeba elektřiny jde především v zimě. Dá se toto jednoduše potvrdit, či nikoliv? Díky za případnou odpověď.

  • V době natáčení videa, což byla první polovina roku 2021, byste přechodem na tarif s virtuální baterií jednoznačně tratil.Tam se to ani nemuselo počítat, jelikož ve stavu, kdy silovka stála 1,6Kč za 1kWh byla VB prostě celkově nevýhodná. V současné době, podzim 2022, už to nelze říci takto jednoznačně, ale je potřeba provést výpočet, do kterého se dosadí: - celková roční spotřeba elektřiny (například 15MWh) - přibližné rozdělení spotřeby mezi běžné spotřebiče a topení (například 12MWh topení, 3MWh spotřebiče) - distribuční sazba (např. D57d) - cena za 1kWh silovky vč. DPH z ceníku aktuálního dodavatele (například 5Kč za 1kWh) - velikost FVE (například 5,52kWp + 7,1kWh) Schválně jsem výpočet zkusil se vzorovými hodnotami výše a vychází to tak, že už jen díky FVE se ročně ušetří cca 18 000 Kč. Přechod na VB se v tomto příkladu nevyplatí, roční úspora by totiž po přechodu na tarif s VB paradoxně klesla na cca 4000 Kč. Klíčová je přitom cena za silovku vč DPH, kterou máte aktuálně sjednanou: je-li cena nižší než 6Kč/1kWh, tak s roční spotřebou 15MWh a 5,52kWp bude VB ztrátová. Aby se při roční spotřebě 15MWh VB vyplatila, musíte mít: - buď silovku aktuálně dražší, než 6Kč za 1kWh - nebo FVE o velikosti 9 až 10kWp - případně kombinaci obojího, pak je roční úspora nejvyšší Stačí takto?

 • A jak funguje virtuální baterie v zahraničí? Máte někdo data?

  • Dost často v zahraničí funguje tzv Net-Metering. Tedy platíte nějaký měsíční paušál za elektrickou přípojku, ale vyrobená vs odebraná energie se účtuje saldem. Pokud tedy do sítě pošlete 10kWh a za půl roku 10kWh odeberete zpět, tak zaplatíte jen ten paušál a za energii nula.

 • Super video Ondro diky za nej. Kolik byste doporucili bateriove uloziste k 10kwp na strese cinzovniho domu s trema bytovyma jednotkama ( dve plny studentu co masti v noci videohry) rocni spotrebu odhaduju 8MWh 🤔

  • Správný postup je, nechat situaci na místě zhodnotit "energetickým specialistou", který pak zpracuje projekt, včetně výpočtové části. Pokud bych měl střelit jen pár tipů od boku: 1) K 10kWp se hodí cca 20kWh baterek. S menší baterkou by bylo v létě hodně přebytků přes den, zatímco v noci by Vám energie pravidelně chyběla a baterka by trpěla. 2) Dávat k 10kWp více než 20kWh už nemá moc smysl, protože v prosinci a lednu už by panely větší baterku nezvládaly dobíjet. Obzvláště souběžně s AC spotřebou. 3) Rozhodně se vyplatí nacpat všechny letní, jarní i podzimní přebytky energie do ohřevu teplé užitkové vody. K tomu se používá inteligentní řízení GreenBono, WattRouter či podobné. Nahřívat lze jak klasický bojler, tak i akumulační nádrž. 4) 10kWp panelů na tento objekt určitě nebude stačit. Pokud to střecha umožňuje a máte IČO, pak bych volil cestu získání licence od ERÚ a na střechu dal panelů co se vejde. I na licencované FVE můžete získat dotační podporu (ale jinou než NZÚ). 5) Určitě by se hodil silnější střídač, než klasický 10kW hybrid. Obzvláště, pokud jsou v činžáku klimatizace, nebo se občas v některém bytě vaří na indukci. Je totiž škoda, když máte plnou baterku, do panelů pere slunce a vy zároveň dokupujete energii z DS, protože střídač má omezený výkon. Držím palce :)

  • @@obajer 1/ naprosty souhlas 2/ naprosty souhlas 3/ mam novy bojler z Drazic pocitam s odporovou spiralou 4/ ico bude slozak 🥺 nicmene strecha pod mirnym sklonem. Barak je 96m2 nevim kolik m2 zabiraji panely na 10kwp 5/ klimatiza nejsou v planu ale varime na indukci vsechny byty 🙄. Diky za konzultaci zacinam ted vybehavat stavebni povoleni na pudni byt a strechu realizaci vidim 2023

  • @@honza5592 Pokud jde o tu plochu, tak 10kWp výkonu v poměrně běžných panelech 400-450Wp je cca 23 panelů. Tyhle panely už mívají rozměr téměř 2x1m, takže zabraná plocha bude cca 46m2. Jestli máte k dispozici 96m2 střechy s dobrou orientací, bez komínů, stožárů, stínů, tak se Vám tam v pohodě vejde 20kWp.

 • Ondro, nevím čím to je, ale mám na NTB volume na max, v prohlížeči totéž, ale stejně je vám špatně rozumět, protože je to potichu. S jinýmividei ani autory problém není. Šlo by to nahrávat hlasitěji prosím? Zltumit jde vždycky, ale zesílit nad max jaksi ne. Děkuju.

  • Já mám zvuk OK. Oba aktéři jsou stejně dobře slyšet.

  • @@SasynKamil Pravda je, že můj mikrofon byl trochu přebuzenej a s ozvěnou, ale hlasitost by opravdu měla být v normě.

  • Taky mám zvuk ok.

 • Co je to za FVE v čase 5:00? Nějaká teoretická nebo opravdu někde v ČR stojí?

  • Je to grafický výstup ze statistického nástroje PVGIS pro 10kWp ongrid/hybrid FVE v ČR. Orientace panelů na jih, sklon střechy 38°. Ta čísla opravdu sedí, dokonce je v nich již započteno 14% ztrát konverzemi. Jinými slovy, 10kWp FVE vyrobí v prosinci i lednu průměrně 10kWh energie. Někdy víc, někdy míň, ale někdy taky týden nula. To je zrádnost "měsíčního průměru".

  • PVGIS k vyzkoušení zde: re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en

  • @@obajer Hodnoty za zimní měsíce mě překvapily. Bohužel to celé stojí a padá na ceně baterií.

  • @@SasynKamil Přesně tak :/

 • Dobrý den pane co kombinace s generátorem (třeba naftových nebo benzínovím) díky

  • Když stojí benzin 40+/l ? Hmm zajímavá myšlenka.

  • Kombinace FVE + elektrocentrála se občas používá, myslím že jsme něco k tomu říkali ve videích číslo 2 a 4 v playlistu zde: cs-tv.org/tv/video-9nkCFEfZQQY.html Každopádně, když je generátor dobrý a běží v optimálních otáčkách, tak tuším na 1kWh vyrobené energie spotřebuje 0,6L benzínu. (U nafty to bude jinak.) Tudíž, i při dnešních cenách elektřiny (rok 2022) nedává dlouhodobé použití generátoru moc ekonomický smysl, protože 1kWh by vycházela jen v palivu na cca 20 Kč. Plus náklady na servis a pořízení. Používá se ale jako záchrana, pár týdnů v roce, aby si člověk mohl dobít baterky, pokud na pozemku vůbec nemá přípojku elektřiny, ale opravdu jen solární panely a baterky. PS: V arabských zemích, se ale běžně provozují velké "dieslové elektrárny" místo elektráren uhelných, protože tam mají ropu levnou a ekonomika jim vychází v pohodě.

 • Dnes kdy se ta silovka dostává k 4 a 5 Kč za kWh a její podíl na celkové ceně energie je už podstatně vyšší, tak to zřejmě bude vycházet lépe.

  • Ano, pri vysoke cene silovky to zacina davat smysl. Na topeni to ale porad moc neni, kvuli tomu limitu max 10kWp FVE. S tim se da na zimu ulozit tak 5MWh, coz ve starem baraku nebude na topeni stacit. Muselo by se jeste zkombinovat s TC, nebo mit dum hodne usporny.

  • @@obajer to bych od toho ani nečekal i když teď už schvalují nebo schválili až 20kWp.

  • @@JiriNovacek ano, schvaleno bylo az 50kWp bez licence. Ale to je masakr. Jak z hlediska velikosti potrebne plochy, tak z hlediska porizovaci ceny.

 • 👏👏👏 to jako že tleskám. Řešim teď s ČEZ virtuální baterii, už jsem si ji zřídil 😞 A štve mě na tom ještě jedna věc - zatím to vypadá, že nedostanu ani možnost nahlížet průběžně na stav mojí VB. Tuto službu neposkytují. Jen 1x ročně ve vyúčtování. Takže jim celý rok něco posíláš a průběžnou evidenci, takže jakoukoliv kontrolu, nemáš. Jen spoléháš, že ti to počítají správně, nahlédnout tě nenechají. Divný ne?

  • Nevěšel bych hlavu, ve spoustě případů virtuální baterie pořád vychází ekonomicky dobře. Ikdyž teď třeba zdražili pravidelnou platbu na cca 400 Kč měsíčně, což už za rok člověka pěkných pár tisíc. Průběžný stav vyrobené energie, tedy toho co člověk poslal do VB, si lze kontrolovat pomocí "ČEZ Distribuce Portáln Naměřených Dat". Registrace zde: dip.cezdistribuce.cz

 • Nemůžete počítat platbu za jistič do distribuce, platbu za jistič musíte platit tak, jako tak. Ať s batekama nebo bez baterek a s virtuální. Teď je a bude zrušený příspěvek OZE a při těch 10MWh za rok se dostane cena k 95 haléřům a to je nižší cena než fyzická baterka

  • Prosím, zkuste si projít celý popisek pod videem a pak také komentáře ostatních. Přesně na toto téma jsme totiž pod tímto (i pod druhým) videem o VB odpovádali již snad 10x :) Např. zde, cituji: "Odběr energie z virtuální baterie (VB) je z pohledu distribuce, poplatků a daní úplně to samé, jako každý jiný odběr elektřiny. Proto dává smysl do ceny za odběr 1kWh energie poměrově rozpočítat všechny složky ceny, které v rámci roku zaplatíte i jen za to, že vůbec máte připojení k distribuční síti. Včetně poměrné části poplatku za jistič a všeho dalšího. Když to člověk poměrově nerozpočítá, tak si jen lže do kapsy, že má elektřinu z VB za levno. Ve skutečnosti by mu to potom vycházelo tak, že elektřinu z VB by měl jakoby levnou, ale elektřinu nakupovanou z distribuční sítě by měl najednou dražší." Příklad porovnávající celkovou cenu za kWh je použit stejně jen pro to, aby se člověk dokázal zorientovat. Ve skutečnosti je potřeba mezi sebou porovnávat celkové roční náklady na nějaký mix. Například variantu čistě bez FVE, pak variantu normální tarif + FVE a nakonec variantu FVE + tarif s virtuální baterií. Rozhodující je pak celková roční platba. Takto si to může každý porovnat podle návodu, na který je odkaz v popisku pod tímto videem: solarforum.cz/viewtopic.php?p=8436#p8436 Děkujeme za sledování! PS: Ano, odpuštění POZE je fajn :)

  • @@obajer Celková roční platba souhlasím. A v každé té platbě bude položka "platba za jistič" naprosto stejná, proto je možné ji vypustit. Příklad z jiného soudku: do ceny dovolené nezapočítáváme jídlo, resp. započítáváme pouze rozdíl o kolik jídlo stojí více, než by stálo doma. Protože doma taky jíme. A tedy bychom jídlo projedli i doma a je nerelevantní počítat tak jídlo do ceny dovolené. To samé s jističem

 • Také v tom výpočtu fyzické baterie není započtená dotace na FVE, protože bez dotací to skoro nikdo nepořizuje.

  • Pľˇlo

  • Já mám hybrida bez dotace...chtěl jsem specifický systém a nechtěl jsem dotaci, protože to budu průběžně měnit :-)

  • Ano, šlo by tam započítat dotaci, ale nechtěl jsem to příliš komplikovat. Už tak jsem se do toho strašně zamotal. Každopádně, pokud byste chtěl zohlednit dotaci NZÚ, tak ta se dává na maximálně 50% nákladů. Tudíž baterii byste "nakoupil" za polovic a každá uložená kWh by Vás tak vyšla na cca 83 haléřů, místo 1,66 Kč. Na druhou stranu, dotované FVE věšinou bývají krutě předražené. Takže když to pak člověk propočítá, tak zjistí, že za komponenty vlastně zaplatil plnou cenu a dotace mu pokryla jen práci a marži montážní firmy :/

  • @@obajer Ondřeji, neměla by se do ceny za kWh z baterie započítat i ztráta energie při nabíjení, cca 10% určitě a také omezené využití kapacity baterie, kdy se reálně (jak sám uvádíte) využivá např, jen mezi 100 - 20 % kapacity nabití?

  • @@marekmlcoch1034 Ano, nějaké ztráty tam jsou vždy, započítat by se daly. A takových věcí je tam více. Omezené využití kapacity baterie (vybíjení v rozsahu jen 100-20%) naopak není třeba započítávat, protože jako jeden cyklus se z hlediska životnosti bere jedno nabití+vybití nominální kapacity. Pokud tedy například cyklujete baterii v rozsahu (100-50%) tak vždy natočíte jen poloviční cyklus. Pokud bychom chtěli být objektivní, tak bysme ten výpočet museli udělat mnohem zodpovědněji, ale také složitěji. Na tom příkladu s fyzickou baterií jsme chtěli hlavně ukázat, že jak fyzická, tak virtuální baterie má svou "cenu" a že ani jedna z nich není zadarmo. Myslím, že ve skutečnosti se jejich ceny obecně ani porovnat nedají, je tam totiž hrozně moc vstupních veličin, které se mění podle situace. Přesně jako třeba ten poplatek za příkon, který se ještě liší podle toho, jestli má člověk distribuční sazbu D01d, D46d nebo jinou atd. Navíc, ikdyž má VB občas trošku vyšší cenu za kWh, tak její obrovskou výhodou je téměř neomezená kapacita, umožňující sezonní ukládání energie. Pokud by se v té samé kapacitě pořídila fyzická baterie, tak pro jednoho člověka u ní bude vycházet extrémně drahá cena za kWh, protože tu její kapacitu nedokáže nikdy "vycyklovat". Takže je to opravdu neporovnatelné. Hlavní myšlenka tohoto videa byla, ukázat principy jak VB funguje a upozornit, že pokud má někdo tarif s extrémně levnou silovkou, tak se mu přechod na VB nevyplatí. V současné době už takový tarif ale má jen malé procento zákazníků a i jim bude za pár měsíců či rok končit. Když se pak výhodnost VB porovná se současnými cenami elektřiny, tak už najednou vychází dobře pro mnohem větší množství zákazníků, než tomu bylo před půl rokem. Ale o tom je to další video u Tesláčka v playlistu "Fotovoltaika". PS: Otázkou je, co bude za dalšího půl roku. Parametry produktů nabízejících VB se můžou změnit, stejně tak jako se můžou změnit ceny silovky a jak jsme se přesvědčili, tak ani smlouvy na fixovanou cenu silovky nejsou ve skutečnosti víc, než cár papíru :(

 • Vzhledem k cenové rovoluci na energetickém trhu by se informace o výběru dodavatele s “levnou energií” daly popsat slovy: není nic staršího než včerejší noviny. Kdo nemá zafixováno, tak má cenu silové ele minimálně 2x vyšší než je prezentováno, ekonomika věci je pak úplně jiná, stejně jako některé závěry ve videu. Doporučuji přepočítat, možná by bylo fajn udělat 5min update video. ps: ČEZ tarif pro soláry je smlouva na 3 roky, což je otázkou, zda se při současných cenách vyplatí či nevyplatí… díky za video

  • Máte naprostou pravdu. Navíc se bohužel se ukázalo, že v současné situaci zaplakal i ten, kdo zafixováno měl :( Update jsme před pár týdny natočili - mrkněte se k Tesláčkovi na kanál do playlistu Fotovoltaika, je to jedno z posledních videí tam. Díky!

 • Předem děkuji za Vaše video a tvorbu na youtube ohledně fotovoltaniky. Měl bych otázku ohledně virtuální baterie, zdali by se mi vyplatila. Mám FVE 8kwp a fyzickou baterii 10 Kwh, roční spotřebu domu okolo 6 Mwh a tarif D25d. V zimě bych naspořil a odebral pouze 2 až 2,5 Mwh na běžný provoz rodinného domu. Bojler v létě hřeji FVE a v zimě kotlem. Topení mám řešené kotel Viadrus automat (vlastní přestavba ) hořák ling ( eko hrášek, peletky, obilí atd ) , který slouží již 8 rokem bez jediného problému. Děkuji velmi pěkně za odpověď.

  • Je to dynamické. Je třeba si hlídat tarify a hodit to do tabulky co se dával Ondra Bajer

  • Tabulka je k nalezení zde, je potřeba si do ní vložit vlastní hodnoty z ceníku elektřiny: solarforum.cz/viewtopic.php?p=8436#p8436

  • @@ondrej.bacina Velmi pěkně děkuji za tabulku. Zdá se že mně by se virtualní baterie vyplatila na tak malý odběr. Ještě mám otázku .... pokud naspořím do VB příklad 8Mwh a vyberu si v zimě pouze 2 Mwh a zbytek tam nechám, tak za to se platit nic nebude? popřídě jde do vybrat příští další zimu?

 • Zdravím a děkuji za info. Pravděpodobně máte ale ve výpočtu chybu. Do nákladu na provoz virtuální baterie nelze počítat paušální platby za jistič, který byste platili stejně i kdyby jste virtuální baterii vůbec neměli nebo hypoteticky měli přípojku a vůbec nic z ní neodebírali. Po této korekci je náklad na 1 kWh virtuální baterie s 3000 kWh za rok 1,73 kWh, což je na par s fyzickou baterií. Možná i o něco lepší, protože fyzickou baterii musím mít předem a virtuální platím průběžně. Pokud se mýlím, tak prosím o vysvětlení.

  • Ano, na stejnou vec prislo vice lidi - projdete si prosim existujici komentare pod timto videem a hlavne ten prvni - pripichnuty komentar. Diky!

 • Chápu, že do nákladů na virtuálku se počítají náklady za distribuci. Ale moc nechápu, proč se tam daly náklady na jistič, který tam udělaly přes 6 000 Kč. Ty si já počítám do nákladů na to, co si beru z DS. Jistič platím pořád a počítal bych to tam teda jen v tom případě, kdy by ta FVE dokázala pokrýt 100 % spotřeby domu, nikoliv ostrovem, ale právě přes virtuálku.

  • Asi nejpravedlivější by bylo, udělat to tak, že celá regulovaná složka energie v ročním účtu by se rozdělila v poměru čistě nakoupené energie vs energie vybrané z virtuální baterie a dole by to místo jedné ceny za kWh v mixu vypsalo dvě ceny za kWh. Jinou pro čistý dokup a jinou pro energii z VB. On ten jednoduchý XLS jen počítá skutečnou cenu energie v libovolném mixu toho, co bylo čistě nakoupeno ze sítě a toho, co bylo odebráno z virtuální baterie. Předpoklad totiž je, že nějaký mix tam vždycky bude. Právě celková výsledná cena za rok by se pak měla porovnávat s celkovou roční cenou konkurenční nabídky bez VB. A při tomto srování vyjde, že případů, kdy se VB opravdu viditelně vyplatí je pouze minimum. To že to přepočítává i na cenu za kWh v mixu je pouze vedlejší produkt - aby lidé na první pohled viděli, že ani energie z virtuální baterie nebude nikdy zdarma.

 • Nemuzeme lezt zelenym solarnim baronum do zeli , to by tak hralo si vydelavat jako oni :)

 • Ne, viděl jsem, že lze přemýšlet jinak. Další systém, tepelné čerpadlo. Pohodí se do výkopu topný kabel vedle měděné trubky a ohřívám si svojí všemi přebytky hlínu na zimu a ukazuju režimu doslova fakačku. To je ten akumulátor, kam se hrabe virtuální baterie. Uvítal bych video, kde se potká letní přebytek, verzus nabíjení svého měděného kolektoru pro tepelné čerpadlo na zimu.

  • To jako že tam to teplo počká od srpna do prosince až února?

 • Další věc, nejde porovnávat cenu KWh z virtuálky a fyzické baterky. K čemu bude fyzická baterka s levnou kWh v zimě? Kluci :-) Každá má jiný účel přeci. A jak říkám, mě letos fyzická baterka přinesla 5000,- Kč. To jsou přesně ty pěníze co bych zaplatil za distribuci a ostatní poplatyk z virtuálky, kdybch tam poslal 1,6 MWh co jsem z baterky vydoloval za rok. Souhlasím ale s tím, pokud chce někdo backup a padá mu domá DS, OK. Ale jinak ? baterku za 150K co přinese 5K ročně? Jasně, produkt může zkončit. O tom žádná.

  • toto je pravda. uspora fyzicke baterky je uspora distribucnich poplatku k energii ktere prosly fizyckou baterii.

 • Ja mam takovy mensi dotaz. Proc pocitate jistice, pokud chcete byt pripojeni k siti, tak je platit budete vzdy. Dalsi vec je, ze CEZ uvadi, ze se plati jen distribuce coz je jen 0,3 kc za 1KWh

  • 1) ČEZ schválně mlží. Při odběru z virtuální baterie platíte celou regulovanou složku, včetně daní a všech dalších poplatků. Velký poplatek je zejména POZE a dělá cca 600Kč za 1MWh. Jediné, co máte při zpětném odběru z virtuální baterie opravdu zdarma je cena silové energie. 2) Odběr energie z virtuální baterie je z pohledu distribuce, poplatků a daní úplně to samé, jako každý jiný odběr elektřiny. Proto dává smysl do ceny za odběr 1kWh energie poměrově rozpočítat všechny složky ceny, které v rámci roku zaplatíte za to, že elektřinu máte a odebíráte. Včetně poměrné části poplatku za jistič a všeho dalšího. Když to člověk poměrově nerozpočítá, tak si jen lže do kapsy, že má elektřinu za levno. Ve skutečnosti by mu to potom vycházelo tak, že elektřinu z virtuální baterie by měl jakoby levnou, ale elektřinu odebíranou z distribuční sítě by měl najednou dražší. (Snad jsem to popsal srozumitelně) 3) Nejjasnějším indikátorem možné úspory je, spočítat si, kolik ročně zaplatím, pokud si vezmu produkt s virtuální baterií, uložím/odeberu třeba 3MWh a tuto roční platbu pak porovnat s klasickým produktem, kde bych musel koupit to samé množství elektřiny, včetně těch 3MWh. Před půl rokem to cenově nevycházelo vůbec: elektřina od Armexu, Bohemie, Kolibříka byla tak levná, že pokud člověk potřeboval třeba 20MWh ročně, tak se mu vůbec nevyplácelo přecházet na virtuální baterii od ČEZu, protože v součtu by zaplatil za rok víc. V současné době je to úplně jinak - levnou elektřinu již nikdo nenabízí, takže tarif s virtuální baterií dokáže téměř každému ušetřit několik tisícovek ročně. Pokud byste si to chtěl zkusmo propočítat, použijte některý z excelových souborů zde: solarforum.cz/viewtopic.php?p=2834#p2834

  • @@frantisekmanak90 Dejte vědět jak jste dopadl, určitě to bude zajímat nejen mne ale i další uživatele. V současné době (pokud nemáte starý tarif s dobrým fixem) tak už se VB vyplatí. Sice to nešetří tolik, kolik si člověk představí na první pohled, ale 3-5 tisíc ročně ušetřit můžete. (Před půl rokem byla pro většinu lidí úspora jen cca 500 Kč, 3 tisíce jen u těch co to dokázali maximálně optimalizovat.).

 • Jako v nemecku ma solar kazdej druhej barak. V Berline nepostavis novej dum bez solaru. U nas v cr taky vpodstate nepostavis bez solaru kdyz chces dotace. Myslim, ze ta doba rozhodne neni dekady daleko.

  • Máte pravdu - v zahraničí FVE frčí mnohem více. U nás je to tak, že energetické požadavky na nové budovy budovy jsou přísné a menší FVE je poměrně snadný způsob, jak je splnit. Otázka je, jestli ty FVE budou opravdu přínosné, nebo to bude spíše "potěmkin", aby budova spadala do určené energetické třídy a stavebník mohl získat státní podporu. No, uvidíme :) Myslím, že u starších domků, paneláků a bytovek bude rozšíření FVE na 50% trvat opravdu ještě pár dekád. Tak, jak se budou střídat generace majitelů a správců těchto nemovitostí, jak se budou provádět rekonstrukce, atd. Ale nakonec je to dobře: aspoň se mezitím vystřídají i generace plánovačů, energetiků a úředníků, takže se postupně povede zavést nějaký systém řízení distribuovaných zdrojů tak, aby jejich provozem naše elektrická soustava netrpěla. Bohužel, ikdyž budeme mít zdrojů více, běžným lidem to elektřinu nezlevní, spíše naopak.

 • Krásné video, nejen toto, ale i ostatní díly. Díky! Měl bych zde jednu poznámku, nebo dotaz, jestli uvažuji správně. Při výpočtu ceny za 1 kWh využité z virtuální baterie by dle mého názoru nemělo být počítáno s paušály, které stejně platíme i bez využití virtuální baterie. Proč by např paušální cena za jistič měla prodražovat 1 kWh z virtuální baterie? To pak celý výpočet hodně posouvá.

  • Mrkněte se do připíchnutého komentáře u tohoto videa, tam popisuji proč je dobré poměrně rozpočítat i fixní platby a jak si doopravdy spočítat výhodnost VB. Ten komentář by měl být u vide úplně nahoře. Díky :)

  • @@obajer díky za odpověď! Za určitých okolností souhlasím. Ale ve videu jdou fixní poplatky k tíži VB celé. A to i takové, které musíme platit i bez využití VB. Proto mi to úplně nedává smysl.

  • @@jirivrzal Souhlasím s vámi. Pokud je uživatel napojen na distribuční síť, tak ty poplatky za jistič zaplatí i kdyby neodebral nic. Takže je to o úhlu pohledu, zda tuto částku připočítat.

 • Ahoj. Poprosím o vysvětlení - na začátku bylo uvedeno že elektřinu kterou si vyrobím a spotřebuji , tak mě vlastně stojí 1,6 kč/KW v čemž je zohledněna cena "zařízení". Ale na konci, se uvádělo, že cena elektřiny kterou beru z "virtuální baterie" je od 1,78 kč/kW - Ale výroba té energie, kterou jsem poslal do "virtuálu" mě v podstatě také stála 1,6 kč/kW. I když neprošla přes baterku . tak mě ve finále vyjde cena 3,48 kč/kW. Vysvětlí mi to někdo prosím? Děkuji

  • Cena 1,6 kč/KW je cena baterie vs její životnost, to tedy znamená že je lepší energii vyrobit a spotřebovat. Ne jí za cenu 1,78Kč/KW + ( pouze ten ideální případ ) zakoupit od distributora a spotřebovat. Pokud si vyrobil energii ( solár ) a poslal distributorovi, nejde přes baterii a tím se logicky její cena napočítá. Tak to alepsoň chápu já z toho videa.

  • @@sedoch1 Já to pochopil tak že to je cena rozpočtená za celý systém, soláry i s baterií pro 10kWp.

  • Těch 1,6Kč za kWh je pouze to, kolik Vás stojí uložit si již vyrobenou energii do fyzické baterie a později si ji vybrat. Náklady na samotnou výrobu energie (panely, střídač, konstrukce, elektromateriál, montážní práce) stojí samostatně. Každé uložení a výber energie z fyzické baterie představuje maličký kousek jednoho cyklu. Těchto cyklů baterie zvládne za svůj život jen omezené množství. Zde uvažujeme chemii LiFePO4, která zvládne cyklů 6 000 a při kapacitě 10kWh stojí cca 100 000 Kč. Takže 100 000 Kč pořizovací cena / (6000 cyklů * 10kWh kapacity) = 100 000 / 60 000 = 1,66Kč za kWh. Pokud tedy enegii uložíte do své vlastní baterie a následně vyberete, stojí Vás 1,66Kč za kWh. Pokud energii místo toho pošlete do "virtuální baterie" a později si ji vyberete, bude Vás v nejlepším případě stát 1,78Kč za kWh, ale většinou to v praxi vyjde ještě o trochu více.

  • @@miroslavbele7568 Co se týče samotné ceny za výrobu energie ve FVE, tak velmi jednoduchý příklad může vypadat takto: 10kWp ongrid FVE (tedy bez baterie), s potenciálem vyrobit 10MWh energie ročně. Pořizovací cena takové FVE může být cca 150 000 Kč. Při životnosti 15 let je to 150 000 Kč lomeno (10 000 Kwh * 15 let) = 150 000 / 150 000 = 1 Kč/kWh. - Ta elektřina, kterou si takto vyrobíte a hned spotřebujete Vás tedy bude stát jen 1Kč / kWh. - Naopak elektřina, kterou si takto vyrobíte, ale poté uložíte do baterie, a nakonec spotřebujete, Vás bude stát 1Kč výroba + 1,66Kč uložení = 2,66Kč / kWh.

  • @@obajer Děkuji za vysvětlení

 • Fajn video, jen byste mohli upřesnit, že se měsíční platby budou platit, a to ať už virtuální baterii využíváte, nebo ne. Nevynásobí se měsíční poplatky 2x když si zřídíte VB, ale zůstanou stejné (až na poplatek za využívání VB, který ale není nic hrozného). Pokud tedy měsíční platby odstraníte (protože je prostě už platíte, a nemůže za ně virtuální baterie), dostanete se na trochu hezčí čísla, a hlavně, pak je už jedno jestli si uložím 1MWh nebo víc. Můj názor tedy zní: VB se vyplatí vždy a všem. Jestli ale existuje způsob, jak se vyhnout měsíčním poplatkům, rád se přiučím. Jen chci podotknout, že odpojovat od sítě se nechystám 😁. Vždy bude většina domácností potřebovat nějakou tu šťávu z venku. 😊

  • V době natáčení videa se VB opravdu vyplatila jen úzkému okruhu uživatelů. Byla tam velmi špatná cena za silovku, oproti tomu, co šlo získat jinde. V současné době se VB vyplatí téměř každému, neboť nově nelze dobrou cenu na silovku získat. Pokud byste si to chtěl spočítat pro svůj případ, tak stačí zadat vlastní vstupy do XLS zde: solarforum.cz/viewtopic.php?p=8436#p8436

  • Měsíčních poplatků se dá zbavit velmi lehce :D Stačí si pořídit FVE s bateriemi, natáhnout si prodlužku od souseda a dohodnout se, že mu budu platit jen spotřebovanou silovku a variabilní náklady. Měsíční poplatky by přece platil tak jako tak, tudíž by mu to nemělo vadit ;)

  • presne, suhlasim ! prifazovany som tak ci tak a poplatky musim platit pre klasicku el. ktoru odoberam, virtualnej baterie sa uz netykaju.

  • ​přesně tak 👍

 • Nevím, jestli to tady na fóru někdo už nepsal, ale přeci ty stálé platby budu platit i když nebudu mít tarif virtuální baterie, protože připojen do sítě budu i když budu mít klasické baterie...

  • Psal :) Nejde o to, porovnávat mezi sebou cenu VB a FyzB. Přepočet na Kč za kWh je tam uveden jen proto, aby si člověk uvědomil, že i elektřina z VB má svoji cenu za kWh. Kopíruji sem: Odběr energie z virtuální baterie (VB) je z pohledu distribuce, poplatků a daní úplně to samé, jako každý jiný odběr elektřiny. Proto dává smysl do ceny za odběr 1kWh energie poměrově rozpočítat všechny složky ceny, které v rámci roku zaplatíte i jen za to, že vůbec máte připojení k distribuční síti. Včetně poměrné části poplatku za jistič a všeho dalšího. Když to člověk poměrově nerozpočítá, tak si jen lže do kapsy, že má elektřinu z VB za levno. Ve skutečnosti by mu to potom vycházelo tak, že elektřinu z VB by měl jakoby levnou, ale elektřinu nakupovanou z distribuční sítě by měl najednou dražší.

 • Well, stačilo by uvolnit "patenty" na volnou energii à la Nikola Tesla... ale to si ještě asi chvilku počkáme... 😉

 • Mně, po zvážení všech pro a proti vychází, že nemá smysl připojovat svou FVE k síti. A dokonce si myslím, že tohle je ze strany státu záměr, což mimochodem potvrzuje nutná byrokracie i podmínky distributorů - např. rovnoměrné zatížení fází. Když použiju všechny schválené komponenty, které tomu vyhovují ( pochopitelně že jsou dražší a navíc je musí namontovat schválená firma, která si za to všechno nechá získanou dotaci), přestává být návratnost zajímavá (pro mě to znamená více než 10 let ... s ohledem na životnost hybrid. měniče atd.).Virtuální baterie začne dávat praktický (ne jen marketinkový) smysl až odpadnou poplatky za OZE a distribuci (si myslím). Doufám, že se s tím v novém zákoně počítalo :)

  • 1) záměr ze strany státu? Na základě čeho si to myslíte? Tak jistě, stát má OBECNĚ zájem na vyšších cenách, protože z vyšších cen se generují vyšší daně ;-)) Ale nic víc bych v tom nehledal. 2) odpadnou poplatky za distribuci? Takže vy byste chtěl používat dráty distributora zadarmo? :-) Volil jste piráty? ;-) Podle mě smysl připojovat k síti začne být, až se současné burzovní ceny elektřiny ustálí anebo ještě navýší a budou to současně výkupní ceny :-) Včera ve špičce třeba 6 Kč za kilowatthodinu :-)

  • Asi to není úplně tak, že by za vše mohl "stát" a ten chaos, který tu v podpoře/nepodpoře máme, že by někdo centrálně řídil. Vstupuje do toho celá množina subjektů, z nichž každý má zcela jinou motivaci a hájí vlastní zájmy. Tím mám na mysli výběrčí daní, výrobce elektřiny, ekofanatiky, distributory elektřiny, ČEPS, ERÚ, překupníky, majitele dolů, zahraniční lobbysty.... Takže ať občan šlápne kamkoliv, vždy si nabije nos, byť si možná nějakou chvíli myslí, že na systém vyzrál. A samozřejmě, ve výsledku nemáme ani ekologii, ani nízké životní náklady, ani energetickou nezávislost...prostě klasika. Kompletní odstranění poplatků za distribuci by nebylo fér, protože ČEPS a distributoři mají obrovské náklady s udržením sítě v chodu. A stejně by nám to sebrali někde jinde. Co by ale smysl dávalo, je částečný net-metering tam, kde Váš přebytek energie obratem spotřebuje soused o barák dál. Zde je však problém v tom, že evropská i česká energetika je navržena jako centralizovaná. Na jedné straně sítě soustřeďuje výrobu, na druhé straně pak velké i malé spotřebitele. Abychom mohli snížit náklady na distribuci energie, museli bychom postupně přejít na energetiku decentralizovanou, kde se počítá s tím, že spotřeba i výroba se může odehrávat v kterékoliv části sítě. Taková situace ale pro nikoho z velkých hráčů není komfortní, protože pro ně znamená více starostí za méně peněz.

  • @@obajer Částečný net-metering tam či onde - a kdo bude vyhlašovat takové zóny ?? Prostě sci-fi, anebo výrobce a distributor má snad zájem o mFVE? Myslím že moc ne, pro něj je levnější dát větší trafa na vesnici, než se mazat s mini solárníky… Ti jsou pro něj jen komplikace navíc. Takže každý takový chytrák si už roky může založit se sousedem decentralizovanou síť a tam si můžou Net meterovat do zblbnutí… Až bude průměrná MWh stát 10.000 Kč, tak to možná, ekonomicky bude dávat smysl, ale spíše ne :-) Ps: Číňani měli na zásuvce kWh za 0,2 Kč když my ji měli za 2 Kč (tak rok dozadu). Proti jejich vodním mega elektrárnám nejde konkurovat a existuje komodita, kterou se převádí ta energie po celém světě.

  • @@insidr5552 ad 1) odpověděl jste si sám :) ad 2)Možná jsem to nenapsal dost jasně. Myslel jsem poplatky za distribuci v rámci komunitní/sousedské výroby z vlastní malé FVE. I když popravdě 2,50 za distibuci od "ČEZu" se mi nezdá zrovna málo a nevěřím tomu, že tolik musí stát udržování sítě. Ty sousedské tarify v nějaké formě má půlka Evropy, jen u nás nějak není zájem - tedy ne ze strany spotřebitele, ale distributorů, kteří mají zřejmě velké slovo u Energet. reg. úřadu. Nemíním nějak spekulovat s cenou ve smyslu levný nákup, drahý prodej. Stačí mi elektroměr, který se točí na obě strany :). Mezi námi: když budu brát elektřinu od souseda, nebo mu ji dodávat, neopotřebováváme dráty distributora, naopak - odlehčujeme síť :)

  • @@obajer No, energetickou politiku by měl dělat stát. A pokud nechce jen kecat o zvýšení podílu OZE, měl by vzít v úvahu, že je tu dost velký potenciál v podobě mnoha a mnoha střech, nejen na soukromých objektech. A měl by maximálně zjednodušit podmínky (byrokracii) pro výstavbu i připojení FVE.

 • Super video. A ja naiva si myslel ze si v lete hezky kwh nasetrim do virtualni baterie a v zime hezky vezmu zpet :-) Bylo mi to sice divny ale ted uz vim proc . P.S. ta excel tabulka by byla ke stazeni ? Dekuji

  • Ano, mrknete na www.solarforum.cz do vlakna "komu se hodi virtualni baterie" ;)

  • @@obajer uz jsem neco prochazel ale nebylo tolik casu ale zapracuji na tom. Jen by me jeste zajimalo zdali by se nedal udelat nejaky dil nebo jen kratke video kde byste ukazali nejaky modelovy pripad fotovoltaiky i cenami komponent. Sice jste se obcas o necem zminily ale tohle by mne hodne zajimalo a jiste bych nebyl sam. Preed mdekuji

 • Takže ve videu se porovnává případ ostrovního provozu a provozu na virtuální baterií chápu to správně? Ostrovní provoz ale provozuje málo kdo, řekl bych že více než 90% jede v hybridním režimu, pak ale nedává smysl do nákladů na virtuální baterií počítat poplatek za jistič, který platím tak nebo tak.

  • Mrknete do starsich komentaru zde pod videem, duvod proc (urcitym zpusobem) zapocitat do ceny kWh i poplatek za jistic tam vysvetlujeme. Diky!

  • Jeste k tomu porovnavani - VB a ostrov se porovnat neda (ostrov je u nas ekonomicka sebevrazda, viz dalsi videa v playlistu Fotovoltaika zde na kanalebTeslacka). Spise nez porovnani jsme chteli jen ukazat, ze jak fyzicka tak i virtualni baterie ma svoji cenu a kWh zadarmo proste nikdy ulozit nejde. Na coz spousta lidi zapomina, protoze netusili, jak vyzvedavani kWh z VB funguje a co pri tom plati. Natocili jsme i videupdate po krachu alternativnich dodavatelu a tam je videt, ze ted uz se VB vyplati mnohem vetsi skupine lidi, nez pred tim. Otazkou je, jak dlouho soucasne vyhodne podminky VB od CEZu vydrzi.

 • Potom ked tych 6000 cyklov zivotnosti vynasobim rozdielom medzi cenou za kwh z baterky a z kwh od dystributora dostanem kolko mi ta baterka usetri korun za jej zivotnost ,alebo tych 6000 cyklov nieje zivotnost ,ale len udaj za aku dobu klesne jej vykon a zivotnost bude dalsich XF tisic cyklov? Respektive ako sa dopracujem k vypoctu navratnosti ?

  • Musíte tam započítat ještě i kapacitu baterie. Pokud vynásobíte využitelnou kapacitu baterie počtem cyklů (např. těch 6000) a rozdílem ceny mezi kWh z DS a kWh z této vlastní baterie, tak výsledkem je, "kolik peněz Vám baterie dokáže ušetřit za dobu své životnosti". Například: baterie 10kWh, s cenou 100 000 Kč, využitelná kapacita 80%, 6000 cyklů, a rozdíl ceny mezi kWh čistě nakoupené z DS a kWh z této baterie mi vychází na 2Kč. 10kWh *0,8 * 6000 * 2 = 96 000 Kč uspořeno oproti nákupu energie z DS. Takže z DS byste za stejnou dobu nakoupil elektřinu za 196 000 Kč, ale baterka Vás stála jen 100 000 Kč. ROI tedy v tomto případě bude 96%. Ovšem pozor: v reálu ta čísla ROI budou vždy horší a celkový výpočet složitější, protože: - Energie, kterou ukládáte do baterie není zdarma, ale její cena je tvořena rozpočítanými investicemi do zbytku FVE (panely, střídače, atd.) - Bude-li baterie příliš velká, tak se Vám těch 6000 cyklů nemusí podařit vůbec natočit. Pokud by FVE nebo baterie umřela na stáří ještě dřív, než natočíte zamýšlený počet cyklů, tak by ekonomika vůbec nefungovala. - Cena elektřiny se v čase dynamicky mění a všechny tyto výpočty jsou tedy jen projekce, nikoliv realita.

  • Jinak ohledně té životnosti je to tak, že plánovaná životnost baterie opravdu odpovídá počtu cyklů podle výrobce, s tím, že po tomto počtu cyklů má baterie už jen 80 či 70 procent nominální kapacity. A samozřejmě má horší i další parametry, jako vnitřní odpor atd. Přesto můžete v praxi baterii provozovat dále, což ekonomiku investice vylepší. Osobně bych na to ale příliš nespoléhal, protože poměrně často vidíme opačné případy: baterie deklarovaný počet cyklů nezvláne a porouchá se třeba BMS nebo některý z článků. Pokud zafunguje záruka výrobce, dá se to zkousnout. Pokud ne, tak je to jasná ztráta. Někdy jsou tyto poruchy dány vadnou sérií, jindy to bývá třeba nabíjením na příliš vysoké napětí. Kromě cyklů také do životnosti vstupují ještě provozní podmínky, jako velikost nabíjecích/vybíjecích proudů (to jsou ta "céčka", 1C, 2C, atd.). Dále pak provozní teplota a časová životnost. O časové životnosti se říká, že LFP baterky by měly vydržet cca 10 let. Mám ale kolegy, kteří mají LFP články staré 12 let a pořád jim fungují, jen už mají tu menší kapacitu.

  • @@obajer mozno som to prehliadol ,ale boli niekde spomenute typy baterie a ich + a - ? Olovena baterka s 1,6kwh vychadza na cca 180€ , ak by som ich mal niekolko ,tak som na spomenutom 10kwh limite do 1100€ co je 4x menej oproti litiovym. Aj keby som ich oproti zivotnosti litiovych beterii musel vymenit 3x ,tak stale by to bolo lacnejsie riesenie ako litiove.

  • @@deniswolf1213 Nepřehlédnul - video na rozdíly v typech baterií jsme nedělali. Ve zkratce: LiFePO4 baterie mívají například 6000 cyklů při využitelnosti kapacity 90%. Olověné baterie dle typu mívají mnohem méně. Například lead-carbon 2800 cyklů při využitelnosti kapacity 50%. Takže zhruba to pak vychází tak, že olověnou baterii byste měnil 3x, ale k dosažení stejné kapacity (50 vs 90) byste musel koupit téměř 2x větší baterii. Problémem olověných AKU je také jejich nabíjecí křivka, kdy nabití u konce trvá násobně déle než u lithia, baterie se zahřívá a plynuje, což generuje nemalé ztráty. No a nakonec je u olova problém ještě s tím, že jejich kapacita je kalkulována pokud je vybíjena velmi malým proudem, typicky C/20 tedy vybíjíte baterku dvacet hodin. Jakmile se vybíjí rychleji než C/20, tak z olověné baterie uloženou energii nedostanete (viz účinnost Lead-Acid AKU, Peukertova konstanta atd). Long-story short: olověné baterie jsou sice levnější na pořízení ale absolutně se nevyplatí. Jedinou vyjímkou je "nákup" jetých olověných baterek za cenu šrotu. Chcete-li o různých typech baterií slyše více, pak doporčuji: www.solarforum.cz

  • ​@@obajer Dobrý den, děkuji za moc pěkné video. Měl bych ještě dotaz, jak se počítá cyklus životnosti baterie? Kolik je reálně cyklů za 1 den? Jestli to dobře chápu, tak mám počítat, že cca za 10 let budu investovat dalších 100 tis. do baterek? Dále jak hodně vadí zvýšení vnitřního odporu baterií? Sníží kapacitu baterie, nebo zvýší samovybíjení? Předem děkuji za odpověď.

 • Jsem v čase 0:30, slyžím slovo "zoom" a běda vám, jestli to bude blbá kvalita...

 • 27:00 dobrý zvedne se i cena za kilowatthodinu: vždyť se vám ta cena za kilowatthodinu snížila, jak to vysvětlíte???!!

  • Máte pravdu, tady jsem to řekl úplně špatně! Kdykoliv nakoupíte více kWh, tak se přepočtená cena za kWh samozřejmě sníží. To co jsem se snažil vysvětlit je, že jakmile Vám dojdou kWh naspořené ve virtuální baterii a začnete nakupovat kWh ze sítě, tak se zvýší rychlost, kterou stoupá celková roční platba. Dobře by to bylo vidět na grafu. Tato stoupající křivka pak po chvíli protne křivku standardního tarifu od jiného dodavatele a to je přesně ten bod, kdy už virtuální baterie přestává být výhodná. Dává to takto smysl?

  • @@obajer ano ale 95% odběratelů to stejně nemůže nikdy pochopit :-) Většina slyší jen na “dotace” - a jdou do toho jen pro to, že si myslí, že si z dotací polepší na úkor souseda ;-(

  • @@obajer On ten excel je špatně pro vysvětlovaní virtuální baterie. Měl by počítat, kolik je cena té uložené elektřiny, a tu zpětně přepočítat na cenu kolik můžu odebrat ze sítě, než se to zlomí ve prospěch jiného tarifu. Výsledná informace pak není cena, ale údaj v kWh(MWh). Celé by to dalo shrnou do tabulky z uloženou 0, 1, 2, 3 (dotace), až 10MW vs běžný tarif.

  • @@jiricoupek1674 Přesně jak říkáte - lepší by bylo udělat jiný excel, na srovnání dvou tarifů. Mě by se třeba líbilo toto: Jako vstup by se zadala dvě čísla: - celková spotřeba - kolik z té spotřeby jsem schopen realizovat přes virtuální baterku U tarifu s virtuální baterií by výpočet zohlednil úsporu. U normálnáho tarifu by celou spotřebu bral jako čistý odběr. A kdyby se do toho ještě přidalo makro, které by postupně zvyšovalo počty MWh realizované přes virtuální baterii, tak by to mohlo nakreslit dva krásné grafy, ze kterých by byla výhodnost krásně čitelná. Kdyby ste se do něčeho takového chtěl pustit, bylo by to super! Třeba tady: solarforum.cz/viewtopic.php?p=4574#p4574

 • Aby se mohla baterie nabít, musí být slunce. To od počátku prosince nějak pokulhává. Pokude se vše sečte, je to naprostá pitomost a ekonomika je víte kde !!!! Smysl má 2x vyšší výkon FV než je aktuální hodinová spotřeba domácnosti. Žádné akumulátory, nic navíc. A nabíjení elektroauta solárem je pohádka na dobrou noc a to ještě pro malé děti ! A jednou vadná baterka z eketromobilu je pořád vadná . Ani pro barák nebo cokoliv jiného.

  • Děkujeme za názor!

 • 👍

 • 3:06... vy kanci...

 • Nesouhlasím s výpočty při zpětném odběru z VB. Neřeším aktuální cenu energií, ale přepočítám to podle videa 26:40min. Do ceny na výpočet ceny za zpětný odběr z VB bych nezapočítával stálou platbu za jistič, ta se musí platit i kdybych měl fyzické baterii a do sítě posílal menší přetoky, měsíční poplatek za tarif bych počítal, ale jen rozdílnou část proti klasickému tarifu a hned je výsledná cena opoznání menší. Při uložení 3MWh je to 3 988,35kč = 1,33kč/KWh

 • A ceny pre Slovensko?? Zabudli ste povedať vstupnú investíciu do batérie.

  • Zdravím Vás, vstupní investici do fyzické baterie jsme řešili cca v čase 10:25. Konkrétně to, že když se pořizovací cena vydělí počtem cyklů, tak to vychází na cca 1,6Kč za každou uloženou kWh. (Pokud jde o celkové číslo, tak 10kWh nové značkové baterie pro FVE dnes stojí v ČR cca 100-150 tisíc korun. Pokud by si ji člověk stavěl sám, z použitých článků, dostane se klidně i na poloviční náklad.) Pokud jde o virutuální baterii na Slovensku, tak tam je asi nejznámější firma "MAGNA půjčovna elekřiny". V situaci a cenách na SK se ale bohužel nevyznám, tak to nechci moc komentovat. Díky za sledování a mějte se fajn. O.BAJER

 • Rusáci už vyvinuli modulární pulzní jadernou elektrárnu velikosti kontejneru . Je chlazená plynem a při svém provozu vytváří tzv. nové palivo opětně použitelné. Tím by se dalo využit vyhořelé palivo které máme dočasně uskladněné cca po dobu 300 let. Rusáci, co prý jsou tak zaostalí že kradou i toalety ,už provozují zkušebně dvě tyto elektrárny a mají dokonce prototyp velikosti ledničky. Dále pak mají technologii, která dokáže uskladňovat až 7 x větší množství vodíku oproti stávajícím technologiím. Tento vodík se pak přímo spaluje v motoru a nepřevádí se zbytečně se ztrátami přes el. energii.

 • Teda propagovat Bohemia energy v době kdy je týden po krachu je celkem směšný.

  • to video vyšlo před týdnem a věřím že to tak týden před točili. takže tohle ještě chlapci nevěděli

 • Kdo by tuzšil že silovka bude za 8 a více pro nové smlouvy.

 • Nové dotační programy pro soláry podmínku 70% už nemají.

  • Přesně tak. Jelikož jsme natáčeli ještě před uveřejněním nových podmínek, tak jsme tuto informaci dali do videa ve formě textového boxu: cs-tv.org/tv/video-qyxe84ya8lw.html

 • Bolo by vhodné tému aktualizovať vzhľadom na dramatické zmeny ceny silovej elektriny. Škoda, že pán Bayer uviedol v záverčnej poznámke, že VB da absolutne nehodí pre tých, čo kúria elektrinou. Asi uvažoval, že typická ročná spotreba domu s el. kurením silne prekračuje max možnú ročnú výrobu FV tj cca 10 MWh/rok. Ak má dom pod 10 MWh/rok tak práve VB je jedinym riešením s prijateľnou dobou navrátnosti investície do FV pre dom s el. kúrením. Fyzicka batéria je pre dom s el. kúrením nepoužiteĺná. V zime sa totiž nikdy fyz. bateria cez deň nenabije tak aby na druhy den skoro ráno pokryla prekúrenie domu. Ale inak výborné video pre nováčikov vo FV.

  • My jsme udělali aktualizaci a dali k dispozici trubku kam si můžete Zadat aktuální hodnoty. Mění se to pořad.

  • @@ondrej.bacina Ako sa môžem dostať k “trubke”? Naviac neviem čo rozumiete pod trubkou.

  • @@osciepok omg auto opravy udělali jsme další video podívejte se na nej pod nim je ta tabulka

  • Je to přesně jak říkáte - uvažoval jsem, že RD s elektrickým topením bude mít roční spotřebu výrazně vyšší než 10MWh. Pokud má někdo spotřebu menší, tak se mu VB vyplatit může. Jen je potřeba zohlednit všechny položky z ceníků. Například od 9/2022 zdražuje u VB stálá měsíční platba na 424Kč. V normálním tarifu bez VB je přitom stejná položka za 100Kč. Prostě je potřeba si to vždycky spočítat a zohlednit i riziko, že se podmínky mohou časem změnit. Ta zmíněná tabulka, včetně příkladů, je například zde: solarforum.cz/viewtopic.php?p=8436#p8436

  • @@obajer Srdečná vďaka za reakciu. Už som sa zlakol, že som investoval 8,5 k€ do stratenej veci. Ja mám asi atypickú situáciu (ale na SK podľa všetkého nie), Mám drevodom v “A”, bungalov, 120 m2. Kúrim na min 23 deg C odporovými káblami v kombinácii s trochu lepšou 2,5 kW klimatizáciou v reverznom režime (TČ vzduch- vzduch). Mám asi nadštandartné solarne zisky(8m2 okná s orientáciou 50deg). Ročná spotreba za 2011 (včitane cca 1 MWh na nabijania eUp) bola 7,8 MWh. Teraz čakam na zmluvu s distribútorom aby dom mohol legálne spustit FV 9,2 kWp. Som z BB a na SK URSO donútil minulý rok dostribútorov znížiť citelne všetky poplatky súvisiace s distribúciou aby sa zmiernil dopad nárastu ceny silovej elektriny. Ja som mal bez FV ročny náklad 1100 €. Moja kalkulácia je že mi náklad klesne na max 400€., nemal by som zaplatiť ani € za silovú elektrinu. Ja pri kalkulácii vychádzam jedine z návratnosti investície. Tá by mala byť pri cenách 2022 cca 12 rokov. Ale asi to bude menej lebo zastropovana cena 62 €/MWh bude v 2023 platiť len do odberu 4 MWh/rok. Ak si spomeniem v septembri 2024 tak Vám pošlem info aká bola skutočná uspora. Jediné riziko je že môj dodavatel spustí VB až na jeseň a neviem akú “fintu” v zmluve vymyslí aby to bolo výhodne hlavne pre neho. Napr fixný termín zúčtovania VB na konci jesene s nemožnosť čerpať z VB ak tam nemám nasporené. Ešte raz vďaka za Vašu osvetovú činnosť na poli FV. Ja osobne by som ocenil keby sa Vám podarilo nájsť špecialistu na problematiku vplyvu tieňov a použitia oprtimizerov a urobiť s ním video. Na bežných forach sú prevažne “bludy”. Ja sa s tým snažim popasovať ale nie je to jednoduchý problém. Ja vidím hlavny problém v tom že v súčasnosti bežne Half Cut panely s 3 bypass diodámi nazábrania výraznemu zahrievaniu zatieneneho článku. Článok tak môže rýchlo zdegradovať. Napr Canadian Solar deklaruje že ak je članok panelu občas zatienený a celková expozícia tieňom presiahne 200 h slnečneho svitu tak prestáva platiť záruka (nedefinuje však intenzitu ožiarenia). Strata výkonu nie je citeľný problém, bypass diody to slušne riešia.

 • A poslední věc. Prodej za spotovku tedy dle deního trhu. Máme již skoro hotový script, kde dle ceny trhu a predikce osvitu bude PLC rozhodovat, zda uložit doma nebo prodat. Ano tohle je asi z dalších možností, jak v budoucnu zlepšit ekonomiku domu. Problém je spotřeba, kdy někdy prostě nejde říct, ne teď to prostě nepustím protože to zrovna stojí 200e. To jediné mě zatím na to odrazuje a to mám nákup jen 2,5 MWh ročně.

  • Já bych nejraději prodával podle ceny na burze a přikupoval přes druhej elektroměr za cenu ročního průměru ;) To by se občas vyplatilo to i jen protočit tam a zpět :DDD

  • @@obajer Čím se živíme :-) A co na to žena? :-)))

  • @@insidr5552 Vysvětleno v úplně prvním videu se mnou ;)

 • To video je zavádějící. Takto to nelze srovnávat. Virtuální baterie vam pomůže především v létě zbavit se přebytečné energie, kterou přifukujete a nemate kam dávat. Fyzická baterie je v létě během dvou tři hodin nabitá a co potom? Omezit výrobu? To je skoda ne? Budete prát a sušit a klimatizovat jako diví? To taky nejde donekonečna. Tak proto je tu virtuální. Protože to do ni poslete a v zimě vezmete. To je ten princip. Je to energie, kterou byste jinak neměli a kupovali. Takže se musí srovnávat cena koupené elektriny od dodavatele versus cena vaši elektriny od dodavatele. Rozdíl bude samozřejmě v ceně silove / obchodní části. Takže každá MWh kterou nemusim nakupovat a jen si ji vezmu zpátky je levnější MWh. Takže takto. Virtuální baterie se vždy vyplatí

  • Souhlas - FB a VB nelze porovnavat. Kazda resi neco jineho. VB ale pro kazdeho vyhodna neni, napr v soucasnosti je fixni platba za tarif s VB uz pres 400Kc mesicne. Dalsi vysvetleni viz komentare pod timto videem, plus jsme na VB natocili jeste 2. video, najdete u Teslacka v playlistu Fotovoltaika.

 • Borci co udělá když starou baterii zapojíte paraelně s novou? Vnitřní odpor staré by měl přeci vybíjet tu novou.

  • Těch efektů je tam několik. Starší baterka bude mít větší vnitřní odpor a také menší kapacitu. Nabíjecí/vybíjecí proudy tedy potečou více do té novější baterie. Tudíž, ta novější se bude nějakou dobu opotřebovávat rychleji, až se dostane na úroveň té staré. Pak již budou obě pracovat stejně. Dále může docházet k tomu, že starší baterie bude kvůli své nižší kapacitě dříve nabitá a také dříve vybitá. Mají-li baterie chytrou BMS, tak ta měniči oznámí, že již nemá baterku dále nabíjet/vybíjet. Efektivně tedy dojde k tomu, že kapacita nové baterie se "ořízne" podle aktuální kapacity té staré. Pokud se bavíme o moderních lithiových baterkách, tak ve skutečnosti to ale není až takový problém, jako se někdy prodejci snaží tvrdit. Rok stará baterka se má ve FVE jako v bavlnce (narozdíl od všech ostatních případů použití), a pokud byla rozumně nadimenzovaná, tak má natočeno cca 250 cyklů. Z celkové životnosti 6 000 - 10 000 cyklů je to tak málo, že to na parametrech není nijak poznat a chová se stále jako nová (vlastní zkušenost s LFP). Mnohem důležitější je dodržení stejných délek a průřezů kabelů či konektorů, protože tam se ve skutečnosti dá vytvořit řádově větší odpor, než je ten vnitřní v baterce samotné. Pokud se nová baterka přidá po 5ti letech provozu, kdy původní baterka cyklovala každý den 20-100% SoC a dostávala tak na prdel, tak to bude fungovat také, ale je to vyhazování peněz, protože ta nová baterka během chvíle vlastně "zestárne o 5 let". PS: U sériového spojení baterií jsou finální důsledky podobné: kapacita baterie se ořízne podle kapacity nejhoršího článku v sérii, proudová zatížitelnost se také nastaví právě podle toho nejhoršího článku.

 • Proč vydáváte video,v které jsou absolutně neaktuální údaje?Ceníky jsou u čezu úplně jiné a virtuálka je 1:1.POdmínky dotací jsou taky jiné.Ach jo.Úplně zavádějící informace.

  • - Protože jsme to natočil už delší dobu před tím, než cena silové elektřiny vystřelila nahoru. - O tom, že virtuální baterie od ČEZu (produkt Elektřina pro soláry) je 1:1, ve videu právě mluvíme. Možná jste to přeslechnul nebo "překouknul". Jenomže ono 1:1 platí pouze pro silovku, není to skutečný Net-Metering, jak většina lidí předpokládá. A tom právě toto video je :) - Ačkoliv ceníky elektřiny dnes vypadají úplně jinak, princip "virtuální baterie" zůstává úplně stejný: kompenzaci 1:1 (tedy slevu 100%) , dostáváte od ČEZu pouze na silovku, regulovanou část ceny plus měsíční fix zaplatíte vždy v plné výši. Vzhledem k aktuální legislativě v ČR to ani lepší být nemůže. - Informaci, že od letošního podzimu jsou podmínky dotací NZÚ volnější, jsme dali při střihu videa do textového okna. Mrkněte zde: cs-tv.org/tv/video-qyxe84ya8lw.html Až prodejci elektřiny za pár měsíců zveřejní normální ceníky na rok 2022 a začnou se zase přetahovat o zákazníky, tak by možná Tesláček mohl udělat update.

 • Chlapy, poďte mi to namontovať. Prosiiiim!

 • Já žiju už 30 let na pobřeží jižní Kalifornie. Mám solar na střeše uz léta. Tady je to všude - všechny školy, podniky, veřejné budovy, obchoďaky, parkoviště - všude. V poušti je vybudováno uz asi 800 obrovských slunečních elektráren a stále přibývají. Slunce svítí pořad a ja jsem si právě uvědomila, jak moc tady slunce s námi spolupracuje. U oceánu je teplota celkem stala, nikdy zima, nikdy nemrzne a nikdy horko. V zime je přes den tak 18-23 C a v létě je asi 20 dnů kdy se teplota přehoupne přes 27 C, ale skoro nikdy 30 C. Oceán to v létě značně chladí a udržuje teplotu stálou. My hlavne potřebujeme energii k chlazení veřejných budov v létě, kdy je slunce nejvíc. Nejvíc elektřiny produkujeme když ji nejvíc potřebujeme. Baterie tedy nejsou vůbec potřeba. Bohužel - u vás je to prave naopak .... Nejvíc potřebujete v zimě. My tady máme i v zimě plný sluneční svit denne. Pokud se vzácně objeví nejaky mráček, tak jen na par hodin ráno. Solarni energie byla vždy bohaté dotována státem. Teď chtějí aby i zbytek resistentni populace si panely pořídil a tak jsou teď v Kalifornii úplně zdarma. Škoda, že je v Česku take nemůžete mít zdarma.

 • dnes je standard 10000 cyklů od roku 2015 (6000 cyklů je pravěk). tady tomu pánovi ve žlutém tričku bych doporučil ať si nastuduje co je Blackout a jinak plantá páté přes deváté - vůbec neví o čem mluví

  • Tak nám to vysvětlete pane Marcalíku, už se těším a nebudu asi sám.

  • @@camper6285 Važený pane, nebuďte zdechlý a vyhledejte si tyto informace z veřejně dostupných zdrojů. Dokonce existují filmy pro lenochy jako jste Vy

 • Kdyby to ten pašák ve žlutém tričku natočil sám, bylo by to lepší... žádná polívka okolo